Lidovky.cz

De-Gaulle proti radikálům. Francie poslala na Blízký Východ letadlovou loď

USA

  18:57
PAŘÍŽ - Po teroristických útocích z minulého týdne, které si v Paříži vyžádaly smrt 20 lidí včetně tří pachatelů, chce francouzský prezident François Hollande zrevidovat plán snižování stavů ve francouzské armádě. Hodlá také posílit vojenský průmysl, kapacity tajných služeb i prostředky civilní služby.

Francouzský prezident Hollande vyslal letadlovou loď Charles-de-Gaulle do Perského zálivu ke zvýšení úsilí země v boji proti organizaci Islámský stát foto: Reuters

Prezident se rovněž rozhodl vyslat letadlovou loď Charles-de-Gaulle do Perského zálivu a zvýšit tak úsilí země v boji proti organizaci Islámský stát, která působí v Sýrii a v Iráku.

Hollande o tom v úterý informoval v projevu na palubě letadlové lodě, která nejprve zamíří do Indického oceánu, kde absolvuje cvičení. Prezident pak připustil její možné brzké bojové nasazení. Francie již po boku mezinárodní koalice vedené USA podniká nálety na pozice IS na iráckém území.

ČTĚTE TAKÉ:

„V případě potřeby (letadlová loď) umožní vedení operací v Iráku s větší intenzitou a účinnosti,“ podotkl Hollande. Na palubě lodi je podle agentury Reuters 800 mužů, devět stíhacích letadel, průzkumný letoun a tankovací stroj sloužící k doplňování paliva stíhačkám za letu.

V souvislosti se situací na Blízkém východě si francouzský prezident posteskl, že mezinárodní společenství se neodhodlalo k razantnímu vojenskému útoku v Sýrii zmítané občanskou válkou již koncem léta 2013, kdy se ukázalo, že syrský režim proti protivníkům používá chemické zbraně. O zásah stály Francie i USA, ale Rusko nakonec přišlo s návrhem likvidace syrského chemického arzenálu, který byl přijat.

Hollande při projevu na palubě letadlové lodě, která nejprve zamíří do...

Ohledně nasazení francouzských sil v Africe Hollande potvrdil, že jejich počet ve Středoafrické republice se do podzimu sníží na 800 z původních 2000.

Hollande před projevem prohlásil při zasedání vlády, že Francie se po útocích z minulého týdne změnila a že je zapotřebí přijmout opatření hodná toho, co se stalo. „Musíme zůstat obezřetní, protože hrozba je stále přítomná,“ citoval prezidenta mluvčí Elysejského paláce Stéphane Le Foll. Na palubě Charles-de-Gaulle Hollande řekl, že chránit vybrané objekty, včetně škol, má pomáhat 10.500 vojáků.

Prezident vzhledem k bezpečnostní situaci také ohlásil revizi plánu snižování stavů armády kvůli rozpočtovým škrtům v průběhu následujících tří let. „Výjimečná situace, jíž jsme svědky, musí vést k přehodnocení tempa snižování stavů, které bylo naplánováno na příští tři roky v rámci zákona o vojenském programu,“ podotkl Hollande s tím, že plán se musí přizpůsobit situaci.

Podle tohoto plánu schváleného parlamentem koncem roku 2013 měl být snížen stav armády v letech 2014 až 2019 o 34.000 lidí, z toho o 7881 letos. Rozpočet se měl udržet na 31,4 miliardy eur ročně do roku 2016, teda na úrovni 1,5 procenta HDP, a pak opět pozvolna stoupat.

Hollande také projevil záměr rozšířit možnosti civilní služby, která je doposud určena pro osoby ve věku od 16 do 25 let a která by měla být „univerzální“. Podle jeho představ má být tato služba nabídnuta „všem mladým Francouzům, kteří o to požádají“. V civilní službě činí měsíční mzda 573 eur (16.000 korun), což je asi třetina minimální mzdy. Při nedostatku pracovních příležitostí může ale jít o zajímavou formu přivýdělku.

Francouzský prezident, který čelí nebývalé nepopularitě kvůli neschopnosti dostat zemi z ekonomické krize, si podle čerstvého průzkumu veřejného mínění zveřejněného internetovou televizí I-Télé získal ocenění 79 procent dotázaných. Ti soudí, že Hollande - a stejně tak premiér Manuel Valls - si v reakci na teroristické útoky vede správně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.