Lidovky.cz

Skleněné peklo v Baku. Kvůli levným fasádám uhořelo v mrakodrapu 16 lidí

Svět

  6:40
BAKU - Skleněné peklo - podle slavného katastrofického filmu - , tak by se dal popsat požár mrakodrapu v ázerbájdžánské metropoli Baku. Za smrt 16 lidí, včetně malých dětí, může nekvalitní polyuretan, kterým chtěla správa města zkrášlit budovy před nadcházejícími Evropskými hrami. Obyvatelé Baku se bouří a leckde nyní strhávají polystyren ze zdí holýma rukama.

Skleněné peklo. Hořící mrakodrap v Baku. foto: Youtube.com

Hned druhý den po požáru volali obyvatelé Baku po odstranění polystyrenu. V některých čtvrtích města už práce započaly, jinde se však iniciativy chopili sami a polyuretan strhávali alespoň okolo oken a přízemních zdí. O situaci ve městě informovalo rádio Svobodná Evropa.

Levný polyuretanový materiál měl zakrýt omšelé a rozpadající se fasády budov. Ázerbajdžán tím chtěl „zkrášlit“ své hlavní město a zlepšit tak svou image před Evropskými hrami, které zde odstartují 12. června. Ropná velmoc do příprav investovala přes 10 miliard dolarů, díky „kontinentální olympiádě“ chtěla ohromit a přesvědčit svět, že jde o moderní zemi. Stal se však pravý opak.

„Je hloupé mlčet, musíme jednat,“ zněla výzva na Facebooku, která nabádala 23 000 Ázerbájdžánců k odstraňování nových fasád. „Musíme se zbavit těchto idiotských fasád, náš život za to stojí,“ píše se dále ve výzvě. Požár je dalším argumentem kritiků prezidenta Ilhama Aliyeva. Podle jejich slov mu nejde o obyvatele Ázerbájdžánu, ale jen o vlastní image. Obyvatelé Baku prý zaplatili vlastním životem za jeho megalomanský sen vybudovat „výstavní město“.

Čtyři hodiny ohnivého pekla

V Baku zatkli novinářku, odhalovala korupci ázerbájdžánského režimu v Česku

Během masivního požáru šestnáctipatrové budovy zemřelo 19. května šestnáct lidí, včetně několika malých dětí. Desítky dalších musely být ošetřeny. Jeden člověk zemřel poté, co vyskočil z okna. Požár zdolávali hasiči za vyděšeného křiku kolemjdoucích přes čtyři hodiny. Prezident Aliyev den po požáru zrušil návštěvu Litvy, jako důvod však uvedl pracovní vytížení, související s přípravou na Evropské hry.

Nechal však zřídit komisi, která měla požár prověřit. Policie následně zatkla Miryusifa Mahmudova, šéfa firmy Global Construction. Ta je zodpovědná za nové polyuretanové fasády. Starosta Baku Hacibala Abutalibov varoval, že dalších 120 budov může být podobně ohroženo. Ázerbájdžánská zpravodajská agentura Turan však jejich počet odhaduje na osm set.

První polyuretanové fasády se v Baku začaly objevovat v roce 2012. Země tehdy hostila mezinárodní hudební soutěž Eurovision. Od té doby vypuklo v nově obložených budovách několik požárů, při žádném z nich však nedošlo k úmrtí. Ázerbájdžánské ministerstvo pro nouzové situace nechalo polyuretan laboratorně prověřit a vydalo závěrečnou zprávu, podle níž nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Levnější materiál je stál život

Polyuretanové fasády se používají i jinde ve světě, při jejich instalaci je však třeba postupovat velmi pečlivě. V Baku tomu tak však nebylo. Mezi fasádami a zdí byl ponechán téměř třiceticentimetrový prostor. Vznikl tak vzduchový tunel, který přiživoval oheň a způsobil jeho masivní rozšíření.

V Ázerbájdžánu zatýkali oponenty. Zadrželi obhájce lidských práv Alijeva

Fasády v Baku přitom měly být původně betonové, polyuretan je však levnější a snadnější na manipulaci. Global Construction je nyní pod drobnohledem vyšetřovatelů, neboť už v minulosti čelila obviněním z korupce. V roce 2011 například reportéři rádia Svobodná Evropa odhalili podivnou dotaci od Ázerbájdžánské banky v hodnotě 540 milionů dolarů. Jedna z autorek textu, Khadija Ismayilovová, je nyní ve vězení.¨

Budovy s novým polyuretanovým obložením jsou sice hezké na pohled, ale nebezpečné.

Ázerbajdžán je dlouhodobě kritizován za pošlapávání lidských práv a nezměrné korupce. Kritici však tvrdí, že díky zásobám ropy a dalších strategických surovin se vláda nemusí nikomu zodpovídat. Asi největší kritikou tak byla fotografie dvouleté Fereh Meherremové, která při požáru zahynula. Fotografie, jak se sklání nad narozeninovým dortem, obletěla v minulém týdnu sociální sítě.  

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.