Lidovky.cz

Volby na Ukrajině vyhrál Blok Petra Porošenka. Jaceňuk možná zůstane premiérem

Svět

  19:06aktualizováno  22:43
KYJEV - Vítězem ukrajinských parlamentních voleb se stal Blok Petra Porošenka. Vyplývá to ze tří průzkumů provedených u volebních místností, o nichž informovala agentura Unian. Zisk prezidentského bloku se pohybuje mezi 22 a 23 procenty.

Neprodávejte své hlasy, vyzval občany před volbami Porošenko foto: ČTK

Na druhém místě je Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka s odstupem jednoho až tří procent.

Třetí místo podle anket obsadilo hnutí Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, které by mělo získat 13 až 14 procent hlasů. Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu zřejmě ještě překoná Radikální strana populisty Oleha Ljaška s šesti až osmi procenty, Opoziční blok dědiců bývalé vládní proruské Strany regionů se zhruba stejným procentem hlasů, nacionalistická strana Svoboda se šesti až sedmi procenty a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 5,6 procenta hlasů.

Na klid kolem ukrajinských voleb dohlíží armády i s obrněnými vozidly.
Ukrajinské babičky chodí k volbám po cestě z nákupů.
Ukrajinský volební komisař s urnou kráčí kolem domů, zničených během občanské...
Prezident Petro Porošenko dohlíží na volby v neklidném Donbasu.

Výsledky voleb, potvrdí-li se, jsou jistým překvapením, protože vysoká volební podpora Lidové fronty se nečekala. Zklamáním pro voliče Oleha Ljaška je naopak výsledek Radikální strany, která v předvolebních průzkumech figurovala jako druhá.

Orientace směrem k Evropě

„Většina voličů podpořila politické síly, které podporují prezidentský plán a usilují o politické řešení situace na Donbasu,“ uvedl prezident Petro Porošenko v prohlášení zveřejněném na jeho webových stránkách. Voliči se podle hlavy státu vyslovili pro nezvratný proces sblížení s Evropou.

„Víc než dvě třetiny voličů, kteří se zapojili do voleb, podpořily intenzivní a nezvratnou orientaci ukrajinské politiky směrem k Evropě,“ konstatoval Porošenko. Budoucí parlament se podle prezidenta bude moci opřít o „demokratickou, reformní, proukrajinskou a proevropskou většinu“.

Volby na Ukrajině vyhrál Blok Petra Porošenka. Jaceňuk možná zůstane premiérem

Na tiskové konferenci později Porošenko potvrdil, že koaliční jednání začnou hned v pondělí. „Odklad reforem se rovná smrti,“ zdůraznil. Ústřední volební komise má podle zákona deset dní na vyhlášení oficiálních konečných výsledků, a to je podle prezidenta dostatečně dlouhá doba na dokončení koaličních jednání. Podle ústavy pak Porošenko navrhne sněmovně premiéra, na němž se koalice dohodne.

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov, který šel do voleb na kandidátce Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka, považuje jednání o nové koaliční smlouvě za zbytečné. Podle jeho názoru stačí znovu podepsat dohodu z února letošního roku, kterou proevropské strany uzavřely po pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

Spojenectví Porošenka s Jaceňukem

Průzkumy potvrzují, že ukrajinský parlament stojí před politickým zemětřesením. Dřívější převaha proruských poslanců je minulostí a jako základ budoucí vládní koalice se rýsuje spojenectví Porošenka s Jaceňukem. S podporou Svépomoci proevropsky orientovaného lvovského starosty může mít nový kabinet silnou parlamentní oporu, přestože velký Porošenkův náskok, který signalizovaly průzkumy, se nepotvrdil.

Radikální nacionalisté z Pravého sektoru získali podle průzkumů kolem dvou procent hlasů. Za branami sněmovny by měli zůstat také komunisté s necelými třemi procenty, strana Silná Ukrajina bývalého vicepremiéra Serhije Tihipka i Občanská pozice exministra obrany Anatolije Hrycenka. Průzkum u volebních uren organizovalo několik zahraničních a ukrajinských organizací včetně Gallupova ústavu. Ústřední volební komise začíná sčítat hlasy dnes večer, předběžné výsledky by měla oznámit v pondělí.

Volby podle ústřední volební komise proběhly bez závažnějších incidentů, volební účast se pohybovala nad 40 procenty. Nejmenší byla podle zatím nepotvrzených údajů v Luhanské a Doněcké oblasti, kde hlasovalo kolem 27 procent voličů.

