Lidovky.cz

Zátah v tureckých médiích: Erdogan se už o reakci Západu nestará

Evropa

  7:00
V centru nedělního policejního zátahu proti tureckým médiím byl nejčtenější list Zaman. Okolnosti razie popsala v exkluzivním rozhovoru pro LN jeho komentátorka Sevgi Akarçesmeová, která byla přítomna zatýkání svého šéfa.

Svobodná média nemohou být umlčena, hlásá nápis protestujícího v Turecku. foto: APČTK

LN: Jak razie ve vašich novinách probíhala? Svět oblétly snímky novinářů s transparenty...
Nedělní operaci policie jsme očekávali, protože ji v pátek prozradil někdo na internetu. Zůstali jsme proto v redakci přes noc, nakreslili transparenty protestující proti zatýkání a připravovali se na klidný protest. Před budovou pak v sedm hodin ráno náš šéfredaktor přivítal tisíce našich čtenářů, kteří nás i přes současné chladné počasí v Istanbulu přišli podpořit. Řekl jim, že nebudeme mlčet k tomu, že se vláda snaží zamést pod koberec vyšetřování korupčních afér. Po sedmé hodině ráno pak policisté poprvé vnikli do budovy, a i když se potom psalo, že novináři kladli odpor, není to pravda, s žádným odporem se policisté nesetkali. Po pár hodinách se vrátili a odvedli s sebou našeho šéfredaktora (Ekrema Dumanliho – pozn. red.), což jste mohli vidět na mnoha snímcích. Opět se pokojně protestovalo, skandovali jsme, že nebudeme mlčet. Byla to historická chvíle a vrcholný bod tlaku na média. Zásah policie byl naprosto nepřijatelný. Nedělali jsme nic jiného než naši práci – žurnalistiku. Policejní obvinění jsou někdy až směšná: prý útočíme na tureckou suverenitu a vytváříme teroristickou organizaci, proto také poslali do novin protiteroristickou jednotku. Lidé z celého světa nám teď volají, aby se dozvěděli, co se v Turecku děje. Tlak na média existoval v Turecku vždycky, nyní se ale stále zvyšuje a tohle byl poslední krok. Nemyslím si, že se to zde zastaví. Budou i nadále napadat poslední svobodná a kritická média i osoby. Ten tlak je nyní skutečně obrovský.

Kdo je Sevgi Akarçesmeová

Reportérka a komentátorka nejčtenějšího tureckého deníku Zaman, jako blogerka působí i v anglické mutaci listu známé jako Today’s Zaman.

Žije a pracuje v Istanbulu.

Její texty publikuje na svém webu i katarská televize al-Džazíra.

LN: Budete tedy i v této době nadále v Zamanu publikovat kritické články, nebo se budete muset uchýlit do ilegality?
Budeme bojovat do poslední chvíle, ať už vláda udělá, co chce. Tento týden si například připomínáme výročí korupčního skandálu, který Erdogan zametá pod koberec. My chceme našim čtenářům připomínat, co se stalo. Je to naše povinnost vůči lidem, vždyť se zatím ani nikdo nedostal před soud.

LN: Od doby, kdy se ujal moci premiér a nyní prezident Recep Tayyip Erdogan, se vyměnila velká část lidí v justičních orgánech. Věříte ještě, že může být případný soudní proces s novináři spravedlivý?
Nevěřím, protože zvláště od začátku vyšetřování korupce dělá Erdogan všechno proto, aby si zajistil co největší kontrolu nad justicí. Byla to totiž jediná a poslední nezávislá síla v Turecku. Většina médií, a to včetně těch mainstreamových, je pod Erdoganovou kontrolou. Jejich vlastníci mají zase na něm závislý byznys.

LN: Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) má prezidenta, premiéra i většinu v parlamentu. Proč se tolik bojí nezávislých novinářů?
Protože obvinění z korupce jsou tak vážná a důkazy natolik konkrétní, že kdyby existovala svobodná média a nezávislá justice, museli by se ze svých činů zodpovídat nehledě na to, jak moc velkou mají většinu v parlamentu. V demokracii přece můžete být odsouzen za korupci, i kdyby vás podporovalo 90 procent lidí. Jsou si toho vědomi, proto se tak bojí.

LN: Očekáváte nyní ostré reakce ze Západu? Měla by Evropská unie přerušit s Tureckem vstupní rozhovory?
Západ už reagoval, problém ale je, že vláda se už o to nestará. Jde jim jen o vlastní záchranu a reakce Evropské unie je moc nezajímá.

LN: Co na to říkají obyčejní Turci? Starají se o svobodu slova?
Co se týče našich čtenářů, ti na to reagují silně, ale v mírumilovné podobě. Čekají například před policejní stanicí, kde je držen náš šéfredaktor, i před budovou novin a soudu. Bohužel si ale myslím, že většina lidí si toho není vědoma, protože mainstreamová média neříkají pravdu a nepokrývají celý příběh. Nedělní zásah prezentují jako operaci proti „paralelnímu státu“, a ne jako zásah proti svobodným médiím. Kdyby fungovala v Turecku svobodná média, lidé by reagovali silněji. Mnozí z nich ale vůbec netuší, co se děje.

LN: Jak důležitý je deník Zaman v Turecku?
Podle nákladu je Zaman největším tureckým listem, má zhruba jeden milion čtenářů. Today’s Zaman je pak největším anglicky psaným deníkem v zemi.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.