Lidovky.cz

Soud v Haagu volá zpět Šešelje, nemocný srbský radikál se vzpouzí

Svět

  21:00
HAAG - Soudci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) si předvolali zpět do Haagu srbského nacionalistu Vojislava Šešelje, kterého loni pustili dočasně do Srbska kvůli smrtelné nemoci. Rozhodnutí v pondělí zdůvodnili tím, že Šešelj porušil podmínky propuštění, když prohlásil, že se k ICTY dobrovolně nevrátí. Šešelj však návrat do Nizozemska odmítá i nadále.

Vojislav Šešelj. foto: ČTK

Šešelj trpí rakovinou a ve vazbě ICTY byl téměř 12 let. Soudní senát mu loni na podzim propuštěním umožnil, aby se léčil v Srbsku pod podmínkou, že nebude kontaktovat svědky ani oběti figurující v jeho procesu a že se vrátí, jakmile k tomu bude vyzván. Radikál ale hned po příletu do Bělehradu 12. listopadu řekl, že do Haagu zpátky dobrovolně nepůjde.

Chorvatská vláda zuří kvůli Šešeljovi, premiér ruší cestu do Bělehradu

V pondělí oznámené rozhodnutí soudu znamená, že srbská vláda je povinna zajistit Šešeljův návrat do Haagu, včetně jeho případného zadržení. Pro premiéra Vučiče je to nepříjemná věc, neboť v minulosti, stejně jako prezident Tomislav Nikolić, patřil k úzkému kruhu kolem Šešelje a byl členem jeho Srbské radikální strany (SRS).

Jak mě chtějí zatknout?

„Uvidíme, jak mě teď Vučić a Nikolić budou zatýkat,“ řekl Šešelj listu Večernje novosti v reakci na rozhodnutí tribunálu. „Zatknout mě nebude snadný úkol,“ dodal. Zároveň řekl, že vláda má na jeho vydání určitou časovou lhůtu, během níž se on pokusí žádost ICTY zpochybnit, protože „v Nizozemsku jsou jeho práva ohrožena“.

Rozhodnutí Haagu mě nezajímá, tvrdí Šešelj

Bělehrad se zlobí

Reakce Vučiče byla podle deníku podrážděná. „Nedokážu skrývat hněv nad zprávou týkající se nemorálního rozhodnutí, které (soudci) přijali. Vyjádříme se k tomu v příštích dnech,“ řekl v sídle vlády novinářům. V této souvislosti prý také poznamenal, že si ve světě očividně nezískal sympatie svými kritickými výroky, které řekl 24. března při výročí náletů NATO na Srbsko.

Bosenské děti bojují o přežití. Ve válce, která skončila před dvaceti lety

Ministr práce Aleksandar Vulin pak přímo vyslovil to, co si zřejmě nyní myslí víc politiků vládního tábora. „Toto rozhodnutí je namířeno především na destabilizaci Srbska, na svržení vlády Aleksandara Vučiče a přímo na svržení premiéra,“ citovaly Vulina Večernje novosti.

Šešelj se u ICTY sám přihlásil v únoru 2003. Žalobci mu kladou za vinu především účast na etnických čistkách namířených proti nesrbskému obyvatelstvu v Chorvatsku, Bosně a severosrbské oblasti Vojvodina. Proces trval od listopadu 2007 do března 2012. Obžaloba pro něj žádá 28 let vězení, zatímco Šešelj je přesvědčen, že mu nelze žádnou vinu prokázat.

Jeho podmínečné dočasné propuštění z vězení ICTY vyvolalo vlnu rozhořčení zejména v Chorvatsku a v Bosně. Nicméně senát tribunálu v lednu zamítl žádost žalobců, aby propuštění bylo zrušeno.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.