Lidovky.cz

V Minsku se o Ukrajině jedná už celou noc. Běží válka nervů, zní ze sálu

Vladimír Putin

  17:53aktualizováno  12. února 6:29
MINSK - V běloruském Minsku už přes jedenáct hodin hledají evropští státníci cestu k míru pro válkou rozvrácený ukrajinský Donbas. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ukrajiny, Ruska a Francie Petro Porošenko, Vladimir Putin a François Hollande podle nepotvrzených zpráv posuzují znění závěrečného dokumentu, který by měl potvrzovat nedělitelnost ukrajinského území.

Vladimir Putin, Petro Porošenko, Angela Merkelová a Francois Hollande na jednání v Minsku foto: Reuters

Jen kusé informace zatím pronikly z minského Paláce nezávislosti, kde od středy jednají evropští státníci o osudu východní Ukrajiny. Maratonský summit, pro který pamětníci jen obtížně hledají srovnání, trvá už přes deset hodin. Německá kancléřka a prezidenti Francie, Ukrajiny a Ruska občas opustí jednací místnost, aby dílčí problémy konzultovali se svými týmy. Kromě krátké pozdní večeře ale jednají nepřetržitě.

„Dovnitř nosí fólie s jídlem, ven prázdné talíře,“ hlásí z haly v honosné budově uprostřed Minsku unavení novináři. Angela Merkelová, François Hollande, Petro Porošenko a Vladimir Putin se snaží nalézt cestu k zajištění klidu zbraní na Donbasu, kde si boje za deset měsíců vyžádaly přes 5300 lidských životů.

Lukašenko, Merkelová a Hollande. S ruským prezidentem Putinem klíčoví aktéři...
Angela Merkelová a Francois Hollande míří na schůzku s běloruským prezidentem.

Podle kremelských diplomatů Putin za patnáct let své kariéry ve vrcholných funkcích tak dlouhé mezinárodní jednání zřejmě nezažil. Jednací místnost je neprodyšně uzavřena, mlčení přímých účastníků dává prostor spekulacím. O skutečném průběhu jednání novináři nevědí prakticky nic.

„Hovořit o podrobnostech je ještě brzy,“ napsal ve Facebooku ukrajinský vicekancléř Valerij Čalyj. „Bez dohody o bezpodmínečném zastavení palby, domnívám se, odtud nemůžeme odjet. Běží válka nervů,“ konstatoval.

Podle ruských médií se intenzivně pracuje na dokumentu, který má stanovit pravidla pro zastavení palby, stažení těžké výzbroje a vytvoření demilitarizované zóny. Souběžně se summitem zasedá i takzvaná kontaktní skupina, v níž kromě zástupců Kyjeva a Moskvy zasedají i zmocněnci donbaských separatistů.

Ruská agentura RIA Novosti napsala, že přijetí závěrečného dokumentu stále není jisté. Diplomaté prý nevylučují, že účastníci summitu se po jeho skončení omezí na ústní prohlášení.

Jak jednání probíhala?

Ruští vyjednavači byli kolem půlnoci s dosavadním průběhem summitu, který začal v 18:30 SEČ, spokojeni. Nevyloučili však dlouhé jednání. Putinův poradce Vladislav Surkov označil rozhovory státníků za „výborné“, optimisticky situaci vidí i šéf ruské diplomacie: „Jednání pokračuje aktivně, jde to lépe než super,“ řekl Sergej Lavrov ruské agentuře TASS.

Po debatě za účasti širších delegací pokračují v Minsku rozhovory opět jen za účasti Merkelové, Hollandea, Porošenka a Putina. Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin podle webu deníku Kommersant nevyloučil, že jednání může trvat až do čtvrtečního rána.

Celistvá Ukrajina

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v ukrajinské delegaci napsala, že ve výsledné deklaraci má být zdůrazněn zájem všech zúčastněných na zachování ukrajinské územní celistvosti a svrchovanosti. Doněcký vyjednavač Denis Pušilin se zase nechal slyšet, že bez závazku ukrajinské neutrality není žádná dohoda možná.

Takzvaná kontaktní skupina, která jedná souběžně se summitem, podle Reuters připravuje samostatný výsledný dokument, který se má opírat o závazky prvního příměří dojednaného v Minsku počátkem loňského září. Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej ale tuto informaci popřel s tím, že závěrečný dokument bude jeden.

K TÉMATU:

Přijeli i rebelové

Do běloruského hlavního města dorazili rovněž vůdci doněckých a luhanských separatistů Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. „Jsou v Minsku. Pokud jednání státníků skončí úspěšně, předpokládá se, že Zacharčenko a Plotnickij podepíší výsledný dokument,“ uvedla ruská agentura. Podle ruských diplomatů přijel Putin do Minska optimisticky naladěn. Existuje údajně sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že dohody o urovnání krize bude dosaženo. „Prezidenti by do Minsku zbytečně nejeli,“ prohlásil nejmenovaný ruský diplomat.

Reportér ruské televize informoval o spekulacích, podle nichž je připraven návrh zastavit na východní Ukrajině od pátku palbu; v sobotu by pak mělo začít stahování těžké vojenské techniky z obou stran linie oddělující ukrajinské vládní jednotky a povstalecké oddíly. Oficiální zdroje ale nic podobného nepotvrdily.

Schůzka v běloruské metropoli má být vyvrcholením týdne intenzivního diplomatického úsilí dospět k mírové dohodě. Naději oživil minulý týden nový mírový plán Merkelové a Hollandea, který víceméně přivítali Kyjev, Moskva i proruští povstalci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.