Lidovky.cz

Světová média: Zeman je sprostý bývalý levičák se zálibou v pití

USA

  11:56
PRAHA - Média v různých zemích světa se i ve středu vracejí k vulgárním výrokům českého prezidenta Miloše Zemana v nedělním rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. Citují názory českých politiků i komentátorů a připomínají znechucenou veřejnost a množství stížností adresovaných mediálním kontrolním orgánům.

Miloš Zeman foto: MAFRA - František Vlček

Skandálu si mimo jiné povšimli novináři v Austrálii, ve Spojených státech či v Makedonii. Australský rozhlas o Zemanovi informuje jako o „sprostém sedmdesátiletém bývalém levičákovi, který se až do loňského zásahu lékařů vyznačoval zálibou v pití a v kouření“.

Britský The Telegraph poznamenává, že český prezident svým interview prošpikovaným sprostými slovy veřejnost šokoval. List zároveň upozornil, že pokud kontrolní orgány dospějí k názoru, že nedělní Hovory ohrozily morální vývoj dětí, může Český rozhlas dostat pokutu až 281 000 liber (deset milionů korun).

K TÉMATU:

Mluvčí Hradu: Jde o lingvistickou debatu

Prezident Zeman v nedělním přímém přenosu Českého rozhlasu použil výrazů „ku**a“, „zku**it“, „ho**o“ a „ku**y“. Hrad později prohlásil, že Zeman tak otevřel klíčové téma, zda je přípustné takové výrazy v politice používat, a že není důvod, aby se prezident za svá slova omlouval.

The Washington Post informuje o stovkách stížností, kterými na Hovory z Lán zareagovali posluchači, a věnuje se možným zdrojům Zemanova chování. List píše, že český prezident je známý svým vulgárním slovníkem, ale je také častým konzumentem alkoholu. Deník přitom popsal loňský incident, při němž Zeman na veřejnosti vypadal jako opilý a své nejisté pohyby dodatečně vysvětloval chřipkou.

The Washington Post také věnuje pozornost názorům českých komentátorů, kteří výroků z Hovorů použili k širšímu hodnocení Zemanova působení na Hradě. Americký list přitom cituje Jiřího Peheho, podle něhož „Zeman si prezidentský úřad zprivatizoval, a fakt, že si to mohl dovolit, je částečně dán slabostí českých politických stran“.

Umí říct, co si myslí

The Washington Post současně hodnotí situaci v Česku 25 let po pádu Berlínské zdi jako problematickou. „Přetrvává korupce a ekonomika mnoha zemí východní Evropy je stále slabá. Loni kvůli obvinění z úplatků musel odstoupit český premiér (Petr Nečas). Navíc byla jeho milenka obviněna z využívání vládních prostředků ke sledování premiérovy manželky.“

Smířlivěji se k Zemanovu vystoupení postavila makedonská tisková agentura MINA. „Politiky mohly Zemanovy výroky rozzlobit, avšak my bychom měli ocenit, že český prezident stejně jako jeho předchůdce umí jasně říci, co si myslí, a to je v dnešním politickém světě rarita“.

ČTĚTE TAKÉ:

Německý zpravodajský server taz.de se zmiňuje o Zemanově kritice vlády kvůli přijatému služebnímu zákonu, který prezident hodlá napadnout u ústavního soudu, a píše, že každý, kdo je byť vzdáleně obeznámen se Zemanovým stylem, u něj nemůže očekávat diplomatickou citlivost. 

Ztrácí nad sebou kontrolu?

Server se také ptá, zda za nedělním vystoupením českého prezidenta - „konzumujícího denně nejméně šest sklenic vína a tři sklenky tvrdého alkoholu“ - je fakt, že nemá sám sebe pod kontrolou, anebo zda vulgarita byla záměrná ve snaze zastřít špatný dojem ze Zemanovy návštěvy Číny.

Server připomíná, že na Facebooku se už přihlásilo 3000 lidí, kteří chtějí přijít na demonstraci proti Zemanovi plánovanou na 17. listopad, tedy v den 25. výročí sametové revoluce. „V zemi, kde je prezident nedotknutelným symbolem státnosti, je to skoro nová revoluce,“ poznamenává taz.de.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.