Lidovky.cz

Sadistické selfie jako důkaz. Za upálení Afghánky padly tresty smrti

Afghánistán

  6:00
KÁBUL/PRAHA - Farhunda byla pohledná, na afghánské poměry velmi vzdělaná a emancipovaná žena. Možná právě to se stalo důvodem, proč ji 19. března letošního roku rozzuřený dav mužů lynčoval. Čtyři z mužů, kteří 27letou ženu zbili, kamenovali a nakonec zaživa upálili, si ve středu v afghánském Kábulu vyslechli rozsudek smrti.

Oběť tmářství. Sedmadvacetiletou Farhundu ušlapal a upálil rozzuřený dav. Její rodina chce spravedlnost. foto: Reuters

Falešné obvinění z pošpinění koránu. Tak málo stačilo k tomu, aby se na Farhundu vrhl rozzuření muži, kteří bezbrannou ženu surově zbili a pak po jejím už skoro bezvládném těle skákali, přejížděli ho autem a nakonec ji ještě živou zapálili.

Muhammad Jakub, Muhammad Ašraf zvaný Baglan, Abdul Bašír a pravděpodobně původce celé tregédie Zajnulabudín budou popraveni. Dalších osm mužů si vyslechlo verdikt 16 let žaláře, 18 osob bylo pro nedostatek důkazů propuštěno.

Proti brutálnímu lynči nevinné ženy protestovaly stovky Afghánců

Zbývá rozhodnout o osudu 19 policistů, kteří byli přítomni na místě, ale nepodnikli nic, aby brutálnímu zločinu zabránili. Soud o nich bude rozhodovat ve zvláštním líčení příští týden. Dva hlavní organizátoři lynče, Pahlawán a Čača Muhammad, ale unikají. Policie je zatím nedopadla.

Jejich totožnost ani totožnost většiny ostatních pachatelů nebylo těžké zjistit. Řada mužů totiž sama sebe  během týrání Farhundy fotila a natáčela. Sadistické selfie se stalo hlavním důkazním materiálem a proniklo i do afghánských televizí. I včera bylo v soudní síni obrovské množství novinářů. Některé afghánské kanály dokonce přenášely celé jednání živě.

Proti týrání

Právě proto se vzedmula nebývalá vlna rozhořčení a občanských protestů proti ponižování a týrání žen v afghánské společnosti. Brutální vražda šokovala i duchovenstvo, které je v Afghánistánu tradičně zastáncem tvrdých trestů za prohřešky, jako je cizoložství, přestoupení na jinou víru, kritika proroka Muhammada či právě hanobení koránu. Jenže tak krutá akce, kterou zvolil rozvášněný dav mužů vůči sedmadvacetileté Farhundě, je i pro ně „za hranou“. Navíc se ukazuje, že Farhunda žádnou svatou knihu nespálila.

Mladou ženu obvinil Zajnulabudín, který zastával funkci zvanou v Afghánistánu „tavíz navíz“. Jde o šarlatány, kteří navzdory protestům muslimského duchovenstva poskytují za úplatu občanům služby jako „splnění každého přání“ či „věštění budoucnosti“. Existuje domněnka založená na výpovědi několika svědků, že Farhunda hodlala Zajnulabudína usvědčit z podvodných praktik, a on ji proto falešně obvinil z pálení koránu.

Jsi žena, zemři! V Afghánistánu hrozí policistkám smrt

Celkem stanulo před soudem devětačtyřicet mužů, zatím tedy soud potrestal pouze dvanáct z nich. Trest smrti ve čtyřech případech padl především proto, že Farhunda se stala obětí falešného obvinění. Kdyby skutečně korán spálila, soudce by byl k pachatelům asi shovívavější. I když afghánský zákon neumožňuje lynčování, hanobení islámu trestné je. Ovšem pro ženy platí kupodivu mírnější tresty než pro muže.

Otec podlehl tlaku

Farhundina rodina se procesu neúčastní. Její otec nedávno podlehl tlaku příbuzných obviněných policistů, když veřejně prohlásil, že jeho dcera byla psychicky nemocná, takže klidně korán spálit mohla. Jak se ale prokázalo, nic takového se nestalo.

Právník rodiny v neděli prohlásil, že Farhundini rodiče nepožadují mstu, ale spravedlivý trest. V Afghánistánu se v řadě případů uplatňuje krevní msta.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.