Lidovky.cz

Islámský stát získal nevyplněné pasy, může s nimi cestovat do Evropy

Evropa

  7:00
RAKKA/DAJR-AZ-ZAUR/PRAHA - Bojovníci Islámského státu se v Sýrii dostali k nevyplněným bianco pasům. Ty nyní mohou opatřit libovolnou identitou a bez nutnosti cokoli falšovat s nimi cestovat do Evropy. Česká cizinecká policie už zpřísnila kontroly, podle expertů ale hrozí, že se islamisté dostanou do Schengenského prostoru skrze rizikovější oblasti.

Šíitští milicionáři oslavují úspěch v boji s islámskými radikály, na snímku pózují s ukořistěnou vlajkou Islámského státu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Do rukou islamistů údajně padlo až 3800 syrských cestovních pasů z měst Rakka a Dajr az-Zaur. Na problém upozornila kancelář Interpolu v Damašku, která o situaci informovala Řecko. To potom informaci předalo dalším státům v rámci Schengenského prostoru. Bojovníci Islámského státu podle zprávy pasy prodávají i jiným extremistům, cena se pohybuje kolem 2500 dolarů. 

Podle vedoucího oddělení dokladů cizinecké policie Huberta Langa se na pasy mohou dostávat do Evropy například teroristé, kteří zde pak zformují spící buňky. Islámský stát však nemusí doklady prodávat jen teroristům, ale například i migrantům. 

K TÉMATU:

„Islámský stát tyto pasy na objednávku personalizuje a vybere od kupců obrovské peníze. Příjmová osoba nemusí být terorista, může to být klidně běženec, který za pas zaplatí velké peníze, ale stejně pak většinou skončí v nějakém azylovém domě,“ řekl serveru Lidovky.cz Lang. Cizinecká policie na informaci zareagovala zpřísněnou kontrolou Syřanů, ti jsou však už nyní v Evropě důkladněji lustrováni. Sýrie je totiž považována za rizikovou oblast a každý její občan je tedy automaticky podezřelý. Syřané mají navíc v celém Schengenském prostoru vízovou povinnost.

Propustné Řecko

Podle Langa lze osoby cestující na ukradené bianco pasy na českých mezinárodních letištích (v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech - pozn. red.) odhalit. „Ale nejsme schopni garantovat, jestli tyto osoby nevstoupí na území EU přes vnější Schengenskou hranici, například přes propustné Řecko nebo přes Srbsko do Maďarska a tak podobně.“ S tím souhlasí i experti, které server Lidovky.cz oslovil.

„Pochopitelně, že jsou místa, kde je jednodušší do Schengenu proniknout,“ tvrdí bezpečnostní analytik Josef Kraus. Ukradené bianco pasy považuje za problém, podotýká však, že ve zcela dysfunkční Sýrii se čile obchoduje s kdejakými doklady. „Nebo jde také využít pas kohokoliv, kdo už do té Sýrie přicestoval a má pas německý, francouzský, belgický. Takových lidí je tam strašlivě moc,“ dodává.

Islamisté se vracejí

Podle odborníka na terorismus Adama Dolnika získávali doposud islamisté cestovní doklady spíše tak, že si vyrobili například falešný rodný list nebo jiný doklad a na ten si nechali legální pas vystavit. Také spíše kradli pasy v evropských zemích nebo USA, aby se s nimi mohli nepozorovaně dostat do Sýrie. Že by nyní do Evropy začaly proudit davy neodhalitelných teroristů nepředpokládá,. „Problém to asi může být z pohledu nelegální migrace,“ řekl serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa se už od minulého roku potýká s problémem islamistů z evropských zemí, kteří odjeli bojovat za Islámský stát do Sýrie a nyní se vrací s úmyslem páchat teroristické činy. Austrálie už loni v prosinci zakázala svým občanům cestovat do islamistické bašty Rakka, odkud pochází téměř polovina ukradených bianco pasů. Británie zase ještě o měsíc dříve navrhla odebírat lidem podezřelým z islámského extremismu pasy. Německo chce německým islamistům rovnou rušit občanství. Podobná opatření zavedly nebo zavádějí téměř všechny státy Evropy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.