FOTOČLÁNEK: Volby na Ukrajině

K volbám přicházejí i ti nejstarší, mladší ročníky jim pomáhají s orientací v...

Podle šéfa hnutí UDAR Vitalije Klička, který byl jedničkou na kandidátce Bloku Petra Porošenka, získaly poprvé v ukrajinských dějinách absolutní většinu v parlamentu demokratické síly. „Není pochyb o tom, že vytvoří koalici,“ uvedl Kličko.

Šéf proruského Opozičního bloku Jurij Bojko spoléhá na to, že voliči dotázaní u volebních uren se ostýchali sčítacím komisařům říci o svém hlasování pravdu. Blok prý nyní vrhne všechny síly na to, aby při sčítání hlasů nedocházelo k machinacím.

Jaceňuk si možná udrží post ukrajinského premiéra

  • Jaceňuk převzal premiérské křeslo v únoru po svržení prezidenta Viktora Janukovyče. Spolu s hlavou státu tehdy s pomocí Moskvy uprchl do Ruska i předseda vlády Mykola Azarov.
  • Janukovyč i Azarov jsou nyní na Ukrajině stíháni pro překročení pravomocí.

Blok Petra Porošenka možná ponechá post premiéra Arseniji Jaceňukovi. Novinářům v Kyjevě to po oznámení prognóz volebních výsledků řekl Jurij Lucenko, šéf Porošenkova volebního štábu.

„Bude-li s tím souhlasit, pak to nejspíš žádný problém nebude,“ konstatoval Lucenko na tiskové konferenci. Prezidentský blok již před volbami připravil návrh koaliční smlouvy, která podle Lucenka obsahuje „jasný harmonogram reforem“. Kdo tento program bude připraven realizovat, stane se premiérem a šéfem parlamentu, uvedl Lucenko.

Zklamání nad výsledkem voleb nedala najevo expremiérka Julija Tymošenková. Její strana Vlast, která v minulých letech nesla hlavní tíhu opozičního boje s Janukovyčovým proruským režimem, skončila zřejmě jen těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

Expremiérka má radost z toho, že poprvé od získání nezávislosti bude mít země proevropský parlament. Strana Vlast je podle ní připravena ze všech sil podporovat vládu, kterou si lid zvolil.

Prezident Porošenko kontroluje průběh voleb:

Povolební vyjednávání začne ještě před oficiálními výsledky

Detailní informaci o úředních výsledcích nedělních parlamentních voleb má během pondělí ohlásit ukrajinská ústřední volební komise. Předpokládaní vítězové ale považují výsledky hlasování za natolik zřejmé, že už chtějí zahájit jednání o příští koaliční vládě. Její osou bude vítězný Blok Petra Porošenka, který získal necelou čtvrtinu hlasů.

Pochvala z Ruska

  • Ruská diplomacie považuje ukrajinské volby za vítězství stoupenců míru, přítomnost nacionalistů v parlamentu ale zvyšuje hrozbu obnovení bojů.

Prezident Porošenko nejspíš k jednání o koalici vyzve Lidovou frontu, proevropskou politickou formaci, která ve volbách podle odhadů skončila druhá a je považována za Porošenkova spojence. Její vedení už předem dalo vědět, že na postu premiéra by chtělo vidět dosavadního předsedu ukrajinské vlády a vůdce Lidové fronty Arsenije Jaceňuka.

Která další strana se do jednání o koalici zapojí, není jasné. Spekuluje se o třetím hnutí Svépomoc, v jehož čele stojí lvovský starosta Andrij Sadovyj. Porošenko oznámil, že v koalici „může být místo pro každého“ vyjma poslanců Opozičního bloku. Proruská strana dědiců bývalé vládní Strany regionů zaznamenala překvapivě vysoké volební zisky zejména na východě země.

Během dne mají své dobrozdání o průběhu ukrajinských voleb ohlásit týmy pozorovatelů, jichž na Ukrajinu dorazilo kolem dvou tisíc. Očekávají se četné zahraniční ohlasy.

