Lidovky.cz

Od nádoru dcery ke smrtícímu smogu. Čínský dokument ovládl internet

USA

  14:36
PEKING/PRAHA - Žít v Číně a neslyšet o novém dokumentu Pod kopulí dá v těchto dnech hodně práce. Snímek televizní hvězdy Čchaj Ťing o znečištěném ovzduší ovládl internet a odstartoval celonárodní debatu o smogu.

Město Harbin zahalené smogem. foto: Reuters

 „Viděla jsi někdy hvězdy?“ ptá se žena v bílém tričku a džínách. „Ne,“ odpovídá malá dívka. „A modrou oblohu, tu jsi viděla?“ „Viděla jsem nebe, které bylo trochu modré,“ říká dívenka. „A co bílé mraky? Víš, jak vypadají?“ pokračuje žena. „Ne.“

Smogová mlha ve městě Šen-jang v provincii Liao-ning
Vinu na stávající kritické situaci nese i počasí. Úřady již počátkem tohoto...
Peking se dusí smogem, není vidět na krok.
Agentura AFP uvedla, že koncentrace škodlivých částic menších než 2,5...

Válka smogu

Krátký dialog z čínského filmu Pod kopulí se odehrává mezi šestiletou dívkou žijící v uhelné oblasti provincie Šan-si a protagonistkou a zároveň i autorkou filmu v jedné osobě Čchaj Ťing.

Slavnou televizní novinářku k natočení téměř dvouhodinového snímku přivedla hořká osobní zkušenost. Její dcera se narodila s nádorem na děloze – podle Čchaj vinou toxického ovzduší.

Zkaženému vzduchu proto vyhlásila novinářka válku a vrhla se na natáčení dokumentu. Úspěch, který sklidila, možná předčil i její očekávání. Od soboty zhlédly její dílo stovky milionů lidí a diskuse na sociálních sítích trhají rekordy.

Film spustil lavinu otázek o tom, co je to smog, co jej způsobuje, ale hlavně jak proti němu bojovat. Zatímco snímek nemá jasného hrdinu, padouchy se to v něm jenom hemží. Čchaj ukazuje prstem především na energetický průmysl a absenci efektivních předpisů, které by jej regulovaly. Ale také zpytuje svědomí Číňanů a jejich přílišnou oddanost automobilům i nedostatek odvahy udat původce znečištění.

Hvězda státní televize využila svých kontaktů a vyzpovídala řadu předních environmentalistů a čínských expertů a od všech dostala překvapivě upřímné odpovědi. Obdiv snímek sklízí jak od celebrit, tak od Číňanů po celé zemi. V internetových diskusích Čchaj nečastěji děkují za odvahu otevřít tak palčivé téma. Autorka navíc k natočení dokumentu použila vlastní peníze, a ne málo: v přepočtu necelé čtyři miliony korun, čímž získala u čínského publika další body.

Znečištění vzduchu v Číně narůstá rok od roku.

Promyšlený marketing?

Možná až příliš pozitivní ohlasy, o kterých dokonce hojně referovala státní média, však vyvolávají otázky. Pod kopulí pochválil dokonce i nový ministr pro ochranu životního prostředí, jenž do své zbrusu nové funkce zasedl teprve den před zveřejněním filmu. Podezření na promyšlenou marketingovou kampaň komunistického vedení posiluje i fakt, že ve čtvrtek zákonodárci schvalují nový zákon omezující čínské uhelné znečišťovatele.

Kritici proto tvrdí, že Peking sofistikovaně ovlivňuje veřejné mínění, aby mohl zavádět nová pravidla: masivní propouštění v neefektivním státním energetickém průmyslu. Ten totiž stojí v cestě ekonomickým reformám prezidenta Si Ťin-pchinga.

Mnozí se ale shodují: důležitější je, že se o dusivém smogu mluví.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.