Lidovky.cz

Peprné výroky exkancléře. V Němcích vzbudila emoce kontroverzní kniha o Kohlovi

Svět

  6:00
BERLÍN/PRAHA - V Německu vyšla kontroverzní kniha Odkaz. Kohlovy protokoly. Potvrdila, že odkaz exkancléře Helmuta Kohla má víc vrstev a dál se utváří. A bouře, kterou vyvolala, dokazuje, že Kohl je pro Němce stále ožehavé téma.

V Německu vyšla kontroverzní kniha Odkaz. Kohlovy protokoly. Potvrdila, že odkaz exkancléře Helmuta Kohla má víc vrstev a dál se utváří. foto: Reuters, archiv // Koláž Šimon / LN

Žádný jiný poválečný kancléř nevzbuzuje ve Spolkové republice tak velké emoce jako Helmut Kohl. Nikdo jiný – s výjimkou Konrada Adenauera – také Německo nedirigoval v době tolik přelomové.

Nezpochybnitelnou zásluhou Helmuta Kohla zůstává, že Spolkovou republiku dovedl k sjednocení s NDR. V následné období pak byl jedním z hlavních tvůrců řádu, ve kterém žijeme dodnes.

Připomenout v této souvislosti lze již starší Kohlovu biografii z pera historika Hanse-Petera Schwarze, která nese prostý název Helmut Kohl. Politický životopis. V té se píše, že NATO či sjednocující se Evropa rozpad východního bloku přežily a navíc pak začaly dominovat uspořádání celého kontinentu. Podle Schwarze jde o třetí poválečný systém, který následuje po řádu diktovaném vítězi první světové války a po období bipolárního světa.

Helmut Kohl s manželkou Hannelore, která si vzala život
Helmut Kohl
Helmut Kohl a Angela Merkelová
Helmut Kohl

Architekt nové Evropy

A právě Kohl po roce 1990 jako kancléř pomohl stvořit současný systém, ve kterém sjednocené a hospodářsky silné Německo hraje jednu z ústředních rolí. Spolupráce Západu s Ruskem, jeden z dalších symbolů nové doby, je sice již minulostí – ostatní důležité pilíře jako NATO, EU či společná měna však stále drží.

Vladimir Putin tedy zatím, chcete-li, „Kohlův systém“ dokázal pouze naleptat. Již jako kancléř Kohl bojoval s tím, že ho mnozí ve srovnání s jeho předchůdcem Helmutem Schmidtem chápali jako přízemního a provinčního muže. Proto Kohlovi velice záleželo na tom, aby do dějin vstoupil jako velký státník.

První ránu v tomto ohledu utržil na konci 90. let po aféře s černými stranickými konty. Ani v následujících letech se mu však přes jeho nezpochybnitelné zásluhy nepodařilo plně rehabilitovat.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu nyní vyšla kniha, která opět debatu o Kohlovi rozvířila. Spolu s kolegou Tilmanem Jensem ji napsal bývalý Kohlův životopisec Heribert Schwan. Kniha nese do češtiny přeložený název Odkaz. Kohlovy protokoly. Kohlovi se však její vydání pranic nelíbí. Podle některých médií již svoje právníky pověřil, ať se její prodej pokusí zastavit.

Proč mu to tak vadí?

Věc má právní i osobní rozměr. Schwan dost možná při vzniku knihy protizákonně využil nahrávky rozhovorů, které na něm Kohl již letos v srpnu vysoudil.

V letech 2001 a 2002 se Schwan celkem 105krát setkal s Kohlem, aby s ním rozebíral jeho politickou kariéru. Kohl, který nemá zrovna spisovatelské vlohy, si ho vybral jako autora svého životopisu. Ze setkání vzniklo 135 magnetofonových pásek o délce 635 hodin. Na základě tohoto materiálu již vyšly tři svazky Kohlových Vzpomínek. Čtvrtý však chybí.

Kohl totiž v roce 2009 vypověděl Schwanovi spolupráci. Tento novinář, spisovatel a dokumentarista se domnívá, že za Kohlovým rozhodnutím stojí jeho druhá žena Maike Kohlová Richterová.

Kohl později pásky vyžadoval zpět a Schwan je na základě soudního rozhodnutí musel vrátit. Proces však bude pokračovat a novinář si navíc vyhotovil opisy.

Pomluvy a účtování se soky

Ještě horší však pro Kohla může být to, že Schwanova nová kniha ho ukazuje jako pomlouvačného člověka. Kohl si totiž v domnění, že jeho výroky při soukromých rozhovorech se Schwanem zůstanou tajné, pustil pusu na špacír. (Schwan však odmítá nařčení, že zneužil jeho důvěru.) Jak napsal týdeník Der Spiegel, Kohl se svými bývalými politickými souputníky tvrdě zúčtoval.

O kancléřce Angele Merkelové prohlásil, že při státních večeřích ani „neuměla jíst nožem a vidličkou“. Prý ji několikrát musel upozornit, aby se ztišila. Bývalého prezidenta Christiana Wulffa označil „za zrádce a nulu“. O někdejším sovětském vůdci Michailu Gorbačovovi řekl, že ztroskotal. Na veřejnosti ho přitom často označoval za přítele.

ČTĚTE TAKÉ:

Kohl často vyzdvihoval odvahu lidí, kteří v ulicích Berlína či Lipska protestovali a bojovali za svobodu. Schwanovi v rozhovorech sdělil, že pád východního bloku způsobila jeho ekonomická slabost a nikoliv občanské iniciativy. „Bylo by zcela falešné dělat, jako kdyby do Lipska sestoupil duch svatý a změnil svět,“ řekl Kohl.

Proč jsou pro Kohla tato slova tak velkým problémem? Ukazují ho totiž nikoliv jako velkého státníka, ale jako obyčejného muže, který dal volný průchod své zahořklosti a zlobě.

Bismarck, Adenauer, Brandt Něco podobného však k politikovi, jenž se rád a podle Spiegelu asi i po právu staví do jedné řady s Bismarckem, Adenauerem iWillym Brandtem, příliš nepasuje. V závěrečné fázi své politické kariéry chtěl Helmut Kohl podle Hanse-Petera Schwarze sehrávat podobně jako v 19. století Otto von Bismarck roli „čestného makléře“, jenž je svorníkem mezi Polskem a Ruskem či mezi Washingtonema Varšavou.

Okolnosti provázející vydání Schwanovy knihy ukazují, jak moc důležitý pro budoucí bádání může být popis nejen Kohlových politických činů, ale i jeho rodinných poměrů.

Otázkou je, do jaké míry nyní jednání muže upoutaného na invalidní vozík ovlivňuje jeho druhá o 34 let mladší manželka. Ekonomka Maike KohlováRichterová letos v jednom z rozhovorů dala najevo, že chce mít hlavní rozhodovací slovo o pozůstalosti svého muže. „Až jednou Helmut Kohl zemře, jistě dojde s jeho manželkou ke konfliktu o právo na výklad jeho života,“ říká Schwan.

Odezva, kterou vyvolala jeho kniha, však také dokládá, že Helmut Kohl nadále v Německu představuje ožehavé téma.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.