Lidovky.cz

Biľakovu bustu nejdříve odhalili, pak polili barvou a teď ukradli

Svět

  16:09
BRATISLAVA - Neznámý zloděj ukradl na východním Slovensku bustu někdejšího vysokého komunistického funkcionáře Vasila Biľaka. Busta byla součástí kontroverzního Biľakova pomníku, jehož odhalení v rodišti politika minulý měsíc vyvolalo v zemi kritiku a dvojice slovenských výtvarníků ho přetřela rudou barvou.

Umělci natřeli pomník Vasila Biľaka na rudo foto: Peter Kalmus

Policie dnes potvrdila, že dostala oznámení o zmizení busty, Komunistická strana Slovenska (KSS) žádá rychlé vyšetření případu.

Pomník věnovala Biľakovi obec Krajná Bystrá, která zároveň udělila loni zemřelému politikovi a svému rodákovi čestné občanství. Výtvarníci jen několik hodin po odhalení pomalovali pomník barvou. Protestovali tak proti oslavě politika, který v roce 1968 do Československa pozval sovětská okupační vojska.

Policejní mluvčí Daniel Džobanik uvedl, že oznámení o zmizení busty policie obdržela dnes dopoledne. Způsobenou škodu kriminalisté předběžně vyčíslili na 2500 eur (68 500 korun).

Incident odsoudila neparlamentní KSS. „Pokud nebude tento trestný čin v dohledné době vyřešen trestněprávně, stane se signálem k páchaní podobných činů vůči všemu a všem. Budou znehodnocovány sochy a pomníky nejen komunistické, ale naopak i ty, které symbolizují údajnou ´demokracii´, pomníky listopadu 1989, pomníky sovětských osvoboditelů i pomníky naší národní historie,“ tvrdila KSS.

Komunisté už dřív obhajovali odhalení pomníku Biľakovi, který se podle nich zasloužil o rozvoj východního Slovenska. Pomalovanou bustu plánovali odmontovat a vrátit do původního stavu.

Slovenská prokuratura minulý týden oznámila, že prošetří nejen poškození Biľakova pomníku, ale také okolnosti jeho postavení.

Biľak, který byl od roku 1954 až do pádu komunismu členem ústředního výboru Komunistické strany Československa a léta také v nejužším stranickém vedení, byl slovenskou justicí stíhán za údajný podpis „zvacího dopisu“, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968. Slovenské soudy ovšem případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu k posouzení pravosti Biľakova podpisu. Politik zemřel nepotrestán loni v únoru ve věku 96 let.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.