Lidovky.cz

Atentát islamistů v Mali: pět mrtvých. Po Belgičanovi hodili granát

Svět

  8:46
BAMAKO/PAŘÍŽ - K sobotnímu atentátu na noční klub v maliské metropoli Bamako se přihlásila radikální islamistická organizace Al-Murabitun alžírského teroristy Mochtára Belmochtára. Podle agentury AFP tak učinila prostřednictvím zvukové nahrávky, kterou v sobotu zveřejnila mauritánská soukromá tisková agentura Al-Achbar.

Při atentátu islamistů na noční klub v maliské metropoli Bamako zemřelo pět lidí včetně dvou Evropanů. foto: ČTK

K sobotnímu atentátu na noční klub v maliské metropoli Bamako se přihlásila radikální islamistická organizace Al-Murabitun alžírského teroristy Mochtára Belmochtára. Podle agentury AFP tak učinila prostřednictvím zvukové nahrávky, kterou v sobotu zveřejnila mauritánská soukromá tisková agentura Al-Achbar.

Při atentátu zemřelo v noci na neděli v restauraci La Terrasse a její blízkosti pět lidí, včetně Francouze a Belgičana, a dalších osm lidí bylo zraněno z nichž tři jsou Švýcaři. Francouzský rozhlas oznámil, že nejméně dva ze zraněných jsou v kritickém stavu. Podnik hojně navštěvovali cizinci.

Je to pomsta za zesměšňování proroka

„Hlásíme se k poslední operaci v Bamaku, kterou provedli stateční bojovníci z Al-Murabitun, aby se pomstili bezvěreckému Západu za našeho proroka, kterého urážel a zesměšňoval“, uvedl mimo jiné mluvčí islamistické organizace.

Policejní velitel Falaye Kanté sdělil, že dva ozbrojenci vtrhli krátce po půlnoci do restaurace La Terrasse ve čtvrti, v níž se zdržují cizinci. Na místě zůstal mrtvý Francouz. Belgičan přišel o život, když útočníci hodili granát na jeho auto v uličce poblíž. Při útěku v autě narazili na blížící se policejní hlídku a začali na ni střílet. Zabili při tom jednoho z policistů. Dalším mrtvým je maliský strážce soukromého domu.

Podle švýcarského serveru 20 minutes je nyní v Mali pět občanů Švýcarska a ti, kteří utrpěli zranění, se podíleli na odminování a na zabezpečení zbrojních skladů. V trojici zraněných je jedna žena.

Francouzský prezident Francois Hollande.

Francie zahájila vyšetřování

Na atentát okamžitě reagoval francouzský prezident François Hollande. Odsoudil ho jako zbabělou akci a řekl, že bude hovořit s maliským prezidentem Ibrahimem Boubacarem Keitaou a nabídne pomoc. Francie už zpřísnila ostrahu zařízení, v nichž se v Mali nacházejí její občané. 

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders odsoudil útok jako „zbabělý teroristický“ čin a jeho francouzský protějšek Laurent Fabius řekl, že je třeba učinit „vše pro vypátrání viníků“. Francie už zahájila vyšetřování, což je rutinní postupu v případě, že při útoku kdekoli zemře její občan. Francouzské velvyslanectví v Mali vyzvalo francouzské občany zdržující se v Bamaku k opatrnosti.

Místo v okolí baru uzavřeli místní policisté a velmi brzo dorazili také francouzští vojáci.

Neklidné Mali

V Mali panuje neklid od puče z roku 2012. Islámští radikálové hlásící se k Al-Káidě po něm začali obsazovat sever země a když začali postupovat k Bamaku, poslala Francie na pomoc místní armádě své vojáky

Od ledna 2013 v Mali intervenují francouzští vojáci a jejich kolegové z Africké unie. Vytlačili sice radikály ze severomaliských měst, avšak izolované skupiny jsou stále aktivní. 

Situaci na severu komplikuje boj separatistických Tuaregů, kteří usilují o autonomii od 60. let.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.