Lidovky.cz

Návrat do sovětských časů. Bělorusko trestá ‚společenské parazity‘

Svět

  6:00
Nemáte práci? Zaplatíte, rozhodl Alexandr Lukašenko. Jeho autoritářský režim dál posiluje svou moc nad životy Bělorusů - tentokrát novou legislativní úpravou, jež trestá nezaměstnané. Minsk se tak opět inspiruje u Sovětů, kteří „společenské parazity“ hubili zákonem o příživnictví, smutně proslulým také z dob socialistického Československa.

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. foto: ČTK

„Podnítit zdatné občany, aby se zapojili do pracovní činnosti, a splnili tak svou ústavní povinnost podílet se na financování státních výdajů,“ stojí v textu nového zákona, který Alexandr Lukašenko podepsal na samém začátku letošního dubna. To, že hodlá zakročit proti nežádoucím „společenským parazitům“ neboli nezaměstnaným lidem, však běloruský diktátor avizoval už vloni na podzim, připomíná list The Moscow Times

Pracuj, nebo plať. A nejlépe obojí

Přeloženo do jazyka běloruské reality: přišli jste o práci, a tudíž neplatíte daně? Místo nich zaplatíte vysokou pokutu. Nemáte na ni peníze, protože je nevyděláváte? Naúčtují vám další penále. Pořád nemáte, z čeho byste zaplatili? Nevadí, zákon na vás pamatuje: státu posloužíte veřejně prospěšnými pracemi, dokud svůj dluh neodčiníte. 

Vital Jurčanka si o strohé logice nového legislativního opatření myslí své. Prosperující byznys obchodníka s botami začal skomírat ruku v ruce s běloruskou ekonomikou, až vyhasl docela. Z kdysi úspěšného podnikatele je dnes nezaměstnaný člověk, po 2. dubnu 2015 navíc terč justice, která je v Bělorusku oddaným služebníkem Lukašenkovy diktatury. Klasická rovnice, kterou není těžké vypočítat. Její výsledek před pádem železné opony na vlastní kůži poznávali jak sovětští, tak českoslovenští disidenti.

„Je to jako v roce 1937. Běž a pracuj, nebo tě přinutíme,“ přirovnává Jurčanka dnešní Bělorusko k běsnění 30. let v Sovětském svazu. Sovětský režim postavil takzvané „tunejadstvo“ neboli přížnivnictví mimo zákon a tvrdě ho stíhal, pod rouškou vysvětlení, že podle ústavy má každý občan SSSR právo na práci a odpovídající kompenzaci. V jeho sítích však často uvízli jak pracovníci podzemních soukromých byznysů, tak političtí oponenti, k jejichž perzekucím byl trest za „tunejadstvo“ zneužíván. V této praxi se u svých moskevských učitelů vycvičili i českoslovenští komunisté a od 50. let nabyté znalosti pilně zužitkovávali. 

Zdaňte voliče Lukašenka

 „Lidé budou chtít dát najevo svoje pobouření. Po právu. Musíme hájit své zájmy,“ uvedl Vital Jurčanka v rozhovoru pro stanici Svobodná Evropa. Sám je autorem petice, jež proti novému zákonu protestuje a domáhá se jeho zrušení. „2. dubna 2015 zavedlo Bělorusko Výnos č. 3 'O prevenci společenské závislosti’. Požadujeme, aby byl tento výnos zrušen, neboť přímo porušuje Ústavu Běloruské republiky, konkrétně konvenci č. 29 o nucené a nařízené práci a konvenci (č. 105) o zrušení nucené práce,“ stojí v úvodu Jurčankova textu. Na známém serveru Change.org pod něj svůj podpis připojilo už přes 25 000 signatářů.  

Frustraci z kontroverzního zákona Bělorusové odbourávají také na sociálních sítích, jejichž uživatelé na nejnovější úpravu běloruské legislativy nejen sočí, ale také se jí vysmívají. Na Twitteru se pod heslem #придумайналогдлябеларуси (“vymysli daň pro Bělorusko“) objevují žertovné návrhy, jež Lukašenkovu režim radí, kde sehnat další peníze.  

„Zdaňte cizincům větu ‚Máte v Bělorusku hezky a čisto‘.“

„Gratulujeme! Porodila jste dalšího plátce daní! 3200! Pokladna je na prvním patře!“

„Zdaňte ty, co volili Lukašenka. Ať zaplatí.“

„Podívej se na oblohu... Je to zadarmo, ale v Bělorusku ne.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.