Lidovky.cz

Teror v Tunisku: 20 mrtvých turistů, rukojmí policie osvobodila

Svět

  13:49aktualizováno  20:42
TUNIS - Dvacet turistů zemřelo podle tuniského premiéra ve středu během útoku zatím neznámých ozbrojenců na sídlo tamního parlamentu, jsou mezi nimi Italové, Němci, Poláci a Španělé. Další turisty drželi teroristé v budově národního muzea. Podle agentury Reuters tuniská policie všechny rukojmí po třetí hodině osvobodila.

Příslušníci tuniských zvláštních jednotek během zásahu proti teroristům. foto: Reuters

Teroristé zabili přinejmenším sedm cizinců a jednoho Tunisana už na počátku útoku na budovu muzea Bárdá, která se nachází nedaleko sídla tuniského parlamentu. Podle premiéra začali ozbrojenci bezhlavě střílet okolo sebe a turisty poté pronásledovali do muzea. Většině z asi stovky lidí uvnitř budovy se prý podařilo včas uprchnout, několik lidí ale útočníci zadržovali. 

Speciální zásahová jednotka tuniské policie po dvou hodinách rukojmí osvobodila. Při akci údajně zneškodnila dva útočníky, kteří na sobě měli uniformy bezpečnostních složek. Zahynul také jeden policista. Zda zbylé oběti útoku zahynuly při osvobozovací akci nebo je zabili teroristé již předtím, není zatím jasné. Podle informací tuniské státní televize si celý útok vyžádal celkem 22 mrtvých, včetně dvou teroristů.

Místní média informují podle agentury ANSA dokonce o nejméně 24 mrtvých a pěti desítkách raněných. Předchozí oficiální bilance zveřejněná premiérem hovořila o 19 obětech, z nichž 17 byli zahraniční turisté.

Tuniští policisté během zásahu proti teroristům, kteří zadržovali turisty v...
Příslušník tuniské speciální policejní jednotky během zásahu proti teroristům.

Přinejmenším 22 turistů a dva Tunisané byli během celé akce zraněni. Polsko potvrdilo zranění tří svých občanů, Itálie dvou a Francie čtyř. Podle tuniského ministra zdravotnictví Saída Aídího pocházejí další zranění turisté z Jihoafrické republiky a Japonska. 

Žádní Češi

České velvyslanectví v Tunisu zatím nemá informace, zda se mezi oběťmi nacházejí i čeští občané. 

V Tunisku nyní nejsou žádní čeští turisté, kteří by do země jeli s tuzemskou cestovní kanceláří. „České CK v tomto týdnu vypsané poznávací zájezdy nemají,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Sezóna pobytových zájezdů ještě nezačala, první charterové lety odletí z ČR na konci dubna.

Některé české cestovní kanceláře už také oznámily, že nabídnou klientům, kteří si koupili dovolenou v Tunisku, bezplatnou výměnu destinace. Jedná se například o CK Alexandria nebo Fischer.

Mezi mrtvími jsou i Poláci

Předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski uvedl, že podle nepotvrzených informací při útoku zahynulo sedm Poláků. Od atentátu na Světové obchodní středisko ze září 2001 jde podle něho o největší počet Poláků, kteří zemřeli při teroristickém útoku. Sikorski podle portálu wyborcza.pl tvrdí, že v Polsku bude pravděpodobně vyhlášen státní smutek. V souvislosti s dnešními událostmi pozastavili kampaň kandidáti v blížících se prezidentských volbách, prozatím zrušili akce plánované na čtvrtek, uvedla polská agentura PAP. Polská cestovní kancelář, jejíž klienti jsou mezi oběťmi střelby v muzeu, ve čtvrtek z Tuniska odveze všechny své další zákazníky, pokud si to budou přát.

Polsko také potvrdilo zranění jedenácti svých občanů, italské ministerstvo zahraničí hovoří o třech mrtvých a šesti zraněných.

Oblíbená turistická destinace

Země patří k oblíbeným destinacím českých cestovatelů. Ministerstvo zahraničních věcí proto prověřuje, zda mezi oběťmi útoku nejsou Češi. Není to však příliš pravděpodobné, sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. 

„Hovořili jsme s naším místním úřadem a žádného českého občana nemáme potvrzeného. Pravděpodobnost je navíc nízká, není turistická sezóna. Nicméně na místě panuje značný chaos a informace se rozcházejí, situaci budeme samozřejmě dál sledovat,“ uvedla mluvčí.

Tunis, hlavní město afrického státu, nepatří mezi vyhledávané destinace. Zahraniční turisté dovolenou většinou tráví v přímořských letoviscích a do metropole zajíždí jen některé poznávací zájezdy.  

Teroristé v muzeu

‚Bojím se, že pro Libyi je už pozdě. Chybovala ona sama i Západ‘

Podle premiéra Sída se na přípravě teroristickém útoku podílelo až pět lidí. „Dva se zúčastnili operace a byli zabiti. Těmto dvěma pomáhali další dvě nebo tři osoby,“ uvedl. Útočníci podle premiéra chtěli útokem na turisty zasáhnout tuniské hospodářství. Teroristický čin je prý důsledkem úspěšného boje proti radikálům v Tunisku, kteří se dostávají do úzkých.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová z autorství atentátu obvinila blíže nespecifikovanou teroristickou organizaci.

