Lidovky.cz

USA chtějí vojensky bránit arabské spojence v Perském zálivu

USA

  7:19
CAMP DAVID - Spojené státy jsou připraveny stát po boku arabských států Perského zálivu, pokud budou napadeny vnějším agresorem. Po jednání s nejvyššími představiteli zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu, které se uskutečnilo v rezidenci americké hlavy státu v Camp Davidu, to podle agentury Reuters prohlásil prezident USA Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci. foto: Reuters

Ve společném prohlášení Spojené státy uvádí, že v případě ohrožení regionu zváží k jeho obraně společné kroky včetně možného použití vojenské síly. „Vyjádřil jsem se velmi jasně, že Spojené státy při vnějším útoku budou stát po boku svých partnerů z Rady,“ řekl Obama.

Lhaly USA o smrti bin Ládina? Změť nesmyslů, napadli slavného novináře kolegové

Státy GCC, kterými jsou Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, v rámci kolektivní bezpečnosti chtějí vyvinout regionální systém ochrany před balistickými střelami. Jeho součástí má být i systém včasného varování. Podle závěrečného prohlášení arabským státům USA přispějí s technickou pomocí.

Pozemní jednotky arabské koalice vnikly do Jemenu, bojují proti rebelům

Jedním z hlavních témat vrcholné schůzky v souvislosti s regionální bezpečností byl Írán. Zástupci GCC se s Obamou shodli na společném postupu proti krokům Teheránu, které destabilizují oblast Perského zálivu. Podle arabské koalice, která zasahuje v Jemenu proti šíitským povstalcům, Írán k neklidu v této zemi značně přispívá svou podporou rebelů.

V Camp Davidu se jednalo také o sporném íránském jaderném programu. Světové mocnosti v současné době s Teheránem pracují na konečné dohodě, která by znemožnila zneužití jádra pro vojenské účely. Dohodu, která má být hotová do června, kritizují vedle Izraele také některé arabské státy, neboť se obávají, že nepřinese dostatečné bezpečnostní záruky. Ve společném prohlášení USA a GCC nicméně souhlasí s tím, že dohoda je v jejich bezpečnostním zájmu.

Dalšími tématy vrcholné schůzky byla například občanská válka v Sýrii nebo situace v nestabilní Libyi, kde GCC i Washington naléhají na rychlé politické řešení vnitrostátní krize a na ustavení vlády národní jednoty.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.