Lidovky.cz

‚Všichni jsme Chérif.‘ Muslimové protestovali proti karikaturám Mohameda

Svět

  20:08aktualizováno  22:28
KARÁČÍ/DAUHÁ/ISTANBUL - V několika muslimských zemích v pátek demonstrovali odpůrci karikatur proroka Mohameda - tu poslední publikoval ve svém nejnovějším vydání francouzský týdeník Charlie Hebdo. Jeho redakce se ze stejného důvodu stala před týdnem terčem teroristického útoku, při němž přišlo o život 12 lidí.

V pákistánském Karáčí policie použila vodní děla proti účastníkům páteční demonstrace proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. Odpůrci karikatur proroka Mohameda, které týdeník publikuje, pochodovali k francouzskému konzulátu. foto: Reuters

Manifestace v pákistánském Karáčí přerostla v potyčky demonstrantů s policií, které si vyžádaly nejméně čtyři zraněné. Protesty se konaly i v dalších pákistánských městech a také v jiných muslimských zemích, například v Turecku, Alžírsku či Jordánsku. Do ulic vyšli rovněž Palestinci v Jeruzalémě, v Nigeru pak při násilnostech při demonstracích přišli o život čtyři lidé.

V Karáčí policie použila vodní děla a slzný plyn proti demonstrantům, z nichž několik set zamířilo k francouzskému konzulátu. Když policisté začali střílet do vzduchu, ozvala se prý palba i z davu. Místní tisk hovoří o nejméně čtyřech raněných, jedním z nich je údajně fotograf francouzské agentury AFP. Policisté zatkli asi 20 osob.

Svoboda vyjadřování neznamená útočit na city

Střety v Karáčí vypukly po poledních modlitbách. Pochod svolala studentská sekce fundamentalistické strany Džamáate islámí Pákistán, která organizuje protestní akce i v jiných městech. Konaly se v Láhauru, Islámábádu, Péšávaru a Multánu, kde účastníci spálili francouzskou vlajku.

V Pákistánu je francouzský satirický časopis ostře kritizován. Parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž se poukazuje na to, že svoboda vyjadřování neznamená útočit a zraňovat city veřejnosti nebo náboženské přesvědčení.

Týdeník vyšel i tento týden a na jeho titulní straně byla znovu karikatura Mohameda. Muslimové v mnoha zemích to kritizovali jako provokaci a urážku islámu, který nedovoluje žádné zobrazování Mohameda.

Všichni jsme Chérif

Katar sice útok na redakci rozhodně odsoudil, ale v pátek jeho ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž uvádí, že nová karikatura rozněcuje mezi muslimy nenávist a vztek.

„Svoboda slova neznamená urážet ostatní, dotýkat se jejich citů a vysmívat se jejich víře,“ stojí v textu. Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, vyzval muslimy, aby po pátečních modlitbách vyšli k poklidným manifestacím.

V tureckém Istanbulu vyšlo do ulic asi 160 lidí, všichni muži. Podle agentury AP křičeli hesla jako „Bůh je veliký!“ a někteří v rukou údajně drželi plakáty s bývalým vůdcem teroristické organizace Al-Káida Usámou bin Ládinem na jedné straně a bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými vznášejícími se nad siluetou Paříže na straně druhé.

Na dalších plakátech prý byly nápisy „Všichni jsme Chérif“ nebo „Všichni jsme Said“ v jasném odkazu na heslo „Všichni jsme Charlie“, kterým lidé po celém světě vyjadřovali solidaritu s oběťmi útoku v pařížské redakci.

Středeční karikaturu odsoudil i Jeruzalém

Zveřejnění karikatury Mohameda ve středečním vydání Charlie Hebdo v pátek kritizoval také konzervativní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Autory časopisu obvinil z „podněcování násilí“.

V Jeruzalémě protestovalo proti karikaturám po páteční modlitbě několik stovek Palestinců. Na konci průvodu prý spálili francouzskou vlajku. Velký muftí z Jeruzaléma Muhammad Husajn už ve čtvrtek nové zobrazení Mohameda odsoudil, vyslovil se ale zároveň proti jakékoli formě teroru.

Kolem tří tisíc demonstrantů se sešlo také v metropoli Alžírska. Provolávali prý hesla „Nejsem Charlie, jsem Mohamed“. Navzdory zákazu demonstrací v hlavním městě policie prý zadržela zatím jen několik protestujících a situaci se jí daří podle agentury AP držet pod kontrolou.

PSALI JSME:

V jordánském hlavním městě Ammánu se podle policejních odhadů sešlo k protestu asi 2500 muslimů.

Tisíce věřících vyšly do ulic také v několika státech subsaharské Afriky, například v Súdánu, Mali, Mauretánii či Senegalu. V druhém největším nigerském městě Zinderu se demonstrace zvrhly v násilí, které si vyžádalo přinejmenším čtyři mrtvé, z toho jednoho policistu, a 45 zraněných. 

Protestující zapálili několik kostelů a zaútočili na francouzské kulturní centrum. Vyrabovali údajně také množství obchodů patřících křesťanským majitelům. Prezidenti Nigeru, Mali a Senegalu se minulý týden zúčastnili pařížského pochodu na důkaz solidarity s oběťmi útoku.

 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.