Lidovky.cz

Masakr ve jménu al-Káidy. Rekonstrukce útoku na list Charlie Hebdo

Svět

  17:38aktualizováno  23:26
PAŘÍŽ/PRAHA - Vstupní kód vyťukaný pod výhrůžkami, chladnokrevný masakr členů redakce, rychlý útěk a přestřelka s policisty. Teroristé vzývající al-Káidu. A dvanáct mrtvých. Co víme o průběhu teroristického útoku na sídlo pařížského listu Charlie Hebdo? Shromáždili jsme zatím známá fakta.

Teroristé střílejí na policistu (snímek je pořízen z videozáznamu). foto: Reuters

Necelou hodinu před středečním polednem zastavilo uprostřed pařížské ulice Nicolas-Appert poblíž slavného náměstí Bastilly tmavé auto, z něhož vystoupilo několik černě oděných mužů. Zamířili k nedalekým dveřím, nadepsaným číslem 6, a dožadovali se vstupu do prostor redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, uvedl francouzský Le Figaro. Když se dozvěděli, že sídlo listu se ve skutečnosti nachází na adrese 10 Rue Nicolas Appert, šli už najisto.

‚Jsme al-Káida‘

Grafika zachycující na základě zatím známých informací pravděpodobný scénář...

Jeden z mužů držel v ruce granátomet, popsal reportérce The Daily Telegraph očitý svědek, 33letý realitní makléř Cédric Le Béchec. Na cestě k domu s číslem 10 se dvojice přitočila k jednomu z přihlížejících a vyzvali ho: „Řekněte médiím, že tohle je al-Káida v Jemenu!“ (Jemenská odnož al-Káidy, známá pod zkratkou AQAP, je jednou z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších frakcí této mezinárodní teroristické sítě, pozn. red.)

Ke vstupním dveřím do budovy v tu chvíli právě přicházela členka redakce Charlie Hebdo, kreslířka Corinne Reyová známá pod pseudonymem Coco. Spěchala na poradu, jejíž začátek promeškala, protože vyzvedávala ze školky svoji dceru. Ozbrojenci ji přinutili, aby je vpustila do budovy. „Byli to dva muži, zahalení a ozbrojení. Brutálně nám vyhrožovali, chtěli dovnitř, jít nahoru. Vyťukala jsem kód,“ popsala Reyová listu L’Humanité.

Jakmile se ozbrojeným útočníkům podařilo vniknout dovnitř, zaútočili na členy redakce, kteří zrovna měli týdenní pracovní poradu. Trojice se pohybovala rychle, sehraně a cílevědomě, jako dobře vycvičený tým. Vyvolávali jedno jméno po druhém a pak novináře stříleli. Střelba trvala několik minut, záchranáři našli na místě kaluže krve.

Útok nepřežila elita mezi francouzskými kreslíři. Mezi oběťmi je šéfredaktor listu Stéphan Charbonnier, karikaturista známý jako Charb. 47letý Charbonnier žil pod policejní ochranou, neboť mu v poslední době kvůli jeho satirické tvorbě bylo vyhrožováno smrtí (o hrozbách vůči Charlie Hebdo více ZDE).

Kromě Charbonniera zahynuli i tři další karikaturisté, známí pod přezdívkami Cabu, Tignous a Wolinski, zemřel také akcionář listu, ekonom Bernard Maris. „Stříleli na Wolinského a Cabua. Trvalo to pět minut... Schovala jsem se pod psací stůl,“ vylíčila Reyová. „Mluvili bezchybnou francouzštinou a odvolávali se na al-Káidu,“ dodala na adresu útočníků.

Policie dorazila na místo útoku přibližně pět minut poté, co se v redakci rozpoutala střelba, odhadují očití svědci. Jeden z nich zachytil na kameru to, jak teroristé utíkají z budovy. Na záznamu, který se šíří na sociálních sítích, jsou slyšet jejich výkřiky „Pomstili jsme proroka!“ a „Zabili jsme Charlie Hebdo!“

Při útěku z budovy útočníci stříleli na jakýkoli živý terč. Jednoho z policistů, bezmocného zraněného muže ležícího na chodníku, chladnokrevně zblízka zastřelili. Pak utekli do nedaleko připravenéh vozu značky Citroën a z místa čina rychle ujeli. Srazili a zranili přitom jednoho z přihlížejících lidí. 

Při pokračujícím útěku ulicemi Paříže narazili do jiného auta, v němž se zranila řidička. Jejich vozidlo se podle všeho stalo nepojízdné a tak se zmocnili jiného auta značky Renault Clio šedé barvy. 

Zbylo po nich jen auto

V černém citroenu zamířili z ulice Nicolas-Appert směrem na sever, do 19. pařížského okrsku. V tamní ulici Rue de Meaux z auta vystoupili, podle všeho proto, že nebylo dál pojízdné, a zmocnili se jiného vozu, Renault Clio šedé barvy. Vyšetřovatelé už na místě nalezli jen opuštěný Citroën.

