Lidovky.cz

‚Pomstíme se.‘ Proruští separatisté táhnou na další ukrajinská města

Svět

  17:11
KYJEV/PRAHA - Válka na východě Ukrajiny vstoupila do nové fáze. Pokud se ukrajinským ozbrojeným silám nepodaří udržet města Mariupol, Děbalcevo a Avdějevku, začnou si balit věci i obyvatelé Charkova, Dněpropetrovsku a Záporoží.

Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku. foto: ČTK

Příběh muže, který podle ukrajinských tajných služeb nese největší díl odpovědnosti za 30 obětí raketového útoku na přístav Mariupol, je pro mnohá další ukrajinská města výstrahou. Největším nebezpečím pro ně nejsou ruské speciální jednotky, které na východní Ukrajině operují, ani ozbrojení ruští dobrovolníci, kterých v těchto dnech opět přibývá, ale ukrajinští občané, kteří sympatizují s rebely, navenek se přitom k situaci ani politickým otázkám nevyjadřují. Právě takový byl zaměřovač, jehož jméno je podle ukrajinské rozvědky Kirsanov.

Lidem zhraněným během ostřelování Mariupolu poskytuje lékařskou péčei tamní...
Boje v Luhanské oblasti. Ukrajinští vojáci se připravují k palbě.
Mariupol po útoku.
Na památku mrtvých z Mariupolu.

Zaměřovač „Gaišnik“

V ozbrojené skupině, která 24. ledna vystřelila na ukrajinské přístavní město Mariupol několik raket Grad a zabila 30 lidí, byl nejméně jeden občan Rus – čtyřicetiletý Jemeljanov. Jak uvedl v neděli na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny její předseda Valentin Nalivajčenko, tato teroristická buňka byla již zlikvidována. Dokumenty Jemeljanova byly nalezeny a předány do Kyjeva. „To abychom mohli oficiálně oznámit jeho rodině, kde se ve skutečnosti nacházel jejich syn,“ prohlásil Nalivajčenko.

Proruští rebelové pomáhají knězi přepravit těla mrtvých ukrajinských vojáků na...

Ještě důležitější je ale zpráva o zadržení zaměřovače Kirsanova, který měl určit cíl. Bylo jím obytné sídliště Vostočnyj, včetně obchodů, které byly v době útoku – v 9 hodin 20 minut – plné lidí. Jak uvedla ukrajinská rozvědka, jde o bývalého příslušníka ukrajinské policie, jeho přezdívka je „Gaišnik“ (v ruském slangu označení pro dopravní policisty).

Zajímavé je, že matka Kirsanova žije v Mariupolu. On sám byl ihned převezen do Kyjeva, kde je vyslýchán a údajně se již přiznal ke spolupráci s rebely. Hlavním ideologem útoku na Mariupol má být jistý sedmatřicetiletý Ponomarenko, poradce hlavy takzvané Doněcké lidové republiky (DLR) Alexandra Zacharčenka.

PSALI JSME::

‚Pomstíme se vrahům‘

Vůdce doněckých rebelů Alexandr Zacharčenko (uprostřed), obklopený strážemi.

„Pomstíme každé naše dítě i nevinného starce, který zahynul.“ Tímto výrokem vůdce doněckých povstalců Zacharčenko odůvodnil odstoupení od minských dohod a ukončení příměří ze strany DLR. Přiznal zároveň ve svém prohlášení zveřejněném na serveru rebelů Dnr.today, že dal povel k zahájení útoku na Mariupol. Druhý důležitý úsek fronty je podle Zacharčenka u Děbalceva – města kontrolovaného stále ještě Ukrajinci, ale ze tří stran obklíčeného a ostřelovaného rebely.

I včera rakety dopadaly na místní sídliště, které ale většina obyvatel opustila, nejde zde elektřina ani neteče voda. „Snad se nám během několika dnů podaří přiklopit děbalcevský kotel,“ řekl doslova Zacharčenko a vyzval občany, aby „vrahům nic neodpouštěli“. Získáním dopravního uzle Děbalceva, přístavu na Azovském moři Mariupolu a průmyslového střediska Avdějevky u doněckého letiště by se kardinálně změnila situace na východě Ukrajiny. V bezprostředním ohrožení by se ocitla další velká východoukrajinská města, ve kterých podle ukrajinské rozvědky operují diverzní skupiny, řízené ale spíše než rebely ruskými tajnými službami.

