Lidovky.cz

Vzkaz pro Česko z Evropy: Měli byste přijmout 525 uprchlíků z třetího světa

Evropa

  12:39aktualizováno  14:16
BERLÍN - Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v úterý obhajoval plán na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků a obvinil země, které toto řešení odmítají, z „egoismu“ a narušování pospolitosti a solidarity mezi unijními zeměmi. Mezi odpůrce rozdělování uprchlíků mezi členské země EU podle určitého klíče přitom patří i Česká republika.

Pobřežní stráž stojí nad migranty, kteří se pokusili doplout k evropským břehům, poté co byla jejich loď zastavena hlídači libyjských vod. foto: Reuters

Uprchlíci pro Česko

Český podíl na programu přesídlení 20 000 ze třetích zemí do EU by podle podkladových materiálů Evropské komise měl být 2,63 procenta, tedy 525 osob.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes zavedení kvót označil za popření základních svobod, které existují v rámci Evropské unie. Sociálnědemokratický šéf europarlamentu v rozhovoru s německou rozhlasovou stanicí rbb-Inforadio zdůraznil, že podle jeho názoru musí být velké proudy uprchlíků spravedlivěji rozděleny mezi všechny členské státy Evropské unie.

V děsivých podmínkách riskují životy. Nemáme jinou možnost, tvrdí uprchlíci

„Když se na to podíváme blíže, jsou to nyní čtyři země, které nesou hlavní břemeno,“ řekl Schulz. „Myslím, že 90 procent všech uprchlíků přijme desítka zemí. Zbylých 18 nedělá vůbec nic,“ upozornil Schulz. Šéf Evropského parlamentu rovněž ostře kritizoval státy, které zavedení kvót na uprchlíky odmítají. „Teď je zřejmé, proč jsou orgány společenství tady v Bruselu ochromovány. Totiž proto, že některé členské státy docela chladně prosazují své národní zájmy,“ prohlásil Schulz. „Egoismus jednotlivých částí Evropské unie už 20 let brání efektivnímu a humánnímu řešení těchto problémů,“ prohlásil Schulz.

Uprchlíci v LIbyi.
Běženci, kteří se před Středozemní moře pokoušeli dosáhnout břehů Evropy, v...

Konkrétně jmenoval Británii, Maďarsko a „mnoho dalších“ zemí, které prý „mluví za zavřenými dveřmi jinak, než na mikrofon“. Schulz dodal, že lidé, kteří se chtějí legálně přistěhovat do Evropy, dělají jen totéž, co Evropané, kteří odchází například do Austrálie, do USA nebo do Latinské Ameriky. Svůj plán řešení problematiky migrace do roku 2020 dnes představila Evropská komise. Součástí plánu je i návrh na určitý klíč k rozdělování uprchlíků mezi členské státy EU. Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko nebo Bulharsko závazné kvóty odmítají.

MACHÁČEK: Uprchlíci a solidarita v Evropě

Naopak například Německo nebo Itálie patří mezi státy, které by podobné závazné řešení podpořily. Německý týdeník Die Zeit ve svém komentáři tento týden kritizuje, že v době komunismu našly na Západě azyl tisíce lidí z východoevropských zemí, ale právě tyto země se nyní zdráhají přijmout uprchlíky ve větších počtech. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka považuje Česko přijímání utečenců za oblast, v níž by měly mít členské státy právo na samostatnou politiku. Zavádění kvót by podle něj navíc přineslo mnoho problémů.

„Pokud by někdo takto přijímal stanovený počet utečenců, tak by to znamenalo, že by musel potom udržet to množství utečenců na svém území,“ uvedl Zaorálek v telefonátu, kde ve středu jednají šéfové diplomacií zemí NATO. V unii s volným pohybem osob je podle něj nepředstavitelné nutit utečence, aby v zemi, do níž třeba ani nechtěli, zůstali jen proto, aby splňovali nějakou kvótu. „Princip kvót je porušením základních svobod a principů, kterými se Evropská unie řídí,“ dodal ministr.

Česká republika je podle Zaorálka připravena i nadále pomáhat v rámci svých možností prostřednictvím rozvojových programů přímo v zemích, z nichž z nejrůznějších důvodů lidé prchají. Plán řešení problematiky migrace je součástí reakce EU na masivní uprchlickou vlnu ze severu Afriky směrem do jižních zemí osmadvacítky. Od počátku roku při pokusu překonat Středozemní moře zahynulo na 1770 osob a masivní vlna rozhodně není u konce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.