Lidovky.cz

Falešné zprávy z Ukrajiny: Kyjev chce smrt Rusů, vojáci plavou ve svastice

Svět

  11:34
V uplynulém týdnu se na sociálních sítích a některých proruských médiích objevily falešné zprávy a informace, týkající se dění na Ukrajině. Ukrajinští vojáci se například na fotomontáži koupou ve svastice, ačkoli na původní verzi plavou v díře v ledu. Přinášíme vám shrnutí falešných zpráv a uvádíme je na pravou míru.

Upravený nápis na mírovém pochodu. foto: pp.vk.meReprofoto

Vojáci praporu Azov se koupou ve svastice

Na fotografii se voják praporu Azov ukrajinské armády koupe v bazénu ve tvaru svastiky. Falešná fotografie se nejprve objevila na blogu uživatele „gmorder“ a posléze se začala šířit sociálními sítěmi. Ačkoli sám autor zařadil fotku do sekce „humor“ a přiznal, že jde o fotomontáž, čtenáři blogu považovali fotografii za pravdivou a tak ji také sdíleli na svých profilech. 

Fotomontáž vojáka praporu Azov.

Dokonce i jeden z bývalých poslanců ukrajinského parlamentu Vadim Kolesničenko ji takto sdílel na svém facebookovém účtu. Na původní fotografii se přitom vojáci z Azovu koupou v díře v ledu.

Skutečná fotografie vojáka praporu Azov.

Skutečná fotografie vojáka praporu Azov

Ukrajinského prezidenta v Curychu vypískali studenti

Dvacátého ledna odvysílal ruský televizní kanál reportáž z návštěvy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Curychu. Porošenko se tam setkal se studenty, podle ruské stanice byl však jeho projev často přerušován hlasitými výkřiky nesouhlasu a pískáním. Na záznamu jedna z přítomných dívek křičí „Nechci poslouchat tohoto muže, zabíjí děti!“. Reportáž převzala pro-kremelská média LifeNews a Russia 24.

Ve skutečnosti to byla právě ona dívka, kterou ostatní studenti vypískali. Hned poté, co ji ostatní studenti utišili, se naštvaně zvedla, sprostě zanadávala v ruštině a odešla z místnosti. Porošenko na její adresu poznamenal: „Pokud tady někdo umí rusky, tak právě zjistil, jaká je úroveň této slečny.“

ČTĚTE TAKÉ:

Porošenkova přednáška skutečně přerušena byla, ale potleskem. Poté, co Porošenko provolal „Sláva Ukrajině“ se spustil aplaus. Ani aplaus ani incident se studentkou se však ve verzích pro ruské publikum neobjevily.

Falešná fotka z Moskvy

Falešná fotografie průvodu s transparenty „smrt ruské chamradi“ a „více zabíjení“ se nyní šíří po sociálních sítích s titulkem „zatímco lidé v Donbasu umírají, ‚mírové‘ průvody táhnou Kyjevem a Artemivskem.“

Osmnáctého ledna skutečně proběhlo na řadě míst Ukrajiny několik pochodů za mír na Donbasu, tato fotografie s nimi však nemá co do činění. Jejím účelem je podpořit teorii, že zbytek Ukrajiny ovládají agresivní fašisté.

Fotografie byla ve skutečnosti pořízena před šesti lety na pochodu v Moskvě proti politickým vraždám a k uctění památky právníka Stanislava Merkielova a novinářky Anastázie Baburové. Oba byli zavražděni.

Upravený nápis na mírovém pochodu.

Slogan na transparentu byl upraven v grafickém programu. Původní nápis na fotografii zní „Vaše mlčení je obhajobou vražd.“ Autoři montáže se ani neobtěžovali odstranit další transparent na obrázku s fotografií Baburové a nápisem „Zemřela pro svobodu Ruska.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.