Lidovky.cz

Hysterie kolem mučení. Fouknutí za krk může poškodit teroristovy city

Afghánistán

  6:00
Skandál kolem mučících praktik CIA má bizarní dohru. Jeden z vyšetřovatelů je například stíhán za to, že se papírem nechtě dotkl nosu vyslýchaného. Jiný je měl zase pochybit, protože na člověka, obviněného z masakru vojáků, křičel. „Nelidským zacházením“ má být také odpírání cigaret teroristům nebo foukání za krk.

Vyznavači práva šaría. Talibové, zatčení ve vesnici Kuhak na severu Afghánistánu, čekají na výslech. foto: Reuters

Podle armádních předpisů se vyšetřovatel obviněného během výslechu nesmí dotknout. Právě toho využil bojovník Talibanu, jehož nosu se během regulérního výslechu vyšetřovatel dotkl kusem papíru. Voják je nyní stíhám za „špatné zacházení s vězněm“.

O tomto a dalších incidentech informoval The Telegraph armádní důstojník, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Že může být někdo za něco takového stíhán, to skutečně nechápu,“ tvrdí. „Ten člověk byl podezřelý z toho, že zmasakroval a zohavil několik vojáků. A stíhán byl nakonec jeho vyšetřovatel. Je to směšné.“

PSALI JSME:

Mučení jemným foukáním za krk

Bývalý vysoce postavený soudce Thayne Forbes vydal nedávno zprávu vyšetřovací komise týkající se výslechů iráckých vězňů britskými vojáky. Jedním z příkladů zneužití pravomocí a vyhrožování bylo například to, že vyšetřovatel při výslechu „jemně fouknul vězni za krk“. Ve zprávě se píše: „Jsme si jistí, že vězeň se v tu chvíli cítil ohrožen.“

Zpráva se v podobném duchu vyjadřuje i o případu, kdy voják praštil kovovým stanovým kolíkem o stůl, aby vězně vylekal. Jindy se zase vojáci dopustili přečinů, když na vězně křičeli nebo mu vyhrožovali, že když nebude spolupracovat, půjde do vězení.

Waterboarding a foukání za krk, podle britské zprávy stejné prohřešky.

Bojovníci za teroristická práva

Podle výše zmíněného armádního důstojníka se jim v Afghánistánu jednou bojovník Talibanu vysmál slovy: „Váš přístup k zadrženým je bezzubý.“ Zadrženými byli přitom často teroristé, kteří vraždili ženy a děti a zohavovali jejich těla. „Naši vojáci se ale báli hlavně toho, co řeknou právníci v Británii. Oni zabíjejí ženy a děti a my jsme mysleli jen na to, že nás možná budou soudit, když na ně zvýšíme hlas,“ tvrdí.

Podle bojovníků za lidská práva je prý také nelidské nabízet vězněným cigaretu výměnou za spolupráci. „Když je britský voják ve vazbě, má nárok jen na pět cigaret denně. Vězněným teroristům ale nesmíte cigarety odpírat vůbec, protože to porušuje jejich práva.“

I teroristé mají city

Zakázána byla i často používaná metoda most-mrkev-rákoska (bridge-carrot-stick - pozn. red.), spočívající v tom, že vězni se nejprve položí otázky (most), poté se mu nabídne „rychlé vyřízení celé záležitosti“, když bude spolupracovat (mrkev) nebo naopak dlouholeté vězení, když vypovídat odmítne (rákoska). V souvislosti s vězením je zmíněn i fakt, že dlouho neuvidí svou rodinu. „Nejprve nám zakázali používat slovo rákoska, protože zní násilně. Pak tuto techniku zakázali úplně. Nikdy nám nikdo nevysvětlil, proč,“ tvrdí důstojník.

Podle zprávy Thayna Forbese mohou výhrůžky, které se týkají dlouhého odloučení od rodiny, mít na vězně silný emocionální dopad. „Díky tomu se nejedná o prostou informaci, ale svého druhu výhrůžku,“ tvrdí zpráva.

PSALI JSME:

Slušný občan hlavy neseká

Plukovník Tim Collins, jedna z nejvýraznějších osobností války v Iráku, viní ze současného stavu hysterické právníky a opatrné soudce. „Nemůžeme teď vůbec provádět taktické výslechy. Už jen tento fakt představuje pro naše vojáky značné riziko. Tito lidé (zadržovaní - pozn. red.) nejsou slušní občané. Jsou to zločinci. Usekávají lidem hlavy, z vězňů dělají sexuální otroky.“

Nejmenovaná důstojník k tomu dodává, že vyšetřovatel, který je obviněn z toho, že na vyslýchané křičel, může jít za své jednání i do vězení. Speciální vyšetřovací jednotka prý navíc zabavila množství videozáznamů výslechů starých i deset a více let. Armádou se tak nyní šíří strach z toho, že obviněn může být kdokoli - a to za sebemenší pochybení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.