Lidovky.cz

Únosce v Sydney chtěl hlavně upoutat pozornost, tvrdí experti

Afghánistán

  15:32aktualizováno  22:04
SYDNEY - Především touha přitáhnout maximální pozornost veřejnosti stojí podle expertů za útokem v Sydney, při kterém nejméně jeden ozbrojenec zajal množství hostů a zaměstnanců kavárny v centru města. Analytici se však neshodují v tom, zda jde o člověka, který jedná na vlastní pěst, nebo o člena teroristické sítě.

Ozbrojenec do výlohy kavárny vyvěsil vlajku s arabským nápisem údajně podobnou té, kterou používají islamisté v Iráku a Sýrii. Lze tedy předpokládat, že dotyčný sympatizuje s muslimskými extremisty, domnívají se podle médií odborníci, včetně českého experta na vyjednávání s teroristy Adama Dolníka. Právě on školil v této schopnosti sydneyské policisty, uvedla agentura Reuters.

Nepřehlédněte

„Zřejmě sledujeme osamělého vlka, který sympatizuje s globálním džihádem, nebo někoho trpícího duševní nemocí, který hledá záminku pro své činy,“ myslí si Dolník, který působí na Wollongongské univerzitě. „Důvodem celé akce je přitáhnout pozornost,“ citoval Dolníka Reuters.

Vztah únosce k Islámskému státu

Dolník je přesvědčen, že únosce není příliš dobře vycvičen a že má s organizovanými teroristickými organizacemi jen malé spojení. „Teroristé jsou obvykle dobře připravení a mívají více útočníků. Toto vypadá jako velmi slabá akce a pouze s jedním útočníkem,“ konstatoval expert.

Dolník si také myslí, že přinejmenším někteří z pěti zajatců, kteří z kavárny utekli, to dokázali vlastními silami a nebyli propuštěni. I to podle Dolníka poukazuje na špatně organizovanou operaci. „Pravděpodobně se skrývali - je nepravděpodobné, že by únosce propustil tolik rukojmích během vyjednávání,“ vysvětlil.

  • Kavárna, kterou si útočník vybral, se nachází na náměstí Martin Place, kam s oblibou chodí pracující na oběd.
  • Tato pěší zóna se dějištěm teroristického útoku měla stát již v září. Tehdy australská protiteroristická policie oznámila, že zmařila útok, při němž chtěli islamisté na Martin Place uříznout hlavu náhodnému členu veřejnosti, připomíná Reuters.

Profesor Greg Barton, který je jedním v předních australských expertů na domácí terorismus, se naopak domnívá, že ozbrojenec nejedná sám za sebe. Podle něj je „velmi znepokojující“, že je útočník starší, a nikoli nějaký mladý buřič.

Útok byl pečlivě naplánován, aby byl co nejvíce na očích, tlumočil názor Bartona list The Daily Telegraph. Útočník si vybral nápadné místo - kavárnu hned naproti sídlu televizní stanice - a také hned na začátku vyvěsil vlajku s arabským nápisem, o níž věděl, že přitáhne globální pozornost.

Policie v Sydney uzavřela celé okolí kavárny, kde neznámí útočníci drží rukojmí.

„Je pravděpodobně součástí sítě lidí operujících v teroristických buňkách, možná spojených se zahraničím. Bylo by více uklidňující, kdyby to byl naštvaný mladý muž, který by jednal méně účelně. Starší muž, který něco podobného podniká, působí hrozivěji,“ dodal Barton, jenž působí na Monashské univerzitě.

Útoky v domovských zemích islamistů

Jinak ale obsazení kavárny Bartona nepřekvapilo. Upozornil, že islamističtí vůdci stále více vyzývají bojovníky, aby raději podnikali útoky ve svých domovských zemích, než aby se vydávali houfně do Iráku a Sýrie. „Austrálie, stejně jako Británie a většina západních zemí, má znepokojivě velký nárůst radikálů, kteří verbují mládež k bojům v Iráku a Sýrii. Teď ale vůdci islamistů nařizují nejen útočit v zahraničí, ale také tam, kde právě jste,“ říká Barton.

Policisté zadržují muže, který se pokusil vniknout do budovy sousedící s...
Policisté před kavárnou.
Jedna z rukojmích za oknem obsazené kavárny.
Ozbrojený útočník na záběrech australské stanice Channel 7.

Sekulární muslimský vůdce ze Sydney Jamal Daoud vyjádřil předpoklad, že útočník je jednou ze 70 osob, kterým Austrálie zabránila odjet bojovat do Sýrie.

Vizitka pachatele, který držel rukojmí v australském Sydney

  • Pachatelem, který držel 16 hodin jako rukojmí více než tucet lidí v kavárně v centru australského Sydney, byl podle policejních informací 49letý muž íránského původu. Tento samozvaný duchovní, který při zásahu policie zahynul, když předtím jednoho z rukojmích zastřelil, měl v Austrálii potíže se zákonem, zejména kvůli obvinění ze spoluviny na vraždě své bývalé ženy.
  • Man Haron Monis, který se narodil v Íránu, se podle australských médií přistěhoval do Austrálie jako uprchlík v roce 1996.
  • Poprvé se dostal do střetu se zákonem, když napsal v letech 2007 až 2009 několik urážlivých dopisů rodinám sedmi australských vojáků, kteří zahynuli v boji proti islámskému terorismu. Oběti označil za vrahy a v jednom případě tvrdil, že skončí v pekle. Australský soud mu za to uložil trest 300 hodin veřejně prospěšných prací.
  • Podle britských médií se Monis chystal poslat podobné dopisy také rodinám britských vojenských obětí bojů proti islámských radikálům v Afghánistánu. Australské úřady mu to ale zakázaly, za což je obvinil z porušování jeho lidských práv.
  • Nedávno byl obviněn ve více než 40 případech sexuálního násilí nebo obtěžování, kterého se dopouštěl na ženách při "konzultacích" v době, kdy se věnoval černé magii, numerologii a astrologii a kdy se označoval za "duchovního léčitele". Tyto případy označil Monis za policejní spiknutí a za politicky motivované. Předstoupit před soud měl v únoru příštího roku.
  • Na své webové stránce, která byla stejně jako jeho facebookový profil zrušena, tvrdil, že "s Boží pomocí neustane v politické aktivitě proti útlaku".
  • Monis byl letos také obviněn ze spolupachatelství v případu loňského ubodání jeho bývalé ženy, kterou podle všeho zabila jeho současná manželka. V případu, ve kterém se prokázalo, že si vytvořil alibi úmyslnou automobilovou nehodou v době vraždy, byl propuštěn na kauci.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.