Lidovky.cz

Putin dosáhl svého. Hvězda nepohodlného Navalného upadá v zapomnění

USA

  6:30
MOSKVA/PRAHA - Za čtrnáct let vlády se Vladimiru Putinovi podařilo někdy více, někdy méně elegantním způsobem neutralizovat, vyhnat, nebo dokonce fyzicky zlikvidovat prakticky všechny vážnější protivníky. Dnes nemá v zemi konkurenci. Jeho poslední oběť, bloger Alexej Navalnyj, se utápí v bezvýznamnosti.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do ulic stejně, jako v roce 2012, kdy Moskvané masově protestovali proti znovuzvolení Putina ruským prezidentem. „Vrátíme se do ulic, osvobodíme Rusko,“ volal Navalnyj (na archivním snímku) z tribuny. foto: Reuters

Ještě vloni byl právník, bojovník proti zkorumpované byrokracii a odvážný kritik Kremlu, bloger Alexej Navalnyj, považován za muže, který by mohl ohrozit samotného ruského prezidenta Vladimira Putina. Za vycházející hvězdu ruské opozice. Za představitele nového pokolení občanských aktivistů, kteří mají charisma, bezúhonnou reputaci a obrovskou kuráž. Kteří bojují pomocí nejmodernějších informačních technologií a získávají na svou stranu mladou generaci Rusů.

Alexej Navalnyj má mezi Rusy řadu stoupenců, přesto moskevské volby nevyhrál. Byly zmanipulované, tvrdí

V roce 2009 Navalného renomovaný ruský list Vědomosti vyhlásil osobností roku. V roce 2012 byl časopisem Time jako jediný Rus zařazen mezi stovku nejvlivnějších osobností planety. Zahraniční štáby stály frontu na rozhovor s nejperspektivnějším ruským opozičním lídrem.

Jenže od té chvíle se v žádné podobné anketě už neumístil. Dnes je Navalnyj v domácím vězení, v novinách se o něm nepíše, jeho stránky, nedávno největší internetový hit v Rusku, upadají v zapomnění.

ČTĚTE TAKÉ:

Sejde z očí, sejde z mysli

Ještě minulý týden se Navalnyj pokusil připoutat k sobě pozornost veřejnosti jako odvážný rebel. Plánovaně porušil podmínky domácího vězení - na internetu zveřejnil videozáznam, na kterém unylým hlasem vyzývá spoluobčany, aby neustávali v boji s korupcí. Prý jde o novou kampaň proti úředníkům, kteří sice berou skromné platy, ale vlastní obrovské vily a drahá auta.

A výsledek? Dost zoufalý. Ruská veřejnost si snahy blogera stát se zase hvězdou disentu vůbec nevšimla. Navalného stránky mají denně asi 12 tisíc návštěv. Žalostné.

Alexej Navalnyj na demonstraci
Shromáždění ruské opozice v ulicích Moskvy. Alexej Navalnyj uprostřed, spolu s manželkou Julijí
Alexej Navalnyj u soudu, který jeho pětiletý trest vězení za údajné podvody změnil na podmínku (16. 10. 2013)
Alexej Navalnyj s manželkou Julijí

Přitom od 14. března 2013 do 14. března 2014 zaznamenal podle statistiky Google Analytics web Navalnyj.livejournal.com 50 milionů návštěv. 15. března byly stránky úředně zablokovány. Vše podle zákona. Putin a jeho zákonodárci se na takovou situaci léta připravují.

Upravena byla řada zákonů, nakonec poslanci schválili zákon umožňující mimosoudní blokování webů. Úředníkovi se stránky nelíbí? Web je okamžitě nedostupný. Frontální Putinův útok proti svobodným informacím počínaje jeho nástupem k moci v roce 2000 lze zhodnotit dnes jako vítězný, z hlediska Kremlu neuvěřitelně efektivní.

Nejdřív se oběťmi stala média - hlavně televize. Zakladatel nejlepšího kanálu v Rusku NTV Vladimir Gusinskij jen o vlásek unikl ostnatému drátu, když utekl za hranice. Podle listu Vědomosti Gusinskij totiž odmítl koordinovat informační politiku s Kremlem. Dnes je NTV tou nejponíženější služkou Putinova režimu. Podobně jako ORT, kdysi kontrolovaná v Británii zesnulým oligarchou Berezovským.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Pak se Putin pustil do internetu. I když se dnes na řadu projektů blogera bez problémů dostane každý Rus s připojením k síti, popularita jeho stránek klesá. Stačí totiž, aby s dostupností byly chvíli problémy, aby se musely měnit adresy, aby něco nefungovalo hladce, a méně zapálená veřejnost si najde snáze dostupné stránky. Příkladem šikany sdělovacích prostředků kvůli Navalnému je případ Echa Moskvy - poslední více méně objektivní rádio může vysílat jen proto, že se raději zřeklo pravidelného blogu Navalného.

