Lidovky.cz

Malta, ostrov střelců, chystá referendum. Jako jediní v EU mohli zabíjet ptáky

Evropa

  12:52
VALETTA - Historické referendum, ve kterém se ekologové pokoušejí omezit lov ptáků, se dnes koná na Maltě. Ostrované mají výjimku ze směrnic Evropské unie na ochranu přírody.

Malta, ilustrační foto foto: Shutterstock

Jako jediní v unii tak mohou dodržovat dávnou tradici střílet či odchytávat ptactvo - na podzim při jeho cestách do afrických zimovišť a na jaře při návratu. Výsledky hlasování, které se týká zachování či zrušení pouze jarní sezony, mají být známy v neděli.

Zatímco ochránci přírody tvrdí, že dosavadní praxe ohrožuje existenci některých ptačích druhů, zástupci střelců a ptáčníků považují za nepřijatelné, aby se své kratochvíli či práci mohli věnovat jen na podzim.

Průzkumy před dnešním hlasováním ukázaly, že síly obou táborů jsou vyrovnané. Politické strany k referendu nezaujaly oficiální postoje, ale premiér Joseph Muscat i opoziční předák Simon Busuttil shodně prohlásili, že budou hlasovat pro jarní lov. Pokud uspějí ochránci ptactva, bude to poprvé, kdy se tímto způsobem změní existující maltská právní úprava.

Lov ptáků je na Maltě častou politickou otázkou

Malta si při vstupu do Evropské unie vyjednala výjimku, která mimo jiné umožňuje lovit hrdličky a křepelky během dvacetidenního období na přelomu dubna a května. Ekologové ale tvrdí, že někteří lovci toho využívají i k odchytu nebo zabíjení dalších druhů.

Ptactvo se na jaře vrací do Evropy z Afriky, kde přečkalo zimu. Po únavném přeletu moře na ně na maltském pobřeží čekají lovci: někteří ptáky střílejí jen pro zábavu, jiní je lapají do sítí živé. Opeřenci se pak ocitnou na trhu, kde se prodávají jako zpívající dekorace či jako doplněk do kuchyně.

V minulosti se lov ptáků stal na Maltě choulostivou politickou otázkou. Pokusy některých vlád o jeho omezení měly často za následek posílení opozice. Na zhruba čtyřsettisícovém ostrově se podle některých průzkumů věnuje lovu ptáků na 15.000 lidí. Petici požadující uspořádání dnešního referenda podepsalo podle serveru BBC zhruba 45.000 občanů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.