Radikální hnutí Islámský stát na twitteru čin uvítalo a vyzvalo další Tunisany, aby „následovali své bratry“. K radikálnímu hnutí IS, které ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a odnože má například i v Jemenu, Egyptě či Libyi, se připojilo velké množství Tunisanů. Z jedenáctimilionové země odešlo za IS bojovat 3000 lidí.

Útok už odsoudil francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, který útok označil za teroristický čin a vyslovil podporu tuniskému lidu. Podobná slova volil i italský premiér Matteo Renzi. Předseda Evropské Rady Donald Tusk zdůraznil, že „EU a Tunisko se nenechají terorismem zastrašit“.

Muzeum patří k nejnavštěvovanějším místům v Tunisu. Poskytuje přehled o dějinách Tuniska a nachází se tam jedna z největších světových sbírek římských mozaik.

Útok už odsoudil francouzský prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, který útok označil za teroristický čin a vyslovil podporu tuniskému lidu. „Není to náhoda, že dnešní teroristický čin zasáhl zemi, která reprezentuje naději arabského světa,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Podobná slova jako francouzští politici volil i italský premiér Matteo Renzi, americký ministr zahraničí John Kerry či generální tajemní OSN Pan Ki-mun. Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že „EU a Tunisko se nenechají terorismem zastrašit“. 

K radikálnímu hnutí IS, které ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a odnože má například i v Jemenu, Egyptu či Libyi, se připojilo velké množství Tunisanů. Z jedenáctimilionové země odešlo za IS bojovat 3 tisíce lidí.

Tunisko bylo první zemí, kde se lidé začali bouřit proti své vládě a tamní události zahájily takzvané arabské jaro, které pak pokračovalo v roce 2011 v dalších státech. Ačkoli Tunisko z revolučních událostí vyšlo jako jedna z nejstabilnějších zemí, v poslední době média upozorňují, že několik tisíc Tunisanů odešlo bojovat pod vlajkou Islámského státu do Sýrie a Iráku. V Tunisku dlouhodobě působí extremisté napojení na Al-Káidu a země má potíže na libyjské hranici, přes kterou přicházejí radikálové z rozvrácené Libye.

Agentura AP připomíná, že dnešní útok znamená velkou ránu pro snahy Tuniska o oživení turistického ruchu, který je důležitým odvětvím ekonomiky této země. 

Útoky na zahraniční turisty ve světě

  • 17. listopadu 1997 - Při útoku u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut u Luxoru zahynulo 68 lidí, z toho 58 zahraničních turistů (36 Švýcarů, osm Japonců, pět Němců, čtyři Britové a další); 24 lidí bylo zraněno; zabito bylo i šest útočníků, dva policisté a dva civilisté; k útoku se přihlásilo militantní Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja).
  • 12. října 2002 - Pumové útoky na noční klub na indonéském ostrově Bali připravily o život 202 osob, převážně zahraničních turistů z 23 zemí. Atentát provedlo komando regionální islamistické organizace Jemaah Islamiyah (JI), která je napojena na síť Al-Káida.
  • 7. října 2004 - Při třech útocích v letoviscích na egyptském pobřeží Rudého moře přišlo o život 34 lidí, včetně 12 Izraelců, dvou Italek a Rusa, a na 170 osob bylo zraněno. Nejvíce obětí (31) zemřelo při útoku na hotel Hilton v Tabě.
  • 23. července 2005 - Při třech teroristických útocích v rušné rekreační oblasti v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynulo 88 lidí, včetně jednoho Čecha (z cizinců bylo mezi oběťmi nejvíce Britů - 11), přes 150 osob bylo zraněno. K útokům se přihlásila jedna z odnoží Al-Káidy.
  • 1. října 2005 - Sebevražední útočníci spáchali atentáty na restaurace na turisticky vyhledávaných plážích indonéského ostrova Bali - zahynulo nejméně 22 osob včetně turistů, asi 100 dalších bylo zraněno. Za útoky stála skupina Jemaah Islamiyah.
  • 20. září 2008 - Při výbuchu v hotelu Marriott v pákistánském Islámábádu zahynulo nejméně 53 osob včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka; na 270 lidí bylo zraněno. Podle vlády za útokem stála radikální islámská skupina Laškare Džhangví, napojená na teroristickou síť Al-Káida.
  • 18. července 2012 - Při atentátu na autobus s izraelskými turisty na letišti v bulharském černomořském letovisku Burgas zahynulo pět turistů, řidič a atentátník, dalších 32 lidí bylo zraněno. Bulharské úřady viní z účasti na atentátu libanonské radikální hnutí Hizballáh, to se ale k útoku nehlásí.
  • 23. června 2013 - Skupina až 20 islamistických ozbrojenců v noci postřílela na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat deset zahraničních turistů a pákistánského průvodce. Mezi zavražděnými byli dva horolezci ze Slovenska. K činu se přihlásilo radikální hnutí Taliban.
  • 16. února 2014 - Při explozi v turistickém autobusu poblíž hranice mezi Egyptem a Izraelem zahynuli čtyři lidé - tři turisté z Jižní Koreje a egyptský řidič autobusu. K útoku se přihlásila egyptská islamistická skupina Ansar Bajt al-Makdis.
  • 18. března 2015 - Při teroristickém útoku na budovu muzea v centru tuniské metropole zahynulo 19 lidí, z toho 17 zahraničních turistů. Oznámil to tuniský premiér Habíb Síd. Oběti podle něj pocházeli z Polska, Německa, Španělska a Itálie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.