Lidovky.cz

Nastalo příměří mezi Kyjevem a separatisty. Nestřílí se, na jak dlouho?

Evropa

  14:58aktualizováno  20:41
MINSK - Kyjev a proruští povstalci uzavřeli v Minsku dohodu o příměří na východní Ukrajině. Uzavření úmluvy potvrdili ukrajinský prezident Petro Porošenko, separatisté i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Porošenko již podle agentury Reuters vydal armádě rozkaz, aby v určený čas zastavila palbu. Obě strany tak ukončily bojové operace úderem páté místního času.

Ukrajinští vojáci stojí u strážního stanoviště poblíž Děbalceva. foto: Reuters

Boje podle všeho ustaly ještě před oficiálním začátkem klidu zbraní. Agentura ITAR-TASS krátce před tím, než příměří vstoupilo v platnost, napsala, že povstalci již více než čtvrt hodiny nehlásí žádnou bojovou aktivitu.

Obnova hranic?

Porošenko o uzavření dohody informoval na svém Twitteru, žádné podrobnosti o dojednaných podmínkách neuvedl. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím v televizním projevu prohlásil, že mírový plán musí vedle klidu zbraní obsahovat podmínky stažení "ruských sil a ruských banditů a teroristů" a obnovu ukrajinských státních hranic s Ruskem.

Separatisté z povstalecké Luhanské lidové republiky dali na vědomí, že dohoda o příměří nijak nemění jejich postoj k ukrajinským úřadům. Klid zbraní byl podle nich nutný, aby se předešlo dalšímu krveprolití.

Má to své podmínky

Ruský zpravodajský portál RT.com s odvoláním na své zdroje uvedl, že dohoda má celkem 14 bodů, které mimo jiné řeší otázky kontrol a výměnu vězňů.

ČTĚTE TAKÉ:

Separatisté již ve čtvrtek uvedli, že se ke klidu zbraní hodlají připojit hodinu po ukrajinské armádě, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.

Jednání v Minsku začala kolem 13:00 SELČ a účastní se jich také zástupci Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Na východě Ukrajiny nicméně i po zahájení pátečních jednání pokračovaly boje a podle řady expertů bude i po vyhlášení příměří zřejmě trvat ještě delší dobu, než skutečně nastane klid zbraní, upozornila agentura DPA.

Válka na Ukrajině

Výběr hlavních událostí spojených se situací na východě Ukrajiny, jejíž představitelé se dnes v běloruském Minsku dohodli se zástupci proruských separatistů na uzavření příměří na východě Ukrajiny, které má začít platit v 18:00 místního času (17:00 SELČ):

  • 6. dubna - V potyčky s policií, okupaci správních budov a v boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přerostly demonstrace proruských radikálů v Doněcku, Luhansku, Dněpropetrovsku a Charkově na východě Ukrajiny. Následující den separatisté v Doněcku vyhlásili vlastní republiku.
  • 13. dubna - Kyjev zahájil na východní Ukrajině "rozsáhlou protiteroristickou operaci" na obranu před ruskou agresí.
  • 11. května - V referendech v Luhanské a Doněcké oblasti se většina obyvatel vyslovila pro nezávislost.
  • 25. května - Prezidentské volby vyhrál podnikatel Petro Porošenko, který získal 54,7 procenta hlasů, a byl tak zvolen již v prvním kole. Úřadu se ujal 7. června.
  • 26. května - Ukrajinské armádě se podařilo po krvavé bitvě udržet pod kontrolou doněcké letiště.
  • 27. června - Představitelé EU na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou.
  • 5. července - Ukrajinské síly vyhnaly separatisty ze Slavjansku, který byl jednou z hlavních bašt povstalců a symbolem jejich boje.
  • 17. července - V oblasti kontrolované separatisty se zřítil malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil; letoun byl zřejmě sestřelen protiletadlovou raketou; většina z obětí byli Nizozemci, obě strany se obviňují ze sestřelení.
  • 29. července - Prezident USA Barack Obama oznámil rozšíření sankcí proti Rusku, které se dotkly energetiky, obchodu se zbraněmi a bank.
  • 31. července - EU zveřejnila další protiruské sankce, jež dopadly na pět ruských bank, obchod se zbraněmi či dodávky technologií pro ropný průmysl.
  • 7. srpna - Ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Ukrajinská armáda zaútočila na centrum Doněcka.
  • 22. srpna - Na Ukrajinu vjel ruský humanitární konvoj a dorazil Luhanska; stalo se tak bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu Červeného kříže. Kyjev poté obvinil Moskvu z porušení mezinárodního práva.
  • 25. srpna - Protiofenziva povstalců na jihovýchodě země. Ukrajinská armáda zastavila u Novoazovska (100 km jižně od Doněcku) kolonu obrněnců, která údajně přijela na Ukrajinu z Ruska.
  • 26. srpna - První jednání mezi čtyřma očima mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Porošenkem v Minsku za přítomnosti EU.
  • 31. srpna - V rozhovoru s ruskými novináři se ruský prezident Vladimir Putin zmínil možnost vytvoření nového státu na jihovýchodě Ukrajiny.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.