Lidovky.cz

Řecký premiér: Splatíme naše dluhy, ale věřitelům se nepodřídíme

Evropa

  15:23aktualizováno  17:48
ATÉNY - Nový řecký premiér Alexis Tsipras na prvním jednání své vlády ujistil, že Řecko má v úmyslu své obrovské dluhy dál splácet. O zadlužení ve výši skoro 320 miliard eur (8,9 bilionu korun) chce ale jednat s mezinárodními věřiteli. Obyvatelům Řecka pak nový šéf vlády slíbil „radikální“ změny.

Nový řecký premiér. Alexis Tsipras slibuje balkánské zemi cestu ven z krize. Splní však své sliby? foto: ČTK

Tsipras je šéfem levicové strany SYRIZA, která v neděli zvítězila v předčasných parlamentních volbách a vytvořila koalici s pravicovými nacionalisty. Společně s Nezávislými Řeky sdílí jednoznačný odpor k pokračujícímu plnění mezinárodních finančních závazků a k politice ekonomických škrtů na současné úrovni.

Politika podřízenosti

Se svými věřiteli, což je hlavně Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka (ECB) a Evropská komise, prý Tsipras nechce mít nepřátelský vztah. „Nepůjdeme do žádných destruktivních střetů, nicméně nebudeme už pokračovat v politice podřízenosti,“ uvedl premiér na úvod prvního zasedání vlády. Dodal, že v pátek očekává produktivní setkání s šéfem Euroskupiny a nizozemským ministrem financí Jeroenem Dijsselbloemem, který přiletí do Atén.

PSALI JSME:

Tsipras také uvedl, že musí bránit řeckou důstojnost. Proto nová jednání o řeckém dluhu budou mít za cíl najít „uskutečnitelné, spravedlivé a vzájemně prospěšné řešení, díky kterému by se země dostala z bludného kruhu nadměrného zadlužení a recese“. Žádné podrobnosti k tomu ale nezmínil. „Nemůžeme dělat chyby. Čelíme obtížné situaci, musíme ale splnit očekávání společnosti,“ zdůraznil Tsipras. „Čeká nás radikální změna způsobu, jakým je vedena politika a správa této země,“ prohlásil pak směrem k ministrům.

Stav, kdy si Řecko bere stále nové úvěry, nový řecký ministr financí Janis Varufakis při přebírání svého úřadu označil za bezvýchodný. „Systém sněhové koule musí skončit,“ uvedl. Věřitelé dali podle něj Řecku „příliš mnoho peněz“. O řešení dluhů své země prý už telefonicky hovořil s šéfem Euroskupiny Dijsselbloemem.

Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu.

Evropa podle Varufakise potřebuje „New Deal“, tedy soubor prorůstových opatření podobných těm, která zavedl ve Spojených státech ve 30. letech prezident Franklin D. Roosevelt s cílem pomoci ekonomice v době velké hospodářské krize. Věřitele prý ale nechce vyzvat v duelu. Řecko pod jeho vedením nebude dělat nové dluhy a bude utrácet jen za to, na co si vydělá. Vláda strany SYRIZA podle ministra financí znamená ale také konec konzumní společnosti, která spotřebovávala nepotřebné luxusní zboží.

Alexis Tsipras

  • Alexis Tsipras se narodil 28. července 1974 v Aténách a vystudoval stavební inženýrství. 
  • Už za studií zastával radikálně levicové názory a organizoval protesty proti školským reformám.
  • Než vstoupil do strany Synaspismos byl členem strany mladých komunistů; v letech 1999 až 2003 byl prvním tajemníkem mládežnické organizace strany Synaspismos - Neolaia Syn.

Evropská unie již řecké vládě vzkázala, že závazky dané věřitelům musí dodržet. „Očekáváme, že splní vše, co slíbili,“ řekl dnes místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. „Neměníme svou politiku podle toho, jak dopadnou volby,“ dodal. Eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici ale v rozhovoru s listem Le Parisien uvedl, že je komise ochotná v jednání s Řeckem zvolit „měkčí formy spolupráce“ než v minulosti. Nyní EU očekává, jaké konkrétní kroky kabinet v příštích dnech podnikne.

Otazník se již začal vznášet i nad přístupem Tsiprasovy vlády k zahraničněpolitickým otázkám. SYRIZA, která netají své sympatie k Moskvě, se totiž v úterý distancovala od kritiky vznesené Evropskou unií kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině a od příprav dalších možných sankcí proti Rusku.

Na sociálních sítích se rovněž objevila fotografie, která ukazuje na spojení strany SYRIZA s ruskými radikály. Na snímku z dubna 2013 je totiž nový řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias po boku Alexandra Dugina, ruského nacionalisty, ideologa a velkého obdivovatele radikálů bojujících na východě Ukrajiny.

Již v úterý vláda oznámila první konkrétní kroky, které hodlá podniknout. Má například v plánu zastavit privatizaci přístavu Pireus, který chtěla ovládnout čínská dopravní společnost Cosco Group. Vzhledem k tomu, že jde o velmi citlivé téma, Tsipras se v úterý setkal s čínským velvyslancem v Řecku a ujistil ho, že i nadále jsou pro ně dobré vztahy s Pekingem důležité. Jak oznámil nový ministr životního prostřední a energie Panajotis Lafazanis, kabinet chce také zastavit privatizaci státní energetické společnosti PPC a železniční dopravy.

Vláda se podle státního tajemníka pro správní reformu Jorgose Katrugalose také chystá znovu přijmout tisíce státních úředníků propuštěných v průběhu reforem. Jen v loňském roce odešlo přitom ze státní služby nedobrovolně kolem 9500 lidí. Vrátit chce Tsiprasova vláda prý také výplatu 13. důchodu pro penze nižší než 700 eur měsíčně (asi 19 500 korun).

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel si nedokáže představit snížení řeckého dluhu.

  • Kroky Atén se podle něj nemohou stát přítěží pro obyvatele ostatních zemí. Gabriel, který je zároveň německým vicekancléřem a sociálnědemokratickým předsedou, to ve středu prohlásil na tiskové konferenci v Berlíně.
  • "Je jasné, že se musíme snažit udržet Řecko v eurozóně. Je ale také jasné, že musíme být čestní ke svým vlastním občanům a k dalším státům eurozóny," citovala z Gabrielova prohlášení agentura Reuters.

Předseda německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel během předvolební kampaně.

Každá evropská země má svou historii

  • "Občané ostatních států eurozóny mají právo vidět, jak jsou dohody související s jejich aktem solidarity dodržovány. Každá evropská země má svou historii, nemůže se od ní oddělit novými volbami. Právě proto doufáme v čestné rozhovory s novou řeckou vládou, jejichž cílem bude potvrdit existenci současných dohod," dodal německý ministr. Země eurozóny a Mezinárodní měnový fond půjčily Aténám miliardy eur.
  • Řecká vláda by si podle německého ministra měla vždy nejdříve promluvit se svými partnery, než podnikne určitá opatření související se záchranným programem, například jako bylo úterní oznámení o zastavení privatizace přístavu Pireus. "Věci, které Řecko nebude dělat, nemohou být navaleny na daňové poplatníky a zaměstnavatele v sousedních státech," dodal Gabriel.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.