Lidovky.cz

Na Facebooku se objevily fotky izraelských politiků v uniformách SS

Svět

  16:13
JERUZALÉM - Na Facebooku se v neděli objevily fotomontáže izraelských politiků v nacistických uniformách. Jde o reakci na jejich odpor proti takzvanému „židovskému zákonu,“ který nyní schvalují izraelští zákonodárci. Zákon přiznává obyvatelům židovského vyznání zvláštní práva a podle kritiků povede k diskriminaci menšin.

Izraelští politici v uniformách SS foto: timesofisrael.comReprofoto

Fotomontáže publikoval falešný facebookový účet se slovy „Antisemité, kteří odmítají židovský stát v Izraeli!“ a zaměřil se na prezidenta Ruevena Rivlina, ministra financí Ja’irA Lapida, ministryni spravedlnosti Cipi Livniovou nebo policejního komisaře Johanana Danina. Všichni se dříve k návrhu zákona vyjadřovali kriticky.

Ministr vnitra Jicchak Aharonovič ihned po publikaci montáží nařídil vyšetřování, protože případ považuje za závažný. „Překročili (autoři montáží - pozn. red.) tenkou červenou linii a postup proti nim bude tvrdý,“ řekl pro izraelskou televizní stanici Channel 2. „Všichni víme, kam podobné aktivity vedly v minulosti (bývalý izraelský premiér Jicchak Rabin byl dlouhodobě démonizován právě skrze nacistickou symboliku, nakonec byl zavražděn - pozn. red.). Musíme pachatele dopadnout a předat je spravedlnosti,“ řekl pro Times of Israel.

Kromě fotomontáží se na Facebooku nedávno objevil ještě jiný trend. Izraelští Arabové si na své profilové fotky přidávali razítka se slovy „druhořadý občan“.

Izraelští Arabové protestují proti novému zákonu.

Kolektiv vs. jedinec

Kontroverzní zákon premiéra Netanjahua budí rozruch už delší dobu. Zatímco dříve měli Židé privilegia co se přistěhovalectví týče - což jim mělo umožnit snadnější návrat do dlouho odpírané vlasti - nyní by měli být de facto zvýhodněnou skupinou v rámci celého státu. Mnozí proto zákon označují jako návrat k radikálnímu sionismu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Židé by podle zákona měli mít práva jako skupina obyvatel, zatímco občané jiné národnosti nebo vyznání „jen“ práva jednotlivce. Skupinová práva přitom mohou být právům jednotlivce nadřazena, což by mohlo vyústit například v diskriminační rozsudky u soudů. Dalším z praktických příkladů by například byla nová povinnost státu podporovat židovskou kulturní tradici na úkor tradic jiných.

Podle Netanjahua je však požadavek na národnostní práva oprávněný. „Vidím jako jeden ze svých premiérských cílů upevnit pozici Izraele jako národního státu, řekl v květnu pro izraelský deník Haaretz. Ujistil, že Izrael bude i nadále považovat všechny občany za rovnocenné. „To je myslím v oblasti Středního východu unikát,“ dodal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.