Lidovky.cz

Kimův ex-bodyguard: ‚Ve špatné náladě nechával lidem usekávat hlavy‘

Svět

  13:00
SOUL - Když měl špatnou náladu, dával lidem usekávat hlavy. Poradci se před ním schovávali a když někdo použil jeho popelník, skončil v pracovním táboře. Tak popisuje Kim Čong-ila jeho dlouholetý bývalý bodyguard, který si prošel náročným fyzickým i ideologickým výcvikem, aby nakonec skončil v pracovním táboře.

Bývalý bodyguard Kim Čong-ila, Lee Young-guk. foto: CNNReprofoto

Lee Young-guk byl Kimovým bodyguardem 10 let. Za tu dobu si prý prošel náročným fyzickým a psychickým výcvikem, který však prý sloužil spíše k vymytí mozku než praktické ochraně před útočníky. „Jaký to mělo smysl?“ ptá se Young-guk v rozhovoru pro CNN, „pistole nevyhraje válku a taekwondo rozvíjí spíše ducha než svaly. Takový výcvik slouží jen k upevňování loajality.“ Mezi požadovanými dovednostmi bodyguardů byla například i schopnost rozbít dlaždici hlavou. 

Bodyguardi v KLDR musejí umět rozbít dlaždici hlavou.

Ideologická masáž se zase cvičencům snažila vnutit představu, že severokorejský vůdce je bůh a že jejich jediným smyslem života je ho chránit. Když se však Young-guk konečně stal Kimovým bodyguardem, zjistil, že neochvějný vůdce je ve skutečnosti mužem dvou tváří.

Poradci se schovávali v trávě

„Když byl v dobré náladě, neváhal rozdávat zlaté cihly. V opačném případě neváhal na místě rozdávat tresty smrti svým nejloajálnějším spolupracovníkům,“ tvrdí Young-guk. Někteří poradci se před ním dokonce schovávali ze strachu, že jim ve špatné náladě nechá useknout hlavu. „Šedesáti- nebo sedmdesátiletí poradci utíkali a vrhali se do vysoké trávy. Celí se zašpinili, ale bylo jim to jedno,“ dodává. 

PSALI JSME:

Jednoho vysokého člena strany nechal Kim poslat do koncentračního tábora za to, že použil jeho popelník a osobní výtah. Muž v táboře zemřel. Kim Čong-un je však podle  Young-guka ještě horší případ. „Nechal zabít svého strýce. To by ani Kim Čong-il neudělal.“

Lee Young-guk se z KLDR pokusil uprchnout už v roce 1994, ale byl dopaden a zavřen do pracovního tábora, kde podle svých slov přežil pět let mučení a hladovění než se mu konečně zdařil útěk do Jižní Koreji. Jako bodyguard prý naopak žil v luxusních podmínkách. Zažil tedy oba extrémy severokorejského režimu a podle svých slov toužil podělit se o ně se světem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.