Puškov: Ukrajinu čeká ztráta nezávislosti a smutná budoucnost

  • Budoucí ukrajinská vláda sestavená na základě voleb nemůže dát Ukrajině nic nového. V prvním komentáři k odhadu volebních výsledků to v Moskvě novinářům řekl vlivný ruský poslanec Alexej Puškov, šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu.
  • "Už je jasné, že volby změnu struktury dosavadní vlády nepřinesou. A tato vláda nemůže dát zemi nic nového, nemá k tomu žádné finanční zdroje," upozornil Puškov s odvoláním na chronické problémy ukrajinského státního rozpočtu.
  • "Ukrajinu nečeká proces integrace, ale úplná ztráta nezávislosti za ty groše, které ji předhodí Spojené státy a Evropská unie. Ukrajinu čeká neradostná budoucnost," komentoval výsledky voleb Puškov.

Vizitky stran, jež se zřejmě dostanou do ukrajinského parlamentu

  • Blok Petra Porošenka - Do letošního srpna se formace jmenovala Solidarita. Tu kdysi založil současný ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jelikož hlava státu nemůže být členem politické strany, Porošenko je jejím "čestným vůdcem" a oficiálním vůdcem strany je Porošenkův poradce a bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko. Program strany se shoduje s tím, co ve funkci prezidenta prosazuje Porošenko, tedy jednotu ukrajinského státu, decentralizaci moci a plné členství v EU.
  • Lidová fronta - Proevropská strana, kterou zformoval letos v březnu premiér Arsenij Jaceňuk (40). Ten do čela vlády nastoupil po pádu proruské vlády prezidenta Viktora Janukovyče. Členy strany je řada bývalých spolustraníků expremiérky Julije Tymošenkové z její strany Vlast (Baťkivščyna); kromě Jaceňuka také například šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, který po útěku Janukovyče ze země převzal jeho úřad.
  • Svépomoc - Křesťansky zaměřená a proevropská strana, kterou založil v prosinci 2012 starosta Lvovu Andrij Sadovyj. Na její kandidátce v těchto volbách je i velitel jednoho z vládních dobrovolnických praporů Donbas Semen Semenčenko.
  • Radikální strana - Populistická a současně proevropská strana, založená v srpnu 2010. V jejím čele stojí poslanec, novinář a vystudovaný pedagog Oleh Ljaško (42), jehož jméno je již roky synonymem skandálů. Celý oficiální název strany zní Radikální strana Oleha Ljaška. V dosud posledních parlamentních volbách v roce 2012 strana získala jeden mandát, do parlamentu usedl právě Ljaško, který v letošních prezidentských volbách skončil na třetím místě se ziskem 8,32 procenta hlasů.
  • Opoziční blok - Sdružuje stoupence bývalého režimu, zejména z bývalé vládní proruské Strany regionů. Strana byla založena v roce 2010; předchozích voleb v roce 2012 se neúčastnila. V jejím čele stojí Jurij Bojko, jenž byl od prosince 2012 do letošního únoora vicepremiérem Ukrajiny a předtím ministrem energetiky.
  • Svoboda (Všeukrajinské sdružení Svoboda) - Nacionalistická strana, podle oponentů až krajně pravicové. Vystupuje proti vlivu Ruska na Ukrajině a ostře se vymezuje vůči komunistické minulosti své země. Vznikla v roce 1991; zaregistrována byla v roce 1995 jako Sociálně-národní strana Ukrajiny; současný název má od února 2004, kdy se šéfem strany stal Oleh Ťahnybok. V předchozích parlamentních volbách v roce 2012 získala přes deset procent hlasů a stala se čtvrtou nejsilnější stranou v parlamentu. Byla jednou z hlavních sil protivládních demonstrací na přelomu loňského a letošního roku; v současné vládě má tři ministry.
  • Vlast - Stranu Vlast (Baťkivščyna) založila expremiérka Julija Tymošenková v roce 1999. Ve volbách většinou kandidovala v rámci Bloku Julije Tymošenkové (BJuT). Strana je proevropsky a umírněně nacionalisticky zaměřená. V uplynulých třech volbách se BJut vždy umístil na druhém místě a zakladatelka a předsedkyně strany Tymošenková, hlavní tvář takzvané oranžové revoluce, byla v roce 2005 a v letech 2007 až 2010 premiérkou. Začátkem roku 2010 svedla boj o prezidentské křeslo s letos sesazeným proruským prezidentem Viktorem Janukovyčem a těsně prohrála. Také v letošních prezidentských volbách skončila na druhém místě. V říjnu 2011 byla odsouzena k sedmi letům vězení a vysoké pokutě za předražený dovoz ruského plynu v roce 2009. Letos v únoru byla během revolučních změn propuštěna.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.