Lidovky.cz

Porošenko má strach, že separatisty už mírové dohody nezajímají

Evropa

  15:43
KYJEV/DILLÍ/MOSKVA - K pokojnému řešení krize na východní Ukrajině nevede jiná cesta než přes mírové dohody z Minsku. V neděli to na mimořádné schůzi bezpečnostní rady v Kyjevě prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Bojí se ale, že separatisty už mírové dohody nezajímají. Ti jeho slova označují za cynická.

Prezident Petro Porošenko zkoumá výstroj ukrajinské armády foto: Reuters

V zemi je vyhlášen smutek za 30 civilních obětí, jež si vyžádalo sobotní ostřelování přístavního města Mariupol, za které jsou podle Porošenka odpovědní povstalci. Americký prezident Barack Obama  obvinil Moskvu, že k nynějšímu vyhrocení situace na Ukrajině přispěla podporou separatistů. Rusko podobné výtky opakovaně odmítá a naopak obvinilo Kyjev, že jsou to ukrajinské jednotky, kdo ostřelují obytné čtvrti.

„Zahájit politický proces k uklidnění situace zůstává naší prioritou. Nevidíme jinou alternativu než dohodu z Minsku,“ řekl Porošenko. Zároveň ale podle agentury Interfax vyslovil v souvislosti s novým rozhořením bojů obavy, že proruští separatisté od minských úmluv jednostranně odstoupili.

Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko obklopený strážemi na letišti v Doněcku.

Cynický Porošenko

„Porošenkův cynismus nezná mezí. Pro nás byl minský proces otázkou života našich civilistů, pro Kyjev jen zástěrkou,“ komentoval Porošenkovo prohlášení zástupce doněckých povstalců Denis Pušilin. „Nechápu, proč Evropa a Spojené státy předstírají, že nevidí kyjevskou agresivní politiku,“ dodal.

Padlé Doněcké letiště.

„Nemyslím si, že by za nynějších podmínek byl k jednání kontaktní skupiny (představitelů Ukrajiny, Ruska, OBSE a povstalců) v Minsku důvod,“ prohlásil ještě před zasedáním ukrajinské bezpečnostní rady Vladislav Dejněgo, který je vyjednávačem luhanských rebelů. Dejněgo rovněž zpochybnil možnost uspořádat v běloruské metropoli v nadcházejícím týdnu schůzku, neboť „návrat ke konstruktivnímu dialogu je možný jen tehdy, pokud Kyjev učiní skutečné kroky k míru“.

Obamovy tlaky

Porošenko během jednání rady také prohlásil, že ministři zahraničí Evropské unie budou v pondělí jednat o krizi a o možnostech toho, jak zvýšit tlak vůči Rusku. Ministerská schůzka v Bruselu zatím oficiálně potvrzena nebyla, podle diplomatických zdrojů se o ní stále jedná. Vyvinout na Rusko další tlak  přislíbil i Obama. Spojené státy podle něj zváží všechny cesty s výjimkou vojenské, jak Moskvě zabránit vměšovat se do ukrajinské krize.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jsme hluboce znepokojeni tím, jak Rusko nyní porušilo příměří, řekl Obama během návštěvy Indie. Zdůraznil, že agrese separatistů je možná díky „ruské podpoře, ruskému vybavení, ruským penězům, ruskému výcviku a ruským jednotkám“. Zároveň dodal, že by nepomohlo „zaplést se do vojenského konfliktu s Ruskem“.

O aktuální situaci na Ukrajině telefonicky jednali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry. „Lavrov zdůraznil připravenost Ruska učinit vše, co je v jeho moci, aby přiměl zúčastněné strany k mírovému řešení,“ uvedla v prohlášení ruská diplomacie. 

Čí rakety padají lidem na hlavy?

Zároveň kritizovala Ukrajinu, že se „všemi způsoby snaží zabránit přímému dialogu s Doněckem a Luhanskem“ a že „očividně nastavuje kurz vojenského potlačení jihovýchodu Ukrajiny“. Lavrov rovněž podle AFP řekl, že za desítky mrtvých v posledních dnech může Ukrajina, neboť její armáda opakovaně ostřeluje civilní čtvrti, čímž porušuje dohody z Minsku.

Ukrajinská bezpečnostní rada se v neděli sešla v reakci na sobotní incident v Mariupolu. Kyjev tvrdí, že palbu na obytnou čtvrť vedli proruští separatisté. Ti ale toto obvinění odmítli a odpovědnost za 30 mrtvých civilistů a zhruba 90 zraněných připsali ukrajinským vojenským silám.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.