Lidovky.cz

KLDR při testu nebezpečné střely podváděla, tvrdí američtí experti

Svět

  18:30
WASHINGTON - Severokorejský test podmořské balistické střely odpálené z ponorky byl s největší pravděpodobností podvod. Uvedli to podle agentury AFP v úterý někteří američtí zbrojní experti. Raketa podle nich nebyla vyslána z ponorky, ale z obdoby odpalovací plošiny. Fotografie pak prý byly počítačově upraveny tak, aby zveličily vojenskou moc diktátorského režimu Kim Čong-una.

Kim Čong-un dohlíží na test podmořské balistické střely (snímek vydaný severokorejskou tiskovou agenturou KCNA). foto: Reuters

Soul: Ministr KLDR spal na přehlídce, Kim ho nechal zabít protiletadlovou zbraní

Severokorejská média v sobotu triumfálně oznámila, že KLDR uskutečnila úspěšnou zkoušku nové střely SLBM (submarine-launched ballistic missile), na niž osobně dohlížel mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un. Kim balistickou střelu označil za „strategickou zbraň světového významu schopnou zasáhnout a zničit v kterémkoli moři nepřátelské síly omezující suverenitu a důstojnost KLDR“.

Vážné pochybnosti

Analytici, kteří pečlivě sledují severokorejské zbrojní programy, o tom ale přesvědčeni nejsou. „Mám vážné pochybnosti,“ citovala agentura AFP amerického odborníka Josepha Bermudeze, který pravidelně píše články o raketovém programu Pchjongjangu.

SLBM je balistická střela odpalovaná z ponorky, která dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné jaderné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí hlubin oceánu.

Bermudez upozornil, že ponorka ukázaná Severokorejci je model, který byl uveden do služby teprve v říjnu, a je nepravděpodobné, že by toto plavidlo bylo již připraveno na odpalování střel.

Na satelitních snímcích je navíc patrné, že poblíž ponorky je plavidlo s plochou palubou, které velmi připomíná plošinu ke zkušebním odpalům raket, poznamenal Bermudez. „Je pravděpodobnější, že test vychvalovaný Pchjongjangem byl proveden z tohoto plochého plavidla,“ dodal Bermudez, který pracuje jako poradce americké armády.

Také u fotografií balistické střely letící vzhůru nad mořskou hladinou, které zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA, jsou podle Bermudeze „jisté nesrovnalosti“.

Žádný plamen

Jeden ze záběrů „ukazuje na vodní hladině (pod raketou) růžový odlesk“, uvedl americký odborník. „Ten bychom očekávali, že uvidíme, když bude z motoru šlehat plamen. Na snímku však není žádný plamen, jen dým a voda,“ podotkl s tím, že tyto detaily „mohou naznačovat, že fotografie poskytnuté veřejnosti byly nějakým způsobem upraveny a zfalšovány“.

Střela objevující se na snímcích podle Bermudeze neodpovídá ostatním raketám v severokorejském zbrojním arzenálu, což může svědčit o tom, že se Pchjongjang snaží vyvinout novou střelu pro použití z ponorek.

Kim Čong-un dohlíží na test podmořské balistické střely (snímek vydaný severokorejskou tiskovou agenturou KCNA).

Také bývalý americký diplomat Joel Wit, který vede americko-korejský výzkumný institut 38 North, je přesvědčen, že KLDR bude odpalovat balistické střely z ponorek až za několik let. „I kdyby vyvinuli maximální úsilí, mohli by s pomocí ze zámoří do pěti let rozmístit ponorky s balistickými střelami. Ty by ale pořád představovaly pouze regionální hrozbu,“ konstatoval Wit. Podle něj by mohly být hrozbou pro Jižní Koreu či Japonsko, nikoli pro Spojené státy.

Nové hrozby

Jihokorejské ministerstvo obrany označilo test střely za „vážnou záležitost“ a vyzvalo Pchjongjang, aby podobné zbraně přestal vyvíjet. Někteří jihokorejští experti vyslovili obavy, že by KLDR mohla mít do tří let plně funkční ponorku schopnou odpalovat podmořské balistické střely. Jihokorejská vláda nicméně konstatovala, že severokorejská technologie je stále „v počáteční fázi“.

Kim Čong-un monitoruje zkušební odpal raket, který provedla 851. jednotka Korejské lidové armády (ilustrační snímek).

Severní Korea mezitím ve středu varovala svého jižního souseda, že plánuje tento týden uskutečnit vojenské cvičení s ostrou palbou poblíž sporné námořní hranice mezi oběma Korejemi. Tato hranice se stala v posledních letech dějištěm několika krvavých střetů, připomněla agentura Reuters.

KLDR provedla podobné manévry již loni. Více než stovka střel tehdy dopadla na jižní stranu hranice, což vyvolalo odvetnou palbu ze strany Soulu. Podle severokorejské armády se cvičení má konat mezi 13. a 15. květnem u západního pobřeží Korejského poloostrova.

„Pokud KLDR přikročí k jakýmkoli provokacím v našich vodách, budeme na to důrazně reagovat,“ uvedla jihokorejská armáda ve svém prohlášení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.