Ze sídla redakce Charlie Hebdo v ulici Rue Nicolas Appert uprchli teroristé na...

Forenzní experti zkoumají auto, které útočníci použili k útěku.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve brzy odpoledne ujistil veřejnost, že stát vynakládá „veškeré prostředky“ k tomu, aby „trojici pachatelů tohoto barbarského činu neutralizoval“, uvedl Le Figaro a upozornil přitom, že vláda poprvé specifikovala počet útočníků - dosud se hovořilo o dvou, ale i čtyřech mužích. Slíbil také, že o průběhu vyšetřování budou Francouzi otevřeně a stále informováni.

Hasiči uklidňují otřesenou svědkyni útoku.
Dvojice Pařížanů se objímá před sídlem listu Charlie Hebdo.
Týdeník Charlie Hebdo ve středu vyšel s obálkou, kde je karikatura spisovatele...
První známý snímek dvojice útočníků. Pochází z videozáznamu, který natočil...

Středeční střelba v redakci Charlie Hebdo se zapsala do francouzských dějin jako nejkrvavější útok v Paříži od konce druhé světové války, konstatoval Le Figaro. Zahynulo dvanáct lidí a dalších jedenáct utrpělo zranění, pět z nich zůstává v kritickém stavu. Zatímco policie po pachatelích zločinu horečně pátrá, otřesená Francie sčítá kondolence i nabídky pomoci od mezinárodního společenství. Záplavy konsternovaných reakcí a vyjádření solidarity na sociálních sítích zmiňovat snad ani netřeba. Někdejší editor Charli HebdoMourad Boudjellal označil tragédii za „11. září 2001 pro tisk.“

Chronologie útoku a dění

11:20 - údajně dvojice ozbrojených a maskovaných útočníků vstoupila v ulici Nicolas Appert do budovy s číslem popisným šest, kde sídlí archiv týdeníku Charlie Hebdo. Očividně si podle listu Le Figaro spletli adresu redakce, která je v čísle deset.

11:30 - útočníci vstoupili do redakce právě v době, kdy novináři měli poradu, a zahájili palbu. Podle francouzských médií načasování akce značí, že útok byl pečlivě naplánován. Ve stejné době policie přijala první tísňové volání.

11:40 - ozbrojenci po útoku, který trval asi deset minut, opouštějí sídlo redakce v tmavém vozidle. Na severovýchodě metropole pak vůz vyměnili za jiné auto, které si vynutili na náhodném řidiči.

12:10 - pařížský prokurátor François Molins na tiskové konferenci na místě činu prohlásil, že útočníci údajně vykřikovali Alláhu akbar (Bůh je veliký), hlásili se k teroristickému hnutí Al-Káida a tvrdili, že pomstili proroka Mohameda.

12:45 - britský premiér David Cameron na Twitteru vyjádřil Francouzům soustrast. Čin kritizovali i další světoví představitelé, mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Barack Obama, ruský prezident Vladimir Putin či předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

12:55 - s krátkým projevem na místě tragédie vystoupil prezident François Hollande; útok označil za teroristický a obzvláště barbarský. Prezidenta doprovázela mimo jiné starostka Paříže Anne Hidalgová.

13:50 - Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM), která zastupuje islámskou obec ve Francii, označila čin za barbarský a za akt namířený proti demokracii a svobodě tisku.  14:00 - na mimořádné schůzi se sešli hlavní představitelé vlády, které po masakru svolal prezident François Hollande.

14:10 - právní zástupce magazínu Charlie Hebdo oznámil, že mezi mrtvými je známý francouzský karikaturista a vedoucí vydání satirického listu Stéphane Charbonnier, přezdívaný Charb. Zabiti byli mimo jiné známí karikaturisté Jean Cabut, Bernard Verlhac a Georges Wolinski.

14:40 - policisté po více než hodinovém hledáním důkazů a stop nechali odtáhnout vozidlo, které ozbrojenci použili k útěku.

17:00 - útok odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

17:45 - na tiskové konferenci pařížský prokurátor François Molins prohlásil, že útočníci byli celkem tři, zabili 12 lidí a dalších 11 zranili, z toho čtyři jsou v kritickém stavu. Také řekl, že na čtvrtek jsou plánovány pitvy obětí.

18:00 - oficiální začátek pietních shromáždění v mnoha francouzských městech, mimo jiné v Lille, Lyonu, Orléansu, Nantes, Rouenu či Toulouse. Na pařížské náměstí Republiky přišlo na 15.000 lidí. Počet účastníků těchto shromáždění po celé Francii odhadla agentura AFP na 100.000.  20:00 - prezident François Hollande v televizním projevu k národu vyhlásil na čtvrtek národní smutek. Útok na satirický týdeník byl podle něj útokem na svobodu a demokracii, stejně jako na Francouzskou republiku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.