Lidovky.cz

Ukrajina se vzdává neutrality. Chceme do NATO, deklaroval parlament

Svět

  11:56aktualizováno  12:55
KYJEV - Ukrajinský parlament v úterý schválil zrušení neutrality a rozhodl, že země bude usilovat o členství v Severoatlantické alianci. Pro návrh, který předložil prezident Petro Porošenko, hlasovalo 303 ze 450 poslanců. Podle Kyjeva neúčast v blocích neodvrátila ruskou agresi a není odůvodněná.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. foto: Reuters

Proti směřování Ukrajiny do aliančních struktur se staví některé státy NATO v čele s Německem. Podle názoru ukrajinských poslanců přispěje odmítnutí neutrality k integraci země do evropského a euroatlantického prostoru. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin v debatě o návrhu zákona prohlásil, že nový status Ukrajině napomůže prosazovat svou zahraniční politiku v souladu s národními zájmy a možnostmi.

Ve schválené novele zákonů O základech národní bezpečnosti a O zásadách vnitřní a zahraniční politiky se nyní uvádí, že Ukrajina bude prosazovat kurz „na prohloubení spolupráce s organizací Severoatlantické smlouvy s cílem dosáhnout kritérií nezbytných pro členství v této organizaci“.

PSALI JSME:

Návrhy na zrušení neutrality byly v kyjevském parlamentu předloženy čtyři, poslanci nakonec odhlasovali návrh prezidentský. Rozdíly v předložených návrzích byly podle ukrajinských novinářů jen symbolické.

Do NATO až za pár let

Porošenko hovořil o novém bezpečnostním směřování země na sobotní schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. Dosavadní odmítání příklonu země k NATO označil za největší chybu bývalého ukrajinského vedení. Neutralitu do ukrajinských zákonů prosadil v červenci 2010 tehdejší prezident Viktor Janukovyč.

Ukrajinští poslanci.

Okamžitá žádost o vstup do aliance ale podle Porošenka není na pořadu dne. Kyjev bude nejprve usilovat o přechod na standardy a regule NATO, což potrvá nejméně šest let. O členství země ve vojenském bloku pak musí podle Porošenka rozhodnout Ukrajinci v referendu.

Nepřátelský akt vůči Moskvě

V samotné alianci na členství Ukrajiny nepanuje jednotný názor. Šéf NATO Jens Stoltenberg koncem listopadu prohlásil, že Ukrajina se může stát členským státem, pokud naplní potřebné předpoklady. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier naproti tomu zhruba ve stejné době řekl, že Kyjev by s členstvím v alianci neměl počítat. „Připouštím partnerské vztahy, nikoli členství,“ řekl Steinmeier.

Bezprostředně po schválení novely zákona o zrušení neutrality na krok Kyjeva reagovala Moskva. Podle stálého představitele Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Andreje Kelina jde o nepřátelský akt vůči Moskvě, který ale Ukrajině nic konkrétního nepřinese.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.