Lidovky.cz

Spojené státy hlásí první oběť eboly. Letiště posílí kontroly

USA

  18:57aktualizováno  20:11
WASHINGTON - Liberijský pacient Thomas Eric Duncan, u něhož byla před několika dny pro příletu do Spojených států zjištěna ebola, zemřel v nemocnici v Dallasu. Jde o první oběť eboly, která byla s tímto onemocněním diagnostikována v USA. Duncan přiletěl do Texasu ze západní Afriky.

Dům v Dallasu, kde pobýval Libérijec nakažený ebolou. foto: ČTK/AP

Pět velkých amerických letišť v této souvislosti posiluje zdravotní kontroly pasažérů mířících do země z rizikových oblastí. Ministr zahraničí John Kerry vyzval ostatní země, aby proti šíření eboly dělaly víc, hranice ale prý mají zůstat otevřené.

Zdravotníci v ochranném oděvu před madridským příbytkem ebolou nakažené sestry...

„S hlubokým zármutkem a upřímným zklamáním vás musíme informovat, že Thomas Eric Duncan dnes ráno v 7:51 (14:51 SELČ) zemřel,“ cituje agentura Reuters mluvčího dallaské nemocnice Wendella Watsona.

Duncan onemocněl poté, co 20. září přiletěl do Texasu z Libérie, aby v USA navštívil příbuzné. Jeho případ vyvolal obavy, že nejhorší epidemie eboly v historii by se mohla rozšířit i do Spojených států.

Duncan se mohl do USA z liberijské metropole Monrovie letecky dostat díky tomu, že na letišti ještě neměl horečku a do příslušného dotazníku napsal, že nepřišel do styku s osobou, která se nakazila ebolou.

Pacient se začal cítit špatně krátce po příletu do Texasu. Navštívil tedy presbyteriánskou nemocnici v Dallasu, ale původně byl poslán domů s antibiotiky. Jeho stav se ale zhoršoval a 28. září se vrátil do nemocnice, kde pak byla potvrzena diagnóza. V sobotu se hodnocení Duncanova stavu změnilo z vážného na kritický. Dalších 48 lidí, s nimiž Duncan přišel do styku, je sledováno.

Polovina infikovaných zemřela

Kvůli obavám z možného příletu dalších lidí nakažených smrtícím virem oznámil dnes Bílý dům, že na pěti velkých letištích se začnou provádět podrobnější zdravotní kontroly u letů ze západní Afriky. Pasažérům bude změřena tělesná teplota a vyplní dotazník mapující jejich aktivity v Africe a jejich případnou rizikovost.

Jako první začínají kontroly probíhat již dnes na Kennedyho letišti v New Yorku, od příštího týdne se pak přidají letiště v Atlantě, Chicagu, Washingtonu a Newarku. „Na těchto pět letišť míří 94 procent jedinců, kteří cestují do Spojených států ze tří zemí v současnosti zasažených ebolou,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Ministr Kerry řekl, že na boj s ebolou je třeba víc peněz, vybavení i personálu. Podle Kerryho je ale pro dodávky pomoci a pohyb zdravotnického materiálu důležité, aby letecké společnosti dál létaly do západní Afriky a aby zůstaly otevřené hranice.

Nynější epidemie eboly, která propukla v březnu, usmrtila v Libérii, Sieře Leone a Guineji více než 3400 lidí. To je zhruba polovina infikovaných.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.