Lidovky.cz

První máj ve světě: vodní děla, zapálená banka, slzný plyn

Svět

  20:02aktualizováno  22:02
PRAHA - První květnový den rozvířil evropské metropole. Istanbul se změnil v policejní ležení. Prvomájové oslavy přešly v protivládní demonstrace. Tisíce lidí vyšly na 1. máje do ulic také v Berlíně, Moskvě, Kyjevě a dalších městech. V italském Miláně zapálili demonstranti bankovní pobočku na protest proti globalizaci.

Demonstranti se snaží bránit před policejním úderem z vodních děl. foto: ČTK

Tradiční uzavření

Turecké úřady Taksimské náměstí před prvomájovými oslavami v posledních letech pravidelně uzavírají. V roce 1977 zde na 1. máje došlo ke střetům, které si vyžádaly životy 34 lidí a stovky zraněných. Do davu tehdy stříleli neznámí útočníci, které se nepodařilo vypátrat.

V tureckém Istanbulu úřady uzavřely Taksimské náměstí v centru města. Proti neodbytným demonstrantům policie použila vodní děla a slzný plyn. Navzdory rozsáhlým manévrům se ale protestujícím podařilo na náměstí proniknout. U tamního republikového památníku pak tato skupina mávala rudými vlajkami se srpem a kladivem a skandovala heslo „Svobodu pracující třídě“. Policie poté demonstranty z náměstí za pomoci obušků vytlačila.

Proti demonstrantům bylo v Istanbulu nasazeno více než 20 tisíc policistů. Podle svědků policie zakročila i na demonstraci několik kilometrů od Taksimského náměstí. Dav zde postavil barikády, které zapálil. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

V Istanbulu přešly prvomájové oslavy v protivládní demonstrace.
Proti demonstrantům bylo v Istanbulu nasazeno více než 20 tisíc policistů.

Při střetech mezi demonstranty a policií bylo podle úřadů zraněno nejméně 24 lidí, z toho 18 demonstrantů a šest policistů. Zadrženo bylo více než 200 lidí. Nepokoje již podle agentury Reuters utichly a začaly úklidové práce.

V Berlíně slavilo 45 tisíc lidí

Na tradiční oslavy v berlínské čtvrti Kreuzberg přišlo téměř 45 tisíc lidí. Německá policie uvedla, že tradiční protesty během filipojakubské noci v předvečer oslav 1. máje byly oproti uplynulým letům výrazně klidnější. Zhruba 500 lidí podle agentury DPA demonstrovalo v severoněmeckém Hamburku, mimo jiné proti sexismu, sexuálnímu násilí či seminářům, které mají muže naučit poblouznit ženy, a tak je snadno získat.

V Berlíně v noci demonstrovalo několik tisíc lidí. Ani zde ale nedošlo k výraznějším střetům s policií či násilnostem. Policejní mluvčí Stefan Redlich uvedl, že podle předběžných hlášení skončili v celách čtyři lidé a jeden policista utrpěl lehké zranění. Na odpolední prvomájové oslavy v berlínské čtvrti Kreuzberg podle agentury DPA dorazilo téměř 45 tisíc lidí. Na večerní demonstraci, kterou obvykle provázejí nepokoje levicových aktivistů, se očekává 20 tisíc až 30 tisíc účastníků, v pohotovosti je kvůli ní 7 tisíc policistů.

Snowden, Assange, Manningová

V poledne ekologická strana Zelení na centrálním berlínském Alexandrově náměstí (Alexanderplatz) odhalila sousoší věnované Edwardu Snowdenovi, Julianu Assangeovi a Chelsea Manningové (dříve Bradley Manning), které mnozí aktivisté považují za hrdiny, neboť vyzradili americké špionážní a vojenské praktiky. 

Socha s názvem Anything to say? (Chcete něco říci?) je koncipována jako trojice zmíněných osob, které stojí na židli. V plánu je, že dílo italského umělce Davida Dormina bude postupně vystaveno v řadě zemí.

2,5 milionu slavících Rusů

Jako masové jsou manifestace hlášeny z Ruska. Po celé zemi se očekává až 2,5 milionu účastníků oslav, setkání a pochody jsou ohlášeny zhruba v 700 ruských měst. 

V Moskvě podle policie manifestovalo na 140 tisíc lidí. Prvomájový průvod za účasti několika desítek tisíc lidí prošel také Simferopolem, metropolí Rusy anektovaného Krymu. Manifestující vedle vlajek bývalého Sovětského svazu nesli také ruskou trikoloru a portréty ruského prezidenta Vladimira Putina. V ukrajinském Kyjevě došlo ke střetu ukrajinských nacionalistů s komunisty, zadrženo bylo nejméně 19 lidí.

Nejednotná Francie

Oslavy ve Francii byly podle agentury AFP nejednotné, neboť různé odborové svazy uspořádaly vlastní shromáždění. Znatelný je také rozkol francouzské nacionalistické Národní fronty. Její zakladatel Jean-Marie Le Pen položil věnec u pomníku Johanky z Arku až několik hodin poté, co tak učinila jeho dcera a nynější šéfka fronty Marine. 

Kladení věnce Marině Le Penové na několik minut znemožnilo několik žen s odhalenými ňadry ze známé aktivistické skupiny Femen. Dívky v narážce na nacionalistickou politiku Národní fronty skandovaly Heil Le Penová, tedy obdobu nacistického pozdravu Heil Hitler.

V Miláně zapálili banku

V italském městě Milán odpůrci globalizace během prvomájové demonstrace zapálili pobočku banky BNL a házeli zápalné lahve na policisty. Ti proti nim použili slzný plyn. V řeckých Aténách se podle odhadů zhruba 13 tisíc lidí zúčastnilo pochodů na protest proti úsporným opatřením.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.