Lidovky.cz

Dvoudenní krvavá bitva v Makedonii. Policisté umírali v boji s teroristy

Blízký východ

  10:39aktualizováno  10:56
SKOPJE - Při dvoudenní přestřelce v severomakedonském městě Kumanovo, kde policie zasahovala proti ozbrojené skupině, přišlo o život osm strážců zákona a 14 ozbrojenců, oznámilo v neděli ministerstvo vnitra.

Manželka Zarka Kumanovského, jednoho z osmi policistů zabitých během bitvy v Kumanovu, pláče nad jeho rakví (Brvenica). foto: Reuters

Mluvčí ministerstva řekl, že raněno bylo 37 policistů. O původu pachatelů vláda zatím nic neřekla, místní média ale tvrdí, že mezi nimi jsou bývalí členové Kosovské osvobozenské armády (UÇK), která v minulosti stála v čele ozbrojeného boje albánskojazyčného obyvatelstva Kosova za nezávislost na Srbsku.

Premiér: Teror ohrozil tisíce lidí

Policie v sobotu zasáhla proti skupině ozbrojenců, kteří patřili k hnutí, jež plánovalo útoky na makedonské státní instituce a veřejná místa jako nákupní střediska a sportovní akce, řekl podle agentury AP premiér Nikola Gruevski. „Jedním z cílů skupiny bylo destabilizovat Makedonii,“ uvedl také Gruevski a dodal, že během chystaných útoků mohlo zahynout až osm tisíc lidí.

Manželka Zarka Kumanovského, jednoho z osmi policistů zabitých během bitvy v...
Jednotky makedonské ozbrojené policie v Kumanovu.

Skupina prý měla 40 dobře vycvičených členů, kteří se podíleli na různých akcích v regionu a na Blízkém východě. Makedonská média tvrdí, že v jejím čele stálo pět bývalých bojovníků teroristické UÇK.

Přestřelka začala v sobotu na předměstí Kumanova obývaném hlavně Albánci. Podle svědků i dnes na místě panuje napětí, ale střelba už byla jenom sporadická. Policie stále pátrá po dalších členech skupiny, o níž hovoří jako o teroristické.

Etnické napětí

Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv albánské menšiny.

Kumanovo leží blízko hranic Srbska a bývalé srbské provincie Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo jednostranně samostatnost. Kosovští Albánci se odtrhli po ozbrojené revoltě tamních separatistů koncem devadesátých let. Stejnou cestou se chtěli vydat jejich makedonští soukmenovci v roce 2001, ale situaci se podařilo uklidnit díky dohodě zprostředkované západními diplomaty. Dohoda zaručuje Albáncům větší práva a zastoupení ve státních institucích. Její realizace je však pomalá a dochází k různým incidentům, které zvyšují napětí.

Podle agentury Reuters incident v Kumanovu vyvolává otázky o stabilitě Makedonie, jejíž vládu opozice kritizuje za nelegální odposlechy a zneužívání pravomocí. Nedávno se střetli s policií účastníci protestu, na němž lidé žádali rezignaci premiéra Nikoly Gruevského. Opozice chce další protest pořádat 17. května.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.