Lidovky.cz

SYRIZA jasně vyhrála řecké volby, absolutní většinu ale nemá

Evropa

  7:31aktualizováno  8:05
ATÉNY - Levicová opoziční strana SYRIZA jasně vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby v Řecku, ale podle zahraničních agentur nezískala absolutní většinu a nejspíš bude muset hledat koaliční spojence. Podle komentářů se jejím partnerem může stát jedna ze dvou malých stran, a to středolevá proevropská strana Potami (Řeka) nebo nacionalistická strana Nezávislí Řekové (ANEL).

Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras bude možná podle zdrojů Reuters uveden do funkce premiéra již v pondělí. Setká se také s předáky stran Řeka a ANEL. Novou vládu by prý mohl oznámit v úterý večer, nejpozději ve středu dopoledne. foto: Reuters

Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras bude možná podle zdrojů Reuters uveden do funkce premiéra již v pondělí. Setká se také s předáky stran Řeka a ANEL. Novou vládu by prý mohl oznámit v úterý večer, nejpozději ve středu dopoledne.

Podle Reuters se v zemi nepředpokládá, že by SYRIZA vytvořila menšinovou vládu, protože by to mohlo vést k nežádoucí nové nestabilitě v zemi.

K tématu

Lídr strany Potami (Řeka) řekl, že je připraven podporovat vládu vítězné formace, ale podle Reuters současně naznačil, že nechce vstoupit do formální koalice. „Potami je zde. Řekneme ano u věcí, na kterých se shodneme, ale řekneme ne, když by to mělo uvést zemi do rizika,“ uvedl podle agentury Stavros Theodorakis.

SYRIZA po sečtení téměř všech hlasovacích lístků získala 36,3 procenta hlasů a i se zákonným bonusem 50 křesel pro vítěze má podle agentur ve 300členném parlamentu 149 poslanců. Druhá skončila dosavadní vládní pravicová strana Nová demokracie se ziskem 27,8 procenta hlasů. Třetí místo obsadila krajně pravicová strana Zlatý úsvit s 6,4 procenta hlasů. Ostatní formace, které se dostaly do parlamentu, obdržely kolem pěti procent.

Podle Reuters se v zemi nepředpokládá, že by SYRIZA vytvořila menšinovou vládu,...

SYRIZA usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce s nimi vyjednat řadu úlev. Voliči této politické strany se rekrutují hlavně z lidí, kteří jsou již unaveni z drakonických úsporných opatření a na které ekonomické problémy doléhají nejvíce. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Řecký lid psal historii

Řecko už od věřitelů dostalo ve dvou kolech asi 240 miliard eur (6,7 bilionu korun). Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) a je druhý největší na světě za Japonskem. Tsipras už dříve naznačil, že se bude snažit s věřiteli dohodnout odpis většiny dluhu, i když partneři Řecka v čele s Německem dali jasně najevo, že na takový požadavek nehodlají přistoupit.

Vítězství krajně levicové strany SYRIZA se očekávalo, i když vysoký byl těsně...
Radost ve volebním táboře levicové opoziční strany SYRIZA.
Podle prvních odhadů volilo stranu Nová demokracie současného řeckého premiéra...
Podporovatelé strany Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase....

„Řecký lid dnes psal historii,“ řekl v neděli večer Tsipras v projevu před jásajícím davem na jednom z aténských náměstí. Vítězstvím jeho strany Řecko prý opouští politiku úsporných opatření a vymaňuje se z dosavadního ponížení. Následovat prý bude „radikální změna“, která zemi vyvede ze začarovaného kruhu šetření. Řecko podle něj přinese naději celé Evropě.

Řekové berou volby jako velký den. Hlavně příznivci Syrizy:

Cameron: Výsledek voleb v Řecku zvýší ekonomickou nejistotu v EU

Britský premiér David Cameron.

Britský premiér David Cameron varoval, že nedělní vítězství radikální levice v parlamentních volbách v Řecku zvýší ekonomickou nejistotu v celé Evropě. Opoziční socialisté v Portugalsku naopak uvítali úspěch strany SYRIZA, která je proti dalším úsporným opatřením a proti utahování opasků. V jejím úspěchu vidí znamení pozitivních změn v Evropě.

První zprávy ze světových burz hovoří v souvislosti s řeckými volbami o výprodeji eura, které se kupříkladu vůči dolaru ocitlo na jedenáctiletém minimu.

„Řecké volby zvýší ekonomickou nejistotu napříč Evropou. To je důvod, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky a ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost,“ uvedl konzervativní premiér Cameron na Twitteru.

Francouzský prezident François Hollande.

Francouzský socialistický prezident François Hollande řecké vítězné levici poblahopřál. Přeje si, aby Francie a Řecko dále úzce spolupracovaly na ekonomickém růstu a stabilitě eurozóny.

Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras oznámil, že chce s věřiteli vyjednat spravedlivé a vzájemně výhodné podmínky splácení řeckého dluhu. Šéf německé centrální banky Jens Weidmann vyjádřil naději, že nová řecká vláda nebude řeckým obyvatelům slibovat něco, co nemůže od partnerů dostat a co si Řecko nemůže dovolit.

Podle vedení portugalských socialistů je výsledek řeckých voleb podnětem k pozitivním změnám v hospodářských politikách v Evropě. „Je nutné zbrzdit úsporná opatření, která nedokázala oživit ekonomiku ani ozdravit veřejné finance,“ uvedla portugalská opoziční strana v prohlášení.

Belgický ministr financí Johan Van Overtveldt již v neděli prohlásil, že vidí v rámci zemí eurozóny určitý prostor pro diskuzi o formě řeckého dluhového programu. Ministři financí eurozóny budou právě v pondělí jednat v Bruselu. „Můžeme mluvit o formě, můžeme hovořit o restrukturalizaci dluhu, ale základ, a sice, že Řecko musí dodržovat pravidla měnové unie, musí zůstat,“ uvedl Van Overtveldt. I kdyby se v něčem vyšlo straně SYRIZA vstříc, „podstatné věci není možné změnit“, dodal.

Frakce sociálních demokratů v Evropském parlamentu považuje výsledek voleb za milník a znamení, že by mělo dojít ke změně hospodářské politiky eurozóny. „Opětovné jednání o řeckém dluhu, zejména nastavení podmínek pro finanční výpomoc, by už nemělo být považováno za tabu,“ uvedl předseda frakce Gianni Pittella.

I německá krajně levicová strana Levice označila vítězství SYRIZY za „nový začátek pro Evropu“. Výsledek je podle ní ranou pro politiku, kterou Řecku diktovali mezinárodní věřitelé - Evropská centrální banka, Evropská komise, Mezinárodní měnový fond - a rovněž německá vláda. „Řecké volby nejsou jen šancí na nový začátek pro Řecko, ale i pro celou Evropu. Poskytují příležitosti k demokratickému procitnutí a k zásadním změnám ve směřování Evropské unie,“ uvedli ve svém prohlášení spolupředsedové Levice Katja Kippingová a Bernd Riexinger.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.