Lidovky.cz

Egypt vyzval koalici proti Islámskému státu, aby udeřila v Libyi

Blízký východ

  12:11aktualizováno  12:17
KÁHIRA/TRIPOLIS - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby pověřila mezinárodní koalici intervencí v Libyi. Západní soused Egypta je podle Sísího od revoluce v roce 2011 ponechán napospas radikálům.

Smuteční shromáždění na památku 21 koptských křesťanů zavražděných Islámským státem. foto: Reuters

Egypt se v pondělí rozhodl vyslat do Libye vlastní letectvo proti islamistům, kteří zabili 21 egyptských koptů. Od pondělí ale Káhira vyzývá k širšímu zapojení do boje proti skupině, která se hlásí k radikální organizaci Islámský stát (IS).

PSALI JSME:

Všichni společně

„Musíme to udělat znovu, a musíme to udělat my všichni společně,“ řekl Sísí v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 na dotaz, zda Egypt bude v bombardování Libye pokračovat. Podle prezidenta se mezinárodní koalice zapojila do bojů, které v roce 2011 svrhly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, avšak tato mise zůstala „nedokončená“.

K TÉMATU:

„Opustili jsme Libyjce, z nichž se stali vězni extremistických milicí,“ řekl. Libye má nyní dvojí vládu a parlament. Mezinárodní vedení nesídlí v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země.

V Libyi jsou podle některých údajů až dva miliony Egypťanů, kteří tam našli nebo hledají lepší pracovní podmínky. Káhira je už loni vyzvala, aby v Libyi nezůstávali, a v září vydala zákaz do Libye cestovat. Vrátil se ale jen zlomek, většina egyptských občanů v Libyi zůstala.

Egyptská vláda jedná o vojenské intervenci proti islámským radikálům v Libyi. Uprostřed prezident Sísí.

Egyptská armáda v pondělí začala rozmísťovat své jednotky ve zvýšeném počtu ve všech částech země. Podle jejího mluvčího o tom rozhodla rada národní bezpečnosti, kterou Sísí svolal v neděli, když bylo zveřejněno video z vraždou 21 koptů. Vojáci mají za úkol chránit strategické objekty v celé zemi.

Jak v úterý píší komentátoři v Izraeli, Egypt v pondělí sice bombardoval cíle IS ve východolibyjské ropné Darně, ale není to jeho první vojenský zásah v Libyi, pouze první veřejně přiznaný. Káhira se tím veřejně připojila k dalším arabským státům - Jordánsku, a některým zemím Perského zálivu -, které bojují proti IS.

„Muslimy a kopty stíhá stejná tragédie.“ Pieta za zavražděné křesťany a protest...
Snímky zveřejněné egyptským ministerstvem obrany dokumentují letecké údery...
Rodiny 21 koptských křesťanů zavražděných Islámským státem truchlí nad smrtí...
Snímek zveřejněný egyptskou prezidentskou kanceláří zachycuje vojenský letoun...

Nová geopolitická situace

List Haarec napsal, že metody, které IS používá na Blízkém východě, vedou k nové geopolitické situaci. Jednotlivé arabské státy mezi sebou vytvářejí aliance a útočí na území jiných arabských zemí, přičemž se neptají žádného západního koordinátora, zda mohou útok provést. To byl případ jordánských náletů na IS v Sýrii po vraždě jordánského pilota a nyní je to i případ egyptských útoků v Libyi. IS se tak podle Haarecu podařilo rozvolnit hranice suverénních států tak, jak od okupace Kuvajtu vojsky Saddáma Husajna v roce 1990 nedokázal žádný diktátor.

Egypt se svou účastí v Libyi dostává do situace, kdy bude muset udržovat silné jednotky nejenom na Sinajském poloostrově, kde radikálové tradičně působí, ale také u západní hranice s Libyí. Egypt se také stal v očích IS legitimním cílem útoků. IS v Egyptě zatím pouze verboval své členy pro boj jinde, nyní je ale bude posílat útočit i do Egypta a využije k tomu špatně střeženou a dlouhou egyptsko-libyjskou hranici.

Egypt koupil francouzské stíhačky

Egypt v pondělí podepsal smlouvu o nákupu 24 stíhacích letounů Rafale francouzské výroby. Součástí zbrojní dohody s Paříží je i prodej raket vzduch-vzduch a námořní fregaty. Celková hodnota transakce dosahuje 5,2 miliardy eur (přes 140 miliard Kč), uvedla agentura Reuters. Káhira si od koupě slibuje posílení svých vojenských schopností v souvislosti s rozšiřujícím se konfliktem v sousední Libyi.

Egypt podepsal smlouvu o nákupu 24 stíhacích letounů Rafale francouzské výroby....

Smlouvu podepsal v Káhiře egyptský ministr obrany Sidkí Subhí se svým francouzským protějškem Jean-Yvesem Le Drianem. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Letouny Rafale vyrábí francouzská společnost Dassault Aviation. Stíhačky jsou od roku 2004 součástí vybavení francouzské armády, zahraničního kupce ale až do této doby nenašly.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.