Lidovky.cz

'Ukrajinští uprchlíci touží po návratu domů. Jenže není kam'

Evropa

  6:00
Jídla jsou plné obchody, ale není, za co ho koupit, líčí situaci válečných běženců na východě Ukrajiny Kateřina Kodysová, tamní koordinátorka Člověka v tísni. Nadcházející zima jejich životní podmínky ještě ztíží, upozorňuje v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Bylo to krátce před devátou ráno. Výbuch, plno prachu, už jsem myslela, že je konec. Vyběhla jsem z bytu na schody, kolem se různě prohýbaly panely, říkala jsem si – zavalí mě to, nebo ne? Nakonec jsem to riskla a běžela,“ vzpomíná Raisa Jelisjevová na okamžik, kdy její dům v Mikolajevce nedaleko Slavjansku zničil dělostřelecký granát. foto: Tomáš Vlach / Člověk v tísni

Lidovky.cz: Působíte ve Slavjansku, útočišti tisíců uprchlíků. Jaká je aktuální situace ve městě?
Na první pohled dobrá. Je tu klid, nebojuje se, hodně lidí se vrací domů. Ale uprchlická centra jsou pořád plná, mnoho běženců se totiž nemá kam vrátit. Buď kvůli bezpečnostní situaci, nebo proto, že jejich příbytky válka poničila natolik, že jsou neobyvatelné. Střely rozbily střechy, vysklily okna, takže do domů zatéká, není možné je vytopit, a to je velký problém, především ve světle klesajících teplot a nadcházející zimy. Snažíme se ty domy opravovat: zajišťujeme potřebný materiál a lidem, kteří stavební práce sami nezvládnou, pomáhá tým našich dělníků. Sama uprchlická centra jsou v dobrém stavu, ale v žádném případě nejsou uzpůsobená na zimní období, vůbec nejsou zateplená.

Ukrajinští běženci ve stanovém táboře pro uprchlíky z válečné zóny (okolí města...
Uprchlíci z Luhanské oblasti nastupují do bezplatného vlaku směřujícího do...
Uprchlíci odjíždějí z Luhanska v autě označeném bílou vlajkou (16. srpna).
Registrace nově přišedších běženců v uprchlickém táboře u ruské pohraniční obce...

Lidovky.cz: Mají uprchlíci dostatek potravin?
Ve Slavjansku je jídla dost, obchody jsou plné. Mnozí lidé však nemají za co nakupovat, chybí jim hotovost. Často ztratili práci, starým lidem se zpožďuje výplata důchodů, peníze zkrátka nejsou, ani na potraviny, ani na léky, to je velký problém.

Lidovky.cz: Co běžence trápí nejvíc?
Mají hlavně strach – o ty ze svých blízkých, kteří v oblasti bojů zůstávají, nebo o majetek, který za sebou při útěku zanechali. Chtějí se vrátit domů, ale v mnoha případech to zkrátka není možné. A když s nimi mluvíte, zjistíte, že ten konflikt vlastně moc nechápou. To je politika, my chceme žít svůj každodenní život. A kvůli válce nemůžeme, řeknou vám.

Lidovky.cz: Zajímají se o nadcházející parlamentní volby?´
Ano, volby jsou velké téma a pojí se s nimi také velká očekávání. Mnozí místní v ně vkládají velké naděje, doufají, že přinesou mír.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Funguje mezi místními solidarita, například v podobě dobrovolnictví?
Rozhodně, byla jsem velmi příjemně překvapena. Zrovna minulý týden jsme byli na konferenci, kde se sešli zástupci všech místních dobrovolnických organizací, jejich podíl na péči o potřebné je nedocenitelný. Shromažďují materiál a zásoby a pak zajišťují jejich distribuci, nebo sami pomáhají v uprchlických centrech, někteří z nich tam dokonce žijí po boku běženců. Potřebným poskytují i psychologickou pomoc, organizují také přepravu lidí z postižených oblastí do bezpečí... V dobrovolnické sféře začínalo i hodně našich zaměstnanců, máme díky nim velmi dobrý přístup do míst, kde pracujeme. Síla dobrovolnictví je tu obrovská.

Chcete pomoci?

Člověk v tísni kromě pravidelných distribucí potravinových balíčků a léků do místních nemocnic vytipoval nejpostiženější domácnosti a začal jim s pomocí prostředků EU distribuovat základní materiál na opravu poničených domů. Tým pracovníků zároveň starým lidem pomůže se základními opravami. Ukrajinský tým Člověka v tísni navíc před zimou vybavuje devět uprchlických center, kam se uchýlily stovky uprchlíků z oblastí bojů. Dalších dvanáct center bude vybavovat spolu s UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.