Lidovky.cz

Za všechno může Obama: jak republikáni ovládli Kongres USA

USA

  13:18
WASHINGTON - Republikánská strana ovládla z úterý na středu senát USA a získala tak největší převahu v Kongresu od dob vlády prezidenta Trumana. Jejich kandidáti významně uspěli i v guvernérských volbách. Podle zahraničních médií byly volby především referendem o Baracku Obamovi než stranickým kláním.

Republikánská senátorka Joni Ernst se objímá s viceguvernérkou Iowy Kim Reynolds poté, co vyhrála senátní volby v Iowě. foto: Reuters

Výsledky voleb podle Washington Post reflektují i rozkol uvnitř Demokratické strany, jejíž senátoři se po léta dostávali do sporů s Obamovou administrativou. „Nikdy jsme nebyli na stejné lodi,“ řekl David Krone, šéf týmu senátora Harry M. Reida. Demokratičtí kandidáti byli podle něj v předvolebních kampaních pranýřováni za chyby, které ze své pozice neměli příliš šanci ovlivnit. V předvolební kampani se od něj proto mnozí z nich snažili distancovat.

Příkladem jsou například rozsáhlé problémy se zákonem o zdravotní péči (přezdívaném „Obamacare“), který opakovaně kritizovali zástupci republikánů i demokratů, nebo přístup k řešení ebolové krize. 

K TÉMATU:

Problémový Bílý dům

Podle vysoko postaveného zdroje z Bílého Domu považoval Obama senátní volby za klíčové. „Věnoval tomu značnou pozornost. Dohodli jsme se, že budeme kandidátům poskytovat maximální podporu,“ řekl.

David Krone to však vidí jinak, spolupráce s Bílým domem podle něj byla vždy obtížná. Prezident prý senátní kampani nevěnoval stejnou pozornost a finanční prostředky, jako v případě své vlastní prezidentské kampaně. „Nemyslím, že politický tým kolem prezidenta chápal závažnost situace. Nedělali to, co bylo třeba udělat,“ řekl Krone. Za nejzávažnější považuje problémy s reformou zdravotnictví. „Nikdo z demokratických zastupitelů nemůže za průšvihy spojené s Obamacare, přesto na ně doplatili - všichni do jednoho.“

Nahrávka na smeč

Strategie republikánů se potom sama nabízela: udělat z voleb referendum o Obamovi a nedopustit se žádných větších přehmatů. Kampani předcházel i důkladnější výběr kandidátů, než jak tomu bylo v předchozích volbách. „Museli jsme školit kandidáty, modernizovat zastaralé kampaně a předcházet chybám, na které jsme dopláceli v minulých letech,“ řekl Rob Collins, výkonný ředitel Republikánského národního senátního výboru.

Zklamání Demokratů po prohře senátora Ormana v Kansasu.

Negativní kampaň slibovala podle New York Times především zastavení Obamacare, menší regulaci Wall Street nebo zrušení omezení na emise produkované uhelnými elektrárnami. Republikánský senátor Mitch McConell ostatně už v roce 2009 vytvořil „inventář proher“ Obamovy administrativy a v podobném duchu se od té doby nesla celá republikánská rétorika. Podle deníku však strana před volbami nepřišla s žádnými konkrétními návrhy na oživení ekonomiky nebo snížení nezaměstnanosti. 

PSALI JSME:

Umění vstát z mrtvých

Po drtivé porážce republikánského kandidáta Mitta Romneyho v prezidentských volbách byla přitom pozice Republikánské strany silně otřesená a mnoho jejích sponzorů hrozilo pozastavením financování. „Měli skutečně pochybnosti o tom, jestli se vůbec dokážeme vrátit do hry,“ řekl Karl Rove, jeden ze stranických fundraiserů.

Jiný významný činitel republikánů informoval o tom, jak na krizi reagovali sponzoři na sjezdu v roce 2013: „Je to vaše vina. Nejde jenom o smůlu nebo nepříznivé okolnosti, prostě jste to nezvládli. Nerozumíte svojí práci,“ osočovali prý členy strany.

Intriky a střelba do vlastních řad

Bylo to právě po této masivní kritice, kdy se republikáni rozhodli zcela změnit svůj dosavadní způsob vedení předvolebních kampaní a zaměřili se na vyhledávání slabých článků na kandidátkách demokratů. Volební týmy měly za úkol vyhledávat poškozující nebo kompromitující materiály na demokratické kandidáty, podobně však v případě potřeby postupovaly i u vlastních členů.

V Mississippi například podkopali kandidaturu Chrise McDaniela, který se ve stranických primárkách utkal s Thadem Cochranem. McDaniel je známý svými neuváženými výroky, často hraničícími s otevřeným rasismem, a straničtí představitelé se obávali, že by je jeho jméno mohlo poškodit ve stejném duchu, v jakém se to u Demokratů povedlo Obamovi. Vypustili proto do médií některé jeho kontroverzní výroky a McDaniel nakonec primárky prohrál. „Celá Republikánská strana dělala všechno proto, aby zabránila kandidatuře pravého konzervativce,“ komentoval situaci hořce McDaniel. Thad Cochran senátní volby v Mississippi vyhrál.

Tento a podobné radikální kroky nakonec slavily úspěch. Demokratům nepomohla ani obliba Hillary Clintonové, která se zúčastnila celkem 45ti předvolebních akcí po celé zemi. Mediální poradce republikánů Chris LaCivita k tomu lakonicky poznamenal: „Všechno stojí a padá na Obamovi. To je náš výherní lístek.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.