Lidovky.cz

Drtivý úder na baštu džihádistů: syrská armáda zabila desítky lidí

Afghánistán

  13:00aktualizováno  14:05
DAMAŠEK/LONDÝN - Syrská armáda podnikla mohutný letecký útok na město Rakka, baštu hnutí Islámský stát. Bombardování nepřežilo více než 90 lidí, minimálně 52 obětí tvoří civilisté, uvedla agentura AFP s odvoláním na syrskou exilovou opozici.

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. foto: Reuters

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje z Londýna, uvedla, že letectvo prezidenta Bašára Asada podniklo v úterý nejméně deset útoků na Rakku. Bylo to jedno z nejrozsáhlejších bombardování od počátku syrské občanské války, která trvá již přes tři roky.

PSALI JSME:

OSDH sdělila, že 52 z 95 obětí jsou civilisté, u těch dalších prý není schopna určit, zda se jedná o islamisty, kteří si ve městě Rakka zřídili hlavní stan, či nikoli. Dosavadní bilance činila 63 mrtvých.

Z bombardovaného města Rakka stoupá kouř.
Ulice města Rakka po leteckých úderech syrské armády.
Ulice města Rakka po leteckých úderech syrské armády.
Bombardováním zničená mešita v Rakce.

Televizní zpravodajský kanál Al-Arabíja informoval s odvoláním na aktivisty dokonce o 170 obětech úterních náletů na Rakku. Více než stovka lidí byla podle těchto zdrojů zraněna. Bojovníci za lidská práva úterní nálety syrského režimu odsoudili jako „masakr“. Nálety se soustředily na průmyslovou čtvrť, tržiště a mešitu, napsala agentura DPA.

Pomoc potřebuje 12 milionů lidí

Šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová upozornila, že humanitární pomoc potřebuje přes 12 milionů Syřanů, tedy více než polovina obyvatel. Požádala Radu bezpečnosti OSN, aby prodloužila humanitárním organizacím povolení pro průjezd přes syrské hranice. RB OSN v červenci schválila rezoluci o pomoci Syřanům, která umožňuje kamionům používat čtyři hraniční přechody z Turecka, Jordánska a Iráku bez svolení syrské vlády.

Amosová upozornila radu na tristní ekonomickou situaci, v níž se Sýrie ocitla kvůli válce, jež trvá od roku 2011. Tamní ekonomika funguje nyní na 40 procent, uvnitř země je mimo domovy skoro osm milionů lidí, v cizině pak přes tři miliony. Tři čtvrtiny občanů žijí v chudobě, počet dětí ve školách se snížil na polovinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Syrská vláda má zájem obnovit dialog s částí opozice; v Soči o tom jedná její ministr zahraničí Valíd Mualim s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Damašek se zajímá o ty opoziční kruhy, s nimiž by mohl uzavřít dohodu. O zprostředkování syrského dialogu se už pokusila OSN, avšak ženevské rozhovory skončily v únoru neúspěchem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.