Lidovky.cz

Jemenská krize: země se dál noří do chaosu, hrozí jí osud Libye

Svět

  11:30
ADEN - Jemenští povstalečtí šíité v pondělí poslali další posily na jih státu. Podle bezpečnostních zdrojů míří konvoje k Adenu, kam se v únoru uchýlil ze Saná prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. V noci šíité bojovali s místními kmeny u města Táizz ležícího mezi Saná a Adenem.

Ozbrojené jednotky loajální jemenskému prezidentovi Hádímu. foto: Reuters

Šíitské milice se spojily se stoupenci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a o víkendu společně obsadili táizské letiště a vojenskou základnu.

Podle agentury AFP narazily dva konvoje se šíity na odpor místních kmenů ve vzdálenosti 40 a 80 kilometrů od Táizzu a musely se otočit zpět.

Povstalci ovládli třetí největší město v Jemenu, prezident mluví o převratu

Šíité obsazují také sousední provincii Ibb, kam už v neděli vyslali 5000 mužů a 80 vojenských vozidel. Provincie Ibb ležící severně od provincie Táizz byla dosud baštou teroristické al-Káidy. Šíitští bojovníci se ubytovali v budovách, které al-Káida používala jako školy. Šíité si z nich udělali kasárna.

Mobilizace proti džihádistům

Vůdce šíitských rebelů Abdal Málik Húsí v neděli vyhlásil „všeobecnou mobilizaci“, aby mohli šíité pokračovat v ofenzivě na jih. Cílem jsou podle něj sunnitští extremisté z al-Káidy a Islámského státu.

Za Hádího se v neděli postavila Rada bezpečnosti OSN a pohrozila šíitům sankcemi. Zmocněnec pro Jemen Džamál bin Umar radě sdělil, že Jemenu hrozí občanská válka a rozpad. Podle něj Húsíové nemohou ovládnout celou zemi stejně jako Hadí nedokáže situaci zvládnout vojensky a obnovit kontrolu nad celým Jemenem. Budou-li boje pokračovat, čeká Jemen „libyjský nebo syrský scénář“, řekl bin Umar. Jediné řešení je podle něj politické.

Ozbrojení šíitští povstalci před budovou jemenského parlamentu v Saná.
Jemenským Saná otřásla série sebevražedných atentátů.

Současný Jemen vznikl v roce 1990 spojením severního a jižního Jemenu. Sálih byl nucen ustoupit po politických nepokojích v roce 2012. Loni se ale země propadla do chaosu, když šíité obývající tradičně sever obsadili Saná a začali postupovat dále na jih. Odhaduje se, že 16 milionů Jemenců, tedy asi 60 procent obyvatel, naléhavě potřebuje humanitární pomoc.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.