Navíc v Rusku stále platí, že kdo se neobjevuje na televizní obrazovce, neexistuje. A ruské televize Navalného zcela ignorují.

Ani pokus založit politickou stranu Navalnému nevyšel - i na tuhle alternativu byly úřady připraveny a vybaveny příslušnými zákony. Navalného Strana pokroku bude možná úředně zlikvidována. Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti Ruska z minulého týdne se jí nepovedlo zformovat regionální oddělení ve 43 subjektech Ruska, jak to požaduje zákon. Ale jen ve dvaačtyřiceti.

Syndrom Chodorkovského

Úpadek Navalného je výsledkem geniálního a dlouhodobého postupu ruského prezidenta Vladimira Putina proti ruské opozici. Starší generaci bojovníků za občanská práva, kterou reprezentují lidé jako bývalý vicepremiér Boris Němcov, nechává Moskva více méně v klidu. Tito lidé totiž nebezpeční nejsou, ani když je jim dopřána absolutní svoboda. Ruská veřejnost je nebere vážně, pokládá je za agenty Západu placené USA.

Alexej Navalnyj u soudu

Zato Navalnyj měl úplně jinou pověst - byl umírněným ruským nacionalistou, který bojuje za práva občanů proti zkorumpovaným úředníkům. Tenhle mladý muž nebyl Putinovi ani trochu příjemný.
Důmyslnou diskreditační kampaní, která byla z Kremlu řízena s neuvěřitelným citem pro situaci, Putin uvrhl postupně Navalného v nelibost a posléze v úplné zapomnění. A to může být Navalnyj rád, že neskončil po vzoru jiného Putinova protivníka - Michaila Chodorkovského - ve vězení. I když - vše ho možná ještě čeká.

Vloni měl Navalnyj namále. Kdyby Putin nedal soudci pokyn, skončil by bloger za údajné podvody a nezákonné obohacování se v trestanecké kolonii. Jenže prezident z něj nechtěl udělat mučedníka. Poučen úspěchem Chodorkovského, který za deset let věznění získal obrovské množství sympatizantů nejen v zahraničí, ale i na domácí půdě, potřeboval Navalnému znemožnit, aby se stal podobnou ikonou. Umožnil mu proto účastnit se voleb starosty Moskvy, když už předtím zajistil, aby je nevyhrál. Výsledek ukázal, že Navalnyj nemá v metropoli takovou podporu, jak se všem zprvu zdálo.

VÍCE ZDE:

Putin dosáhl svého. A spokojil se s pouhým domácím vězením.
Proti Navalnému navíc dnes hrají okolnosti - válka na Ukrajině a především obsazení ukrajinského Krymu zcela uchvátily pozornost ruské veřejnosti. Jediným možným lídrem je nyní Vladimir Putin. Nikdo jiný by ruské území nedokázal rozšířit, nikoho jiného by se svět tak nebál.
Boj proti korupci, se kterým Navalnyj vytáhl do boje, je teď až na chvostu zájmu běžného ruského občana - hlavní je vlastenectví, armáda, boj se západním imperialismem. A v tom je Navalnyj outsider.

Putin likviduje konkurenci

Zde je několik příkladů politiků či podnikatelů, které pojí podobné osudy. Když začali tvrdě kritizovat Putina, dočkali se potíží.

  • MICHAIL CHODORKOVSKIJ:
Michail Chodorkovskij.

51letý podnikatel, do zatčení nejbohatšíí Rus. Vlastnil a řídil největší soukromou ruskou ropnou společnost JUKOS. V trestanecké kolonii strávil 10 let. V prosinci mu byla udělena milost, ale musel opustit Rusko a žije nyní ve Švýcarsku.

  • VLADIMÍR GUSINSKIJ:

V 90. letech významný mediální magnát, zakládal televizi NTV, která mimo jiné kritizovala válku v Čečensku. Vlastní internetovou agenturu newsru.com. Po nástupu Putina v červnu 2000 byl Gusinskij uvězněn. Když byl dočasně propuštěn, prchl do zahraničí.

  • GARRI KASPAROV:
Garri Kasparov

Šachový velmistr, opoziční lídr. V létě 2013 oznámil, že se do Ruska ze zahraničí nevrátí, protože se obává uvěznění. Kasparov ukončil v roce 2005 sportovní kariéru a zcela se oddal politické činnosti. Organizoval řadu protestních demonstrací v Moskvě.

  • BORIS BEREZOVSKIJ:
Boris Berezovskij

Ruský oligarcha, po nástupu Putina utekl do Velké Británie. V Rusku byl v nepřítomnosti odsouzen za údajné podvody. Financoval opozici. Za nevyjasněných okolností zemřel v březnu 2013 ve svém sídle v anglické obci Ascot.

Aktuální vydání Lidových novin najdete ZDE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.