Lidovky.cz

EU odmítá spojenectví s Asadem: Brutalita režimu nahrála džihádistům

USA

  19:00
BRUSEL - Režim prezidenta Bašára Asada v Sýrii nemůže být partnerem v boji proti Islámskému státu (IS), uvedla v pondělí Evropská unie. Jeho brutální boj proti vlastnímu lidu a porušování lidských práv přispěly k tomu, že IS v Sýrii získal na významu. Unie to uvedla v jednom z bodů své dnes přijaté regionální strategie vůči Sýrii, Iráku a hrozbě, kterou IS představuje.

Vůdce syrského režimu Bašár Asad. foto: Reuters

Strategii, která obsahuje odmítnutí spolupráce s Asadem v boji proti IS, dnes unie zveřejnila shodou okolností jen krátce poté, co americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že Asadův režim bude nutné přizvat k jednáním o politickém předání moci.

Damašek na změnu amerického stanoviska, které bylo dosud stejně odmítavé jako to evropské, reagoval poznámkou, že o Sýrii rozhodují její občané a názory zvenčí Sýrii nezajímají.

Unie jednoznačně odsoudila Islámský stát i další teroristické skupiny. Za“barbarské“ označila jejich útoky na obyvatele Sýrie i Iráku, na křesťanské i jiné menšiny i porušování lidských práv.

Unie také odsoudila ničení světového kulturního dědictví v Iráku islamisty.

Jasné nebezpečí

Islámský stát je podle evropské strategie jasným nebezpečím pro partnery v oblasti, ale také pro Evropu jako takovou. Materiál připomíná, že IS je odpovědný za teroristické útoky v EU i proti jejím občanům v zahraničí.

Unie proto podporuje mezinárodní koalici, která proti IS bojuje, zdůrazňuje ale také, že samotné vojenské úsilí nestačí. Připomenut je význam stabilizace oblasti i potřeba boje s šířením ideologie IS, s příjezdy bojovníků ze zahraničí nebo odhalování finančních sítí a zdrojů teroristů a nelegálního prodeje zbraní. EU se přitom hodlá soustředit na ty oblasti, kde bude mít její úsilí pro státy koalice proti IS největší přidanou hodnotu.

Syrský prezident Bašár Asad s vojákem syrské armády.

Významnou roli hraje humanitární i dlouhodobá pomoc v oblasti. EU také oceňuje roli zemí, které nesou hlavní tíhu vlny uprchlíků. Unie ovšem též varovala, že přístup humanitární pomoci k těm, kdo ji skutečně potřebují, je stále těžší.

Význam opozice

Unie zdůraznila význam umírněné syrské opozice, která je klíčovým prvkem jak v budoucím politickém urovnání země, tak v boji s IS. Vítá proto její poslední snahy o sjednocení.

Vyjádřila také plnou podporu územní celistvosti Iráku a jeho vládě. Vyřešení politické a bezpečnostní krize v Iráku je podle unie předpokladem k porážce IS a dosažení dlouhodobé stability.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.