Lidovky.cz

Novinář z Majdanu: Ukrajinští politici se chovají jako otroci moci

Evropa

  12:00
Současná generace ukrajinských politiků je podle novináře Sergeje Leščenka neschopná změn, které po nich chce společnost, již zrodil Majdan. „Chovají se jako otroci moci. Nechápou ideu parlamentarismu,“ říká v rozhovoru pro LN bývalá investigativní hvězda a nově politik, od září poslanec parlamentu.

Sergej Leščenko ve vysílání ukrajinské stanice Hromadske.tv. foto: Hromadske.tv / YoutubeReprofoto

LN: Proč jste šel do politiky?
Já, můj parťák Mustafa (Mustafa Najem, další investigativní novinář, s nímž Leščenko pracoval – pozn. red.) a ještě jeden kolega jsme se rozhodli kandidovat, protože se před námi otevřela příležitost postavit instituce, které pomůžou této zemi přežít. Dospěli jsme k tomu, že musíme ovlivňovat věci zevnitř. Je to efektivnější než články v novinách.

ČTĚTE TAKÉ:

Současná politická generace na Ukrajině je neschopná změn, které po ní požaduje občanská společnost, již zrodil Majdan. Nechápou dělbu moci, nechápou nezávislost institucí, nechápou ideu parlamentarismu. Nejsou schopni diskuse. Čekají, až jim jejich boss nařídí, co se po nich chce – co mají říkat, jak hlasovat. Chovají se jako otroci moci. Chápu, že je to proces, ale bylo nutné nabourat ten monolit. 

LN: Daří se vám ovlivňovat věci zevnitř? Dejte mi příklad. 
Několik týdnů jsem, coby člen výboru pro potírání korupce, bojoval proti pozměňovacímu návrhu, který říkal, že by šéfa nového Protikorupčního úřadu schvaloval parlament, na návrh prezidenta. Znamenalo by to udržení totální politické kontroly nad tělesem, které má vyšetřovat politickou korupci. Zákon teď prošel – a bez pozměňovacího návrhu. Podařilo se nám přimět k rezignaci generálního prokurátora Jaremu, který zametal kauzy pod koberec. Začali jsme v parlamentu sbírat podpisy za jeho odvolání, rozjeli kampaň – a on rezignoval. Nemyslím, že bych toho byl schopen jako novinář. Když jsem v minulosti poslal požadavek generálnímu prokurátorovi, nic se nestalo. Teď jsem zástupci nového generálního prokurátora předal podnět ke stíhání guvernéra Dněpropetrovského regionu za korupci, na základě předložených důkazů. Přijal ho a během několika dnů mi dá vědět, jestli se tím bude zabývat. 

SERGEJ LEŠČENKO

Sergej Leščenko (34) dlouho pracoval v Ukrajinské pravdě, nejvlivnějším nezávislém online deníku na Ukrajině, později byl i zástupcem šéfredaktora. ZaměřIl se na politickou korupci. 

  • Rozkryl systém financování rodiny Viktora Janukovyče a podrobně sledoval přestavbu jeho rezidence Mežyhiryja, z níž se nyní stalo muzeum korupce. ČTĚTE TAKÉZlato, kýč a Napoleon. Podívejte se na sídlo padlého prokurátora Pšonky.
  • Byl prvním, kdo napsal, že sídlo je registrované na jednoho z bratrů Klujevů, blízkých spolupravocníků Janukovyče, který byl později umístěn na sankční seznam Evropské unie. 
  • V době majdanských protestů se stal jednou z vůdčích osobností občansko-aktivistického sektoru
  • Je svobodný a bezdětný.

LN: A proč jste kandidoval za Blok Petra Porošenka? On je součástí elity, kterou kritizujete.
Pokud chcete kritizovat, je lepší zůstat novinářem a být svobodný. Ale pokud chcete něco změnit, musíte být součástí většiny. Porošenkův blok je naštěstí docela volné uskupení a já s Mustafou jsme taková vnitřní opozice. Kritizujeme veřejně Porošenkovy přístupy, například já jsem nehlasoval ani pro rozpočet, ani pro premiéra, ani pro celou vládu. U každého případu jsem měl výhrady. Nejsem v parlamentu proto, abych si budoval kariéru. Jsem tu kvůli myšlenkám, cílům, ideálům. V září uděláme s Mustafou strestest, co se nám za ten rok podařilo, a když nebudeme spokojení, odejdeme. Jsem v tomhle svobodný. Tak proč bych měl být rukojmím stranické loajality? 

LN: Důvěřují vám ostatní poslanci coby bývalému investigativnímu novináři? 
Někteří skutečně ne. Ne snad proto, že jsem dělal investigaci, ale protože nejsem členem žádného politického klanu. Zejména ti zasloužilí poslanci nevědí, kam mě a Mustafu zařadit. Jsme pro ně outsideři, a tak trochu UFO. 

LN: Psaní vám nechybí?
Myslel jsem si, že bude, ale já píšu dál. Blogy, komentáře a k tomu pořád píšu nějaké petice a podněty. Takže vlastně píšu pořád! 

LN: Psal jste také o evropské integraci, znal jste eurokomisaře Füleho, který se snažil přimět Janukovyče k podpisu asociační dohody. Jaký byl Füleho obrázek na Ukrajině?
Štefan Füle důvěřoval kriminálníkovi Viktoru Janukovyčovi, a když se paktujete s kriminálníkem, je tu vysoká pravděpodobnost, že vás podrazí. Füle je ambiciózní muž a zřejmě o sobě smýšlel jako o příliš velké rybě, kterou nepodfouknou. Udělal chybu, že se snažil být přátelský k lidem okolo bývalého prezidenta místo toho, aby na ně byl tvrdý. Po bitvě je ale každý generálem. 

K TÉMATU:

LN: Věříte, že tzv. minské dohody II přinesou Ukrajině klid?
Ne. Putin chce mít z Ukrajiny padlý stát, nepřeje si její nezávislost a úspěch, protože sní o obnovení sovětského bloku. Ukrajina je rukojmím jeho geopolitického snu. 

LN: Na Západě probíhá debata o dodávkách zbraní pro Ukrajinu. Mělo by se tak stát?
Samozřejmě bych byl rád, kdyby k tomu došlo. Chci, aby ukrajinská armáda byla dostatečně vybavená. Musíme Putinovi demonstrovat sílu a k tomu musíme mít moderní zbraně. Pokud je budeme mít, budeme rychlejší a přesnější – mimo jiné v obraně proti útočníkům. Snad to Putina zadrží. 

PSALI JSME:

LN: Kritici dodávek zbraní tvrdí, že to povede k vyhrocení konfliktu, který však Putin nikdy nevzdá. Toho se neobáváte?
Nelze to vyloučit. Ale i můj přístup má logiku. Já říkám, že dodávka zbraní zastaví Putina před další agresí. Jiní říkají, že ne. Kdo má pravdu, ukáže až budoucnost. 

LN: Kdybyste měl Západ požádat o jedinou věc, co by to bylo?
Poslat supervizory na všechna ukrajinská ministerstva. Protože v Kyjevě není válka, ale je tu rozsáhlá korupce. Základním stupněm je zneužívání peněz z veřejných rozpočtů. Kdybychom měli supervizory, ujistilo by to Západ a společnosti ukázalo, že odteď je nulová tolerance korupce. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.