Lidovky.cz

Exprezident Tchaj-wanu se chtěl ve vězení zabít, míří do rukou lékařů

Svět

  16:00
TCHAJ-PEJ - Bývalý tchajwanský prezident Čchen Šuej-pien byl v pondělí na jeden měsíc podmínečně propuštěn z vězení, aby se mohl podrobit léčení degenerativní choroby nervového systému. Čchen, známý jako zastánce nezávislosti Tchaj-wanu na pevninské Číně, si odpykává dvacetiletý trest odnětí svobody, k němuž byl odsouzen za korupci. Loni se ve věznici pokusil o sebevraždu a podle některých zdrojů trpí Parkinsonovou nemocí.

Bývalý prezident Tchaj-wanu Čchen Šuej-pien byl z vězení podmínečně propuštěn do péče lékařů. foto: Reuters

Čtyřiašedesátiletý exprezident byl v září 2009 spolu se svou manželkou Wu Šu-čchen usvědčen ze zpronevěry financí ze zvláštního prezidentského fondu, braní úplatků, z praní špinavých peněz a z padělání dokumentů. Sám Čchen vinu odmítl s tím, že jde o pronásledování ze strany jeho politických soupeřů, připomněla agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve věznici Čchen údajně trpěl depresemi, syndromem spánkové apnoe, potížemi se srdcem a degenerativním onemocněním nervové soustavy. Podle úřadů se rovněž pokusil o sebevraždu.

Záchrana zdraví

V pondělí odpoledne místního času byl Čchen na jeden měsíc podmínečně propuštěn z káznice ve městě Tchaj-čung v centrální části Tchaj-wanu, aby se mohl podrobit léčení neurodegenerativní poruchy, která se zhoršovala navzdory léčbě během vězeňského pobytu, uvedlo tchajwanské ministerstvo spravedlnosti. „Jsme přesvědčeni, že jeho život a zdraví mohou být uchráněny pouze podmínečným propuštěním ze zdravotních důvodů,“ konstatovalo ministerstvo.

Degenerativní choroby nervového systému zahrnují kupříkladu Parkinsonovu, Alzheimerovu či Huntingtonovu chorobu. Ministerstvo spravedlnosti neupřesnilo, kterou poruchou bývalý tchajwanský prezident trpí, podle některých zdrojů citovaných agenturou AFP by se mělo jednat o Parkinsonovu nemoc.

Nástupce Kuomintangu

Čchen Šuej-pien byl zvolen prezidentem Tchaj-wanu v roce 2000, čímž skončilo padesátileté mocenské období Národní strany (Kuomintangu). Za své vlády v letech 2000 až 2008 proslul jako zastánce nezávislosti Tchaj-wanu na pevninské Číně a při svém zatčení krátce po skončení úřadu prohlásil, že jeho případ je snahou nově zvoleného tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua usmířit si Peking.

Tchaj-wan se oddělil od pevninské Číny v roce 1949. Peking však nadále považuje Tchaj-wan za svou odštěpeneckou provincii a hrozí použitím síly v případě, že by ostrov jednostranně vyhlásil samostatnost.

K TÉMATU: Čínu čeká historická schůzka s Tchaj-wanem. Uklidní napjaté vztahy?

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.