Lidovky.cz

Pomsta za komedii o vraždě Kima? KLDR o útoku hackerů na filmaře mlží

Vraždy

  6:00
Rudá kostra na monitoru - a po ní ochromená síť a milionové ztráty. Filmová společnost Sony, producent komedie The Interview, jež pojednává o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una, se vzpamatovává z masivního hackerského útoku. Pachatele mnozí vidí právě v Pchjongjangu, který autorům snímku už v létě hrozil „tvrdou a nemilosrdnou odvetou“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v podání americké komedie The Interview. foto: YoutubeReprofoto

25. listopadu se na monitorech počítačů v areálu americké filmové společnosti Sony Pictures Entertainment objevil shodný obrázek: rudá kostra s výhružným nápisem „Už jsme vás varovali, a tohle je jen začátek. Budeme pokračovat, dokud nesplníte naše požadavky.“ Krátce nato obrazovky zčernaly.

Hackeři, kteří Sony Pictures napadli, měli k amatérům daleko. Nejen že firemní systém na celé dny ochromili, ale podařilo se jim z něj také odcizit pětici dosud nedistribuovaných snímků, které umístili k volnému stažení na pirátské servery. Společnosti Sony tak způsobili ztráty v řádu milionů dolarů - mezi ukradenými filmy je například remake slavného muzikálu Annie či nový válečný snímek Brada Pitta Fury, které chtěla Sony proměnit v kasovní trháky, uvedla agentura Reuters.

PSALI JSME:

Pod kyberútok se podepsala hackerská skupina Guardians of Peace (Ochránci míru), vystupující pod zkratkou GOP. Americká tajná služba FBI případ stále vyšetřuje a po identitě skupiny pátrá, ale spekulace o pachatelích už mezitím žijí vlastním životem. Mají jednoho společného jmenovatele: severokorejský režim.

Zlikvidujte Kima!

Sony Pictures je totiž producentem komedie The Interview (Rozhovor), jejíž zápletka se točí kolem zavraždění vůdce KLDR Kim Čong-una. Hrdinové snímku, dvojice novinářů v podání Setha Rogena a Jamese Franca, dostanou od CIA jasný úkol: pod záminkou exkluzivního rozhovoru mají mladého diktátora zlikvidovat. Obdivovatelé tvůrčího tandemu Rogen-Franco už netrpělivě vyhlížejí konec prosince, kdy má nejnovější počin jejich oblíbenců vstoupit do kin. Pchjongjang však mezi fanoušky populárních herců rozhodně nepatří.

The Interview, trailer:

Už v létě, kdy Sony poutala The Interview prvním trailerem, bila popuzená KLDR na poplach před „svévolným teroristickým počinem“ a autory snímku, neboli „zločinné filmaře“, počastovala hrozbou „tvrdé a nemilosrdné odvety“ (VÍCE ZDE). Do boje za zákaz filmu vytáhla také na půdě OSN a pomoc hledala dokonce i u svého úhlavního nepřítele, Bílého domu.

Všechno marně. Datum premiéry bylo stanoveno na 25. prosince a z ostrých slov Pchjongjangu si nedělají těžkou hlavu ani sami autoři. Rogen výhrůžky vytrvale obrací v žert a v neděli na Twitteru navíc připomněl, že „Severní Korea vyrobila tuny propagandistických filmů, které znázorňují zničení Ameriky.“

Mnozí proto naznačují, že když svět stížnosti KLDR oslyšel, vzal režim věci do vlastních rukou a zatroubil k útoku hackerům. List The Daily Telegraph cituje prohlášení GOP, v němž stojí, že „The Interview narušuje mír a bezpečnost v regionu a kvůli penězům porušuje lidská práva.“

Telegraph rovněž upozorňuje, že Sony byla napadena 25. listopadu, tedy přesně měsíc před plánovanou premiérou, a s odvoláním na jihokorejské tajné služby také připomíná, že Pchjongjang si školí týmy hackerů už od poloviny 80. let a s kyberútoky má poměrně bohaté zkušenosti.  Washington Post dodává, že pachatelé útoku na Sony použili téměř identický kód, který v loňském březnu ochromil část jihokorejských bank a mediálních koncernů. Také tyto incidenty kladli vyšetřovatelé za vinu severokorejskému režimu.

A co na to Pchjongjang? Zdá se, že tyto spekulace mu zatím nijak zvlášť nepřekážejí. Naopak. „Nepřátelské síly viní KLDR ze všeho. Laskavě vám radím: vyčkejte, a sami uvidíte,“ prohlásil mnohoznačně mluvčí severokorejské delegace při OSN. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.