Lidovky.cz

Výsledek úderů proti Islámskému státu? Armáda černých vdov, varuje studie

USA

  6:00
6 000 mrtvých džihádistů. To je podle amerického zastupitelství v Iráku dosavadní výsledek sedmiměsíční letecké kampaně, jejímž konečným cílem je zlikvidovat extremistické hnutí Islámský stát. Studie, o níž informoval list The Sunday Times, však varuje před stinnou stránkou věci: zástupem žen zabitých radikálů a nebezpečným fenoménem černých vdov.

Padlí bojovníci Islámského státu (ilustrační snímek). foto: APČTK

Koalice, jež se pod vedením Spojených států zformovala v reakci na drtivou ofenzivu Islámského státu (IS) na Blízkém východě, útočí na pozice tohoto radikálního hnutí už více než sedm měsíců. Letecké údery na vybrané cíle v Sýrii a Iráku jsou podle jejích představitelů účinné a islamistům, v jejichž čele stojí samozvaný chalífa Abú Bakr Bagdádí, zasazují citelné ztráty. Stuart Jones, americký ambasador v Iráku, minulý týden oznámil, že spojenecké rakety zahubily již přes 6000 radikálů.

K TÉMATU:

Mnozí bezpečnostní analytici spolu s dalšími odborníky na problematický blízkovýchodní region ovšem unisono upozorňují, že ke skutečnému ochromení Islámského státu bude nezbytná pozemní operace, provedená v úzké spolupráci s tamními vojenskými oponenty Bagdádího bojovníků. Se spojeneckou ofenzivou se navíc pojí další komplikace, jež hrozí přerůst ve vážné bezpečnostní riziko. Jsou jí ženy spřízněné s mrtvými islamisty, napsal list The Sunday Times s odvoláním na zprávu uznávaného think tanku Institut pro strategický dialog (ISD). 

USA a spojenci bombardují pozice Islámského státu v syrském městě Rakka...
Američané ostřelují pozice Islámského státu i z raketových křižníků.
Letecké údery na pozice Islámského státu v Sýrii 23. září 2014.
Americká střela Tomahawk míří na pozice Islámského státu.

Jako Čečna

Studie dokumentuje vzrůstající ochotu ženských členek (či sympatizantek) IS zapojit se aktivně do boje. Připomíná přitom fenomén tzv. černých vdov, jejž smutně proslavila už 90. léta a válka v Čečensku. Ženské příbuzné separatistů zabitých ruskými okupačními jednotkami mstily své mrtvé manžele, otce a bratry prostřednictvím teroru vůči ruským cílům, především sebevražednými atentáty. V řadách jejich obětí ovšem převládají nevinní civilisté - za všechny stačí jmenovat masakr v beslanské škole, jehož desáté výročí si svět připomínal loni. Při obléhání školy ozbrojenými islamisty zahynuly stovky lidí, mezi nimi i 186 dětí.

K TÉMATU:

ISD nyní varuje, že tento scénář se může opakovat - a sehrát zásadní roli nejen v rámci blízkovýchodní války, ale rovněž na výsostném území Západu. „Čím účinnější bude mezinárodní vojenská koalice proti Islámskému státu, tím pravděpodobnější je, že budeme svědky měnící se role žen,“ řekla britskému nedělníku analytik ISD a spoluautor studie Erin Saltmanová.

Studie popisuje příběh Asky Mahmúdové, známé také pod jménem Umm Layth, jež minulý rok opustila skotský Glasgow a odjela do Sýrie, odkud na sociálních sítích vyzývá další západní muslimky k teroristickým útokům. „Když se nemůžete dostat na bojiště, zařiďte, aby bojiště přišlo k vám,“ napsala například na Twitteru. Podle britských bezpečnostních složek na Blízký východ zamířilo už přes 50 britských občanek, některé z nich jsou stále nezletilé. Potenciální ohrožení ovšem představuje i případný návrat zradikalizovaných žen na britskou půdu.

PSALI JSME:

„Vzhledem k vývoji konfliktu (na Blízkém východě) lze oprávněně předpokládat, že navrátivší se ženy zasáhne, pokud někdo z jejich přátel zůstávajících v řadách Islámského státu zemře. Tato úmrtí by mohla (...) vyústit v to, že by se ženy dále radikalizovaly a dopouštěly na Západě násilných činů,“ varuje studie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.