Lidovky.cz

Vítěze Camerona čeká boj s euroskeptiky ve vlastní straně

Evropa

  11:42aktualizováno  12:01
LONDÝN - Nově zvolený britský premiér David Cameron sice ve volbách minulý týden nečekaně získal většinu v parlamentu, čeká ho však boj o přízeň poslanců vlastní strany, protože jeho vládu mohou ohrozit zejména zástupci pravicové a výrazně euroskeptické frakce konzervativců. Cameron v pondělí pokračuje v sestavování svého nového kabinetu.

David Cameron, staronový premiér Velké Británie. V pozadí Cameronova manželka Samantha. foto: Reuters

Po vítězství v parlamentních volbách hodlá nyní ministerský předseda získat podporu členů vlivného parlamentního Výboru 1922, který sdružuje významné konzervativní poslance, jež nejsou ve vládních funkcích. Podle stanice Sky News jim chce mimo jiné slíbit vyjednání lepších podmínek britského členství v Evropské unii.

Úskalí jednobarevné vlády

Cameron chtěl moc výboru prosazujícího zájmy tzv. backbenchers (poslanců ze zadních lavic parlamentu) po volbách v roce 2010 omezit, což jeho vztahy s vlastními poslanci zhoršilo. Nyní si je ale při sestavování jednobarevné vlády, která bude mít ve sněmovně poměrně křehkou většinu 12 hlasů, vědom toho, že bude potřebovat jejich plnou podporu. Proto se už po volbách sešel s šéfem výboru Grahamem Bradym a bude se snažit o dobré vztahy se všemi poslanci.

Cameron dokázal něco dosti vzácného v britské politice, hodnotí volby analytik

Část konzervativních poslanců bude po Cameronovi žádat podstatné změny podmínek členství Británie v EU a může mu odmítnout podporu, pokud se premiérovi v jednáních nepodaří získat ze strany osmadvacítky dost velké ústupky, napsala agentura AP.

„Minulé období jsme měli v parlamentu řadu rebelů. I teď je tu spousta tvrdých euroskeptiků,“ varoval politolog Simon Usherwood z univerzity v Surrey. Podle něj nyní bude mít premiér mnohem složitější pozici i v tom, že nebude moci za případné neúspěchy svalovat vinu na koaličního partnera, jak to v minulosti činil s odkazem na rezistenci ze strany liberálních demokratů.

První náznak toho, že Cameron nebude mít v nadcházejícím volebním období lehkou práci, přišel právě ze strany šéfa Výboru 1922 Bradyho. Ten řekl, že premiér by měl členům vlastní strany zaručit „svobodu projevu“ a dovolit ministrům, aby podpořili vystoupení Británie z EU. Problémy může přinést i otázka Skotska, protože někteří konzervativci nechtějí tamním nacionalistům tolik ustupovat a odmítají další předávání pravomocí Edinburghu.

Nový kabinet

Amber Ruddová povede v nové Cameronově vládě resort energetiky.

Britský premiér mezitím v pondělí pokračuje v sestavování nového kabinetu.

Ministryní pro energetiku a klimatické změny bude Amber Ruddová, která nahradí liberálního demokrata Edwarda Daveyho. Už v neděli bylo rovněž potvrzeno, že ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu zůstane Ian Duncan Smith. Křeslo v kabinetu naopak nezíská starosta Londýna Boris Johnson, o jehož vstupu do vlády se spekulovalo.

Ano, nebo ne a čaj s královnou. Tak je jmenován premiér, líčí zvyklosti politolog

Ministrem obchodu bude Sajid Javid, který v předchozím volebním období vedl resort kultury, médií a sportu. Nahradí tak liberálního demokrata Vince Cablea, který se ve volbách ani nedostal do parlamentu.

Cameron po páteční audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Už v pátek také sdělil, že ministrem financí zůstane George Osborne, ministryní vnitra Theresa Mayová a ministrem zahraničí Philip Hammond.

V neděli z Downing Street zaznělo, že do ministerské pozice se vrátí jedna z nejvýraznějších a nejbojovnějších postav předešlého kabinetu Michael Gove. Exministr školství, který loni přešel na nižší pozici, se má stát ministrem spravedlnosti.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.