Města Mariupol (zelená), Děbalcevo (žlutá) a Avdějevka

Města Mariupol (zelená), Děbalcevo (žlutá) a Avdějevka

V přímém přenosu

Zasedání ukrajinské rady bezpečnosti bylo netradičně z velké části vysíláno v přímém přenosu některými ukrajinskými médii. Vedení Ukrajiny se snaží zjevně své občany přesvědčit o tom, že má situaci pevně v rukou a že další města je schopno ubránit. Prezident se snažil uklidnit občany výrokem, že „obrana země je nadějná“, ale svodky z fronty optimistické pro Kyjev moc nejsou. 

Úlomek střely Grad před obytnou budovou ve východní čtvrti Mariupolu.

Podle informací na sociálních sítích od samotných ukrajinských vojáků se v neděli večer ocitlo město Děbalcevo prakticky zcela obklíčeno rebely. Přesně jak to předpověděl Zacharčenko. Navíc u obce Krasnyj Partyzan v Doněcké oblasti bylo pět ukrajinských vojáků zajato. Sama obec se nyní ocitla pod kontrolou DLR.

Útok na Mariupol a tři desítky obětí má navíc obrovský psychologický vliv – obyvatelé dalších velkých ukrajinských měst na východě nyní pochopili, že pocit bezpečí není namístě. Ještě v létě byl totiž Mariupol místem, kam se uchylovaly tisíce uprchlíků z Doněcku. Byl sem například evakuován i dětský domov pro batolata. Dnes z Mariupolu lidé utíkají dál na západ, do Dněpropetrovsku, Charkova, Záporoží. Ale i tady je už cítit nervozita.

Raketový útok na Mariupol zachytila kamera v autě:

Průzkum úderem

K tomu přispěly i výroky řady expertů. Například bývalý šéf ukrajinské zahraniční rozvědky Nikolaj Malomuž v rozhovoru s ukrajinskými novináři uvedl, že útok na Mariupol je jen začátek velké ofenzivy. Nazval akci „průzkum úderem“. Podle něj se nemusí nutně pohnout směrem na západ frontová linie, ale města jako Cherson, Oděsa, Charkov, Záporoží, Kyjev, Nikolajev i Záporoží jsou ohrožena nejrůznějšími diverzemi a teroristickými útoky. Cílem není ani tak zabíjet jako destabilizovat situaci.

Spálená auta v ulicích - následky ostřelování Mariupolu.

Přestože jsou ve vyjmenovaných ukrajinských městech sympatizanti se separatisty v menšině, s pomocí teroristických metod mohou vyvolat paniku a rozkol ve společnosti. I proto jsou v řadě měst přijímána mimořádná bezpečnostní opatření. Oficiálně je možné zavést lokálně zvláštní statut, který je předstupněm před vyhlášením výjimečného stavu.

Týká se to například Dněpropetrovsku. Podle náměstka šéfa oblastní administrativy města Světoslava Olejnika je od včerejška v ulicích dvakrát více policistů. Pokud by byl zaveden zvláštní statut, mohou být zakázány demonstrace, jsou povoleny prohlídky bez soudního příkazu, je omezena svoboda médií, jsou uzavřena divadla i omezen internet, popřípadě pohyb lidí.

‚RUSKO MUSÍ PŘESTAT!‘

Rusko podporuje separatisty na východě Ukrajiny dodávkami velkého množství těžkých zbraní, prohlásil v pondělí v Bruselu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. "V posledních týdnech Rusko dodalo stovky kusů moderní techniky včetně raketových systémů, těžkého dělostřelectva, tanků, obrněných transportérů a systémů pro vedení elektronického boje," uvedl Stoltenberg.

Útok na Mariupol odsoudil jako neoprávněný a nepřijatelný a zdůraznil, že se střílelo z území ovládaného separatisty, kteří se těší ruské podpoře. Akce separatistů jsou podle něj v přímém rozporu s dohodami z Minsku. Moskva by měla podle něj respektovat své mezinárodní závazky a přestat Ukrajinu destabilizovat.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podle ruských agentur prohlásil, že ukrajinská armáda a dobrovolnické jednotky věrné Kyjevu nehájí ukrajinské národní zájmy a jsou tak fakticky "cizineckou legií" NATO. Stoltenberg to před novináři odmítl. "Je to nesmysl. Není tam legie NATO. Cizí síly na Ukrajině jsou ruské. A myslím, že to je ten problém, že jsou na Ukrajině ruské síly," uvedl.

ČTK

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.