Lidovky.cz

OSN selhala. Vzdejte se veta, vyzývají velmoci ochránci lidských práv

Svět

  11:14
LONDÝN - Uplynulý rok 2014 byl kvůli novým i pokračujícím válečným konfliktům katastrofou pro miliony civilistů, kteří se ocitli v jejich dosahu, a vlády ani mezinárodní organizace tomu nedokázaly nijak účinně zabránit. V čerstvé výroční zprávě to uvádí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Fronta na humanitární pomoc v Debalcevu. foto: Reuters

Situace je kritická zejména v Sýrii a Iráku, násilí v masovém měřítku ale zažívali i obyvatelé Izraele, Palestiny, Ukrajiny či Nigérie. Ve shrnutí týkajícím se České republiky AI znovu kritizovala nerovný přístup romských žáků ke vzdělání.

Ozbrojené skupiny se loni dopustily porušení lidských práv v nejméně 35 zemích světa, tedy přibližně v jedné pětině ze 160 zemí, které AI sledovala.

Svět zklamal

„V důsledku činnosti skupin jako Boko Haram, Islámský stát a Šabáb dochází k přelévání hranic jednotlivých států. Další civilisté tak budou nuceni žít pod kontrolou kvazistátů, budou předmětem zneužívání, pronásledování a diskriminace,“ uvedla Anna Neistatová, ředitelka výzkumu Amnesty International. Celosvětová reakce na násilné konflikty navíc byla podle generálního tajemníka AI Salila Shettyho ostudná a neefektivní. „Lidé trpěli barbarskými útoky a represemi, mezinárodní společenství nedostálo svým závazkům,“ sdělil.

ČTĚTE TAKÉ:

AI upozornila na to, že v nejméně 18 zemích došlo k válečným zločinům. V 62 zemích justice poslala do vězení lidi, kteří uplatňovali své právo na svobodu projevu a shromažďování; 82 států podle organizace své občany mučilo nebo s nimi špatně zacházelo. AI rovněž spočítala, že v 78 zemích platí zákony kriminalizující lidi kvůli jejich homosexuální orientaci a že ve 28 státech jsou zakázány potraty i v případě, kdy jde o důsledek znásilnění nebo kdy těhotenství ohrožuje život ženy.

V souhrnu týkajícím se České republiky se AI stejně jako v předchozích letech zaměřila zejména na diskriminaci romské menšiny. Podle ní Česko dál segreguje romské žáky a brání jim v rovném přístupu ke vzdělání. Zpráva zmiňuje i rostoucí nepřátelství k muslimské komunitě a špatné zacházení s pacienty v psychiatrických léčebnách.

Pomoc na území ovládaném separatisty. Celé rodiny s dětmi žijí ve vlhkých...
Pomoc na území ovládaném separatisty. Celé rodiny s dětmi žijí ve vlhkých...
Uprchlíci ve strachu před nigerijskou sektou překračují hranice do sousedních...
Syrské děvčátko v uprchlickém táboře v Libanonu.

Stejné výhrady týkající se diskriminace romských dětí v přístupu ke vzdělání má AI i v případě Slovenska. Bratislavu kritizuje také za to, že nevěnuje dostatečnou pozornost případům policejního násilí vůči Romům a že dosud neratifikovala Úmluvu Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Organizace kriticky zmínila i referendum o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a fakt, že otázky referenda odsouhlasil ústavní soud.

Vzdejte se veta

Amnesty International varuje, že svět bude letos a příští rok čelit ještě mnohem rozsáhlejší uprchlické krizi, než dosud, a to zejména s rostoucí mocí nestátních ozbrojených skupin jako jsou Islámský stát v Iráku a Sýrii či Boko Haram v Nigérii a sousedních státech.

PSALI JSME:

V této souvislosti upozorňuje, že Radě bezpečnosti OSN se nepodařilo vypořádat ani s těmi nejkrvavějšími konflikty, i když docházelo k páchání strašlivých zločinů na civilistech. Organizace proto vyzvala pět stálých členů RB, aby se vzdaly svých práv veta v případě genocidy a dalších hromadných zvěrstev. „Mohlo by dojít ke změně pravidel hry. OSN by tak dala najevo, že chce pomoci chránit životy civilistů,“ uvedl Shetty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.