Lidovky.cz

Slováky v únoru čeká kontroverzní referendum o ochraně rodiny

Svět

  16:34
BRATISLAVA - Slováci budou příští rok v únoru rozhodovat v referendu o zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Prezident Andrej Kiska ve čtvrtek novinářům řekl, že plebiscit vypsal na 7. února.

Slovenský prezident Andrej Kiska. foto: MAFRA - Peter Mayer

Rozhodnutí hlavy státu následovalo poté, co ústavní soud v říjnu schválil většinu z původně čtyř otázek, které do referenda navrhli křesťanští aktivisté. Většina lidových hlasování na Slovensku dosud ztroskotala na nízké účasti.

V nejbližším plebiscitu budou občané pětimilionového Slovenska rozhodovat o tom, aby párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebyla umožněna adopce a následná výchova dětí. Vyjádří se i k návrhu, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku jednoho muže a jedné ženy. Třetí otázka se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

K TÉMATU:

Kiska už dříve uvedl, že sám v referendu na první dvě ze zmiňovaných otázek odpoví kladně. Naopak návrh na omezení výuky sexuální výchovy nebo eutanazie podpořit nehodlá.

Kiska má pochybnosti

„Doufáme, že referendum bude úspěšné. Toto referendum je o dětech. Každý, kdo přijde, bude hlasovat o tom, že pro ně je nejlepší táta a máma. Toto referendum je základ, na kterém má být postavena další konkrétní podpora rodin,“ řekl novinářům Anton Chromík, mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu, která sbírala podpisy za vypsání referenda.

Křesťanští aktivisté původně doufali, že prezident spojí referendum s obecními volbami, které se konaly v polovině listopadu. To by zvýšilo šance, že se plebiscitu zúčastní potřebný počet voličů, aby referendum bylo platné. Kiska po doručení petice s více než 408 000 podpisy ale nechal navrhované otázky posoudit ústavním soudem. Soudci pak za neústavní označili otázku, podle které by žádnému jinému soužití osob kromě manželství neměla být přiznána zvláštní ochrana, práva a povinnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

„Po prostudování odůvodnění ústavního soudu konstatuji, že mé osobní pochybnosti zůstaly i v případě dalších otázek. Coby prezident ale musím rozhodnutí ústavního soudu respektovat,“ řekl Kiska.

Zmiňovaný plebiscit na Slovensku, kde se většina lidí hlásí ke katolické církvi, už dříve dostal do sporu křesťanské aktivisty a organizaci hájící práva homosexuálů.

Podmínky referenda

  • Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu země do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska. Naposledy bylo z důvodu nízké účasti neplatné v roce 2010 referendum o snížení počtu poslanců, zrušení koncesionářských poplatků a o dalších otázkách.
  • Slovensko na rozdíl od jiných zemí dosud nezavedlo možnost registrovaných partnerství osob stejného pohlaví. Letos v červnu parlament naopak hlasy vládních sociálních demokratů a části opozičních poslanců doplnil do ústavy ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.