Lidovky.cz

Další naděje na příměří: Putin se s Porošenkem setká možná už ve středu

USA

  17:01
PRAHA - Nový mírový plán francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové na urovnání konfliktu na východě Ukrajiny o víkendu oživil diplomatické úsilí o vyřešení ukrajinské krize. Oba státníci se v neděli dohodli s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, že se všichni pokusí už ve středu sejít v Minsku.

Vladimir Putin, Francois Hollande a Angela Merkelová. foto: ČTK

Přes tuto diplomatickou aktivitu se ale během víkendu v separatistickém Donbasu střílelo a zemřely další desítky lidí.

Merkelová a Hollande se svou iniciativou seznámili ve čtvrtek a v pátek Porošenka a Putina. Byť o jejím obsahu se na veřejnost mnoho podrobností zatím oficiálně nedostalo, reakce jsou vesměs pozitivní, včetně Kyjeva, Moskvy i předáků proruských separatistů.

Nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska chtějí o řešení krize znovu osobně jednat v běloruské metropoli, nejlépe už za tři dny. Na přípravě summitu je ale potřeba ještě pracovat: Putin upozornil, že se musí stihnout sladění řady stanovisek.

Podrobnosti mírového plánu

Hollande prozradil, že plán mimo jiné počítá s demilitarizovaným pásmem do hloubky 50 až 70 kilometrů na každé straně dělící linie. Dal také najevo, že je pro zvážení větší autonomie pro území ovládané rebely. Součástí návrhu nepochybně bude okamžité příměří a nejspíš i další výměna zajatců. Problémem je ovšem demarkační linie, protože vzbouřenci chtějí zohlednit své územní zisky z poslední doby, což se nelíbí Kyjevu.

Zdar nynější iniciativy i vzhledem k pokračujícím bojům v Donbasu tedy stále není jistý. Ale jak v sobotu upozornil Hollande, je to jedna z posledních šancí na ukončení konfliktu, bez trvalé mírové dohody hrozí válka. Merkelová přiznala, že si není jistá, zda páteční rozhovor s Putinem povede k řešení ukrajinské krize.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský prezident v Soči mezitím prohlásil, že jeho země čelí snaze zablokovat její rozvoj a zakonzervovat jednopolární svět v čele s USA. Ujišťoval ale, že válku kvůli tomu nechystá.

Ukrajinská krize a nový plán jejího řešení o víkendu ovládly mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. Porošenko tam navzdory diplomatické aktivitě znovu žádal Západ o vojenskou podporu, což Německo i Francie odmítají. Ani americký viceprezident Joe Biden neuvedl, zda USA dodají ukrajinské armádě zbraně, nicméně Ukrajina podle něj může dál počítat s amemrickou podporou. Čeká se, jak v pondělí na vývoj zareaguje prezident Barack Obama a zda se rozhodne zbraně Kyjevu dát.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov Západ od vyzbrojení Ukrajiny zrazoval. Nabádal přitom Kyjev k přímému jednání s povstalci. „Ukrajinská vláda s nimi bude muset jednat. Nemůže čekat, že zahraniční podpora vyřeší všechny její problémy,“ upozornil Lavrov v Mnichově.

Proti je i Zaorálek

Proti případným dodávkám zbraní na Ukrajinu se opakovaně vyslovuje mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Výkonný výbor jeho sociální demokracie v sobotu zaujal stejný postoj s tím, že podobné dodávky by vedly jen k eskalaci konfliktu a k dalším ztrátám na životech.

Biden v Mnichově rovněž ujistil Porošenka, že USA jsou odhodlány udržovat protiruské sankce do doby, než se podaří situaci na Ukrajině vyřešit. Český prezident Miloš Zeman ale dnes dal opět najevo, že v tento tlak na Moskvu příliš nevěří. Podle něj nemá na ruskou ekonomiku žádný vliv a jen posiluje autoritářský charakter tamního režim a zvyšuje popularitu ruského prezidenta. Proto prý sankce skončí nejpozději do jednoho roku, soudí Zeman.

PSALI JSME:

Na východě Ukrajiny mezitím pokračovaly ozbrojené střety, při nichž dál umírali lidé. Podle informací z Kyjeva i z Donbasu bylo od pátku zabito přes 120 osob.

Podle zatím posledních údajů OSN si ukrajinský konflikt od dubna loňského roku vyžádal životy kolem 5400 lidí, podle Porošenka bylo zabito 1432 vojáků a více než 5600 civilistů. List Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ale napsal, že podle německé zpravodajské služby jsou tyto údaje záměrně podhodnocené a mrtvých je už téměř 